Acıpayam depremi gündemden düşmüyor

Acıpayam ve Bozkurt’ta yaşanan depremlere ilişkin partisi adına TBMM Genel Kurulu’nda söz alan İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk; “Acıpayam’daki sorun Meclis gündemine geldi ama bu sorun Acıpayamlı vatandaşlarımızın gündeminden hiç düşmedi. Sadece Acıpayam değil, Ağustos ayında beşik gibi defalarca sarsılan Çardak ve Bozkurt ilçelerimizin gündeminden de düşmedi” dedi.

Acıpayam depremi gündemden düşmüyor

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Acıpayam ve Bozkurt’ta yanan depremlere ilişkin partisi adına TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Milletvekili Öztürk, “Değerli milletvekilleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nin grup önerisiyle Acıpayam’daki sorun Meclis gündemine geldi ama bu sorun Acıpayamlı vatandaşlarımızın gündeminden hiç düşmedi. Sadece Acıpayam değil, Ağustos ayında beşik gibi defalarca sarsılan Çardak ve Bozkurt ilçelerimizin gündeminden de düşmedi. Neden mi dersiniz? Acıpayam’da yapılanlar ve söz verilip de yapılmayanlar ortada. Hal böyle olunca Çardak ne beklesin, Bozkurt ne istesin? Acıpayam depremi 20 Martta meydana geldi, üzerinden yedi ay geçti, kış kapıda. 27 Haziranda Meclis Genel Kurulunda Acıpayam depremi hakkında gündem dışı söz aldım. Depremin üzerinden üç ay geçmişti ve yapılanlar göz boyamadan öte değildi ama yine de belki sorunu Meclis’te haykırarak yetkililer de dikkate alır diye çabalamıştım” dedi.

“VERİLEN SÖZ YALAN OLDU”

“Önce verilen sözlerden başlayarak yapılanları sıralayalım” diyen Milletvekili Öztürk; “Depremin ardından AFAD, Acıpayam’ın afet bölgesi ilan edilmesine karar verdi. Denizli Valimiz de 5 Nisan’da bir açıklama yaparak bölgenin İçişleri Bakanlığı tarafından ‘genel hayata etkililik’ kapsamına alındığını duyurdu. Deprem bölgesinde mikrofonlardan vatandaşa seslenen siyasilerimiz, toplu konut projelerinin üç ay içinde hazırlanacağını, mağdur olan vatandaşların ev sahibi olacağını büyük bir müjde gibi verdi. Verilen söz yalan oldu. 13 Eylül 2019 tarihinde Denizli Valiliği Acıpayam’da deprem çalışmalarını değerlendirmek üzere yaptığı çalışmaların sonucunu açıkladı. Yani bir ay öncesine kadar hala kesin hasar tespiti ve itirazlar ve yeniden incelemelerle uğraşılmış. Bir de 9 Ekim tarihinde AFAD’dan bir açıklama var ki evlere şenlik. ‘Acıpayam depremi hak sahipliği başvuru listeleri Acıpayam Kaymakamlığı, 56 mahalle muhtarlığı ve Acıpayam Belediye Başkanlığı’nca askıya çıkmıştır. Başvurular Acıpayam Kaymakamlığı’nca yapılacaktır. Başvuru başlangıç tarihi 25 Eylül, başvuru bitiş tarihi 23 Kasım.’ Ya, hani devletin verdiği söz, hani üç ayda toplu konut projeleri hazırlanacaktı? Bırakın üç ayda toplu konut projelerinin hazırlanmasını, sekiz ayın bitiminde daha hak sahipleri için başvurular sonuçlanacak” diye konuştu.

“BU PARALAR KİME DAĞITILDI, NE YAPILDI?”

Acıpayamlı depremzedelerin Ankara ziyaretine değinen Öztürk; şunları söyledi: “Valilik raporunda diyor ki: ‘AFAD ve Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğünce Acıpayam’daki çeşitli kurumlara toplamda 3 trilyon 800 milyar yardım ödeneği gönderildi.’ Şimdi, ya vatandaş bize durumu doğru aktarmıyor ya da yapıldığı söylenen yardım rakamlarında bir sıkıntı var. Kimseyi zan altına bırakmak gibi bir niyetimiz yok ama bildiğimiz bir şey var. Depremin ardından Acıpayam Kaymakamlığı Bakanlığa bir yazı yazarak gönderilen 1 trilyon 800 milyarın temel ihtiyaçlara yetmeyeceğini bildirmiş, istediği 2,5 trilyon ek kaynak talebiyse resmî yazıyla reddedilmiştir. Bu yazı, reddedilen talep ve gönderildiği söylenen rakamlar kayıt altında. O zaman, bu paralar kime dağıtıldı, ne yapıldı? Bu arada, yeri gelmişken hatırlatmak istiyorum. 1999 depreminden sonra ilk önce bir yıl için, daha sonra her yıl uzatılmasının ardından 2003 yılında kalıcı hâle gelen bir vergi var; Özel iletişim vergisi. 1999 yılında deprem yaralarının sarılması, iletişim altyapısının iyileştirilmesi için alınmaya başlandı. Buradan sormak istiyorum; Özel iletişim vergisinden elde edilen gelirlerden Acıpayam’a, Çardak’a, Bozkurt’a ne kadar kaynak aktarıldı? 1999’dan itibaren özel iletişim vergisinden toplam 64 katrilyon toplanmış, 2019 yılı için hedef 3,5 katrilyon. Bu verginin sadece Denizlili vatandaşlardan alınan kısmı bile kendilerine aktarılsaydı yaralar çoktan sarılırdı. Yapılanları görünce vatandaşımız diyor ki: ‘İşimiz Allah’a kaldı. Elimizden sadece dua etmek geliyor.’ Cenab-ı Allah bu ülkeyi her türlü afetten korusun.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER