Acıpayam’da 700 yıllık gelenek yaşatıldı

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nde yaklaşık 700 yıldır yapılan ‘Donbaba hayrı ve yağmur duası’ yapıldı.

Acıpayam’da 700 yıllık gelenek yaşatıldı

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nde yaklaşık 700 yıldır yapılan ‘Donbaba hayrı ve yağmur duası’ yapıldı.

Dua ve hayır yemeğine; Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer, Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan ve vatandaşlar katıldı.

Kızılca yolu üzerinde bulunan Donbaba Türbesi etrafında toplanan yaklaşık 3 bin kişiye yemek ikram edildi, dua okundu, yağmur duası yapıldı.

Donbaba hayrının mahalle sakinleri ve hayırseverlerin bağışlarıyla yapıldığını belirten tertip komitesinden Ramazan Günder, “Geleneksel etkinliğimizde hayırseverler tarafından gönderilen 22 küçükbaş, 1 tane büyükbaş hayvanlar bir gün önceden kesilip hazırlandı. Türbenin etrafında da duanın yapılacağı gün gönüllü olarak herkes görev alır ve yemekleri hazırlar. Öğle namazı türbenin etrafında kılınır. Namazın ardından okunan duayla birlikte yemek dağıtımı yapılır. Yemeğin ardından etkinliğimiz son bulur. Yaklaşık 700 yıldan bu yana yapılan bu etkinliğimiz sayesinde birlik ve beraberliğimiz artıyor. Topraklarımız bereketleniyor. Bu etkinliğimiz bize dedelerimizden miras kaldı. Biz de çocuklarımıza bırakacağız” dedi.

Türbe etrafında kılınan öğle namazının ardından etkinliğe katılanlarla birlikte yağmur duası da okundu. 30 kazanda hazırlanan yahni, keşkek ve aşure tepsilere konuldu. Okunan duanın ardından tepsilere konulan yemekler misafirlere ikram edildi. Alaattinliler Yardımlaşma Derneği tarafından da etkinliğe katılan 3 bin kişiye çay ikramı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER