“Acıpayam halkı kime inansın?”

Acıpayam’a gönderilen deprem paralarının nereye harcandığına ilişkin AK Parti içinde çelişkili açıklamalar yapıldığını ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Acıpayam depremzedeleri Belediye Başkanı Hulusi Şevkan’a mı, AKP Milletvekili Şahin Tin’e mi inanacak?” dedi.

“Acıpayam halkı kime inansın?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Acıpayamdepremzedeler için gelen paranın nereye harcandığı konusunda AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ve Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Sevkan’ın birbirinden farklı açıklamalar yaptığını ileri sürdü. Karaca; “Depremzedelerin mağduriyetleri hala giderilmemişken paranın nereye harcandığı konusunda yaşanan çelişki düşündürücü… ‘Paraların ne şekilde harcandığını araştıralım’ dedik, AKP ve MHP TBMM’de reddetti. Kış geldi ama vatandaşlarımızın temel sorunları çözülmedi. Acıpayam Belediyesi barınma sorunu çözülmemişken gelen parayı yola tadilata harcadık itirafında bulunuyor. AKP Milletvekili Şahin Tin ise ödenek gelmeden belediyenin harcama yaptığının aksi yönde konuşuyor. Şeffaf olun, kalem kalem nereye ne harcandı hesabını verin” diye konuştu.

“SİYASET; ŞEFFAFLIK VE SORUMLULUK GEREKTİRİR”

Karaca, şu değerlendirmelerde bulundu: “Siyaset; şeffaflık ve sorumluluk gerektirir. CHP olarak bu paralar nereye gitti araştırılsın dedik, reddettiler. Sonra da birbirinden farklı açıklamalar yapıyorlar. Depremzedelerin mağduriyetleri geçen 7 aya rağmen hala giderilmedi. Kış geliyor, soğuklar başladı. Depremzedelerin evi yok, kademeli olarak TOKİ’lere kış geçince isteyeni yerleştiririz diyerek, kalıcı sorunu çözmeyeceklerini ortaya koydular. Belediye Başkanı hala yol tadilatı yaptık, hafriyat yaptık diyor. Acıpayam’da barınma, eğitim, altyapı gibi temel ihtiyaçlar giderilmemişken, vatandaşlara psikosoyal destek sağlanmamışken vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin devam ettiği ortada iken AKP’li Belediye Başkanı çekinmeden bu paraları hafriyata, enkaza, yola, taşa harcadık diyebilmekte. Deprem paralarının belediye harcamaları için zaten depremzedelere harcanıyor olduğunu savunabilmekte. Saray belediyeciliğinin krizi yönetemediği, afete hazırlıklı olmadığı, hesap verme sorumluluğundan kaçtığını kamuoyu görüyor. Nerede ev, nerede borcunu ödeyemeyen vatandaşın ihtiyaçlarının giderilme planı, nerede konut, nerede depo? Gelen paraları temel sorunları çözmeye harcamamanın faturasını halk elbet soracaktır. Biz de halkın oylarıyla seçilmiş başkanın ve siyasilerin kamu kaynaklarının doğru kullanılmasının ve hesap vermesinin takipçisi olacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER