Acıpayam’da ‘Çevreci Çataldere’ eylemi

Acıpayam İlçesi Alaattin Mahallesi Çataldere Mevkii’ndeki bir işletmeye ait şantiye ve mermer ocağı maden sahasının, doğal hayatı tahrip ettiği gerekçesiyle Alaattin Doğal Hayatı Koruma Kültür Derneği tarafından ilçe merkezinde eylem düzenlendi.

Alaattin Doğal Hayatı Koruma Kültür Derneği tarafından Denizli’nin Acıpayam İlçesi Alaattin ve Yassıhüyük Mahalleleri ile Serinhisar İlçesi ortak sınırları içerisindeki Çataldere Mevkii’ndeki bir işletmeye ait şantiye ve mermer ocağı maden sahasının, doğal hayatı tahrip ettiği gerekçesiyle eylem düzenlendi.

Acıpayam Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişilik gurup, sloganlar eşliğinde Kanal Caddesi’ne ​kadar yürüdü.

Basın bildirisini ise Alaattin Doğal Hayatı Koruma Kültür Derneği Başkanı Osman Can okudu. Başkan Can; “Çalışma alanını bin dönüme, çalışma süresini 21 yıla, çalışma vardiyalarını ikiye, üçe, asfalt pilenti tesisini ikiye çıkarıp, hazır beton tesisini çalışmalarına dahil eden ÇED raporu, halkın yoğun itirazlarına rağmen 1 Ekim 2019’da onanmıştır. Bu onama; çevresinde ölümcül bir felaket sebebi olacağı gerekçeleriyle, iptal edilmesi için Denizli İdari Mahkemesi’ne davalarımızı açtık. 20 şubat 2020’de mahkemenin tayin ettiği bilirkişilerin şantiye ve çevresinde yapacakları inceleme ve raporlama marifetiyle haklılığımızın doğruluğu, kaygılarımızın yerindeliği, iddialarımızın yerindeliğinin yeniden belgelenmesini, adaletin tecellisi açısından bekliyoruz. Hali hazırda kurulu bulunduğu alan vatandaşlara ait, 4370 ve 4369 numaralı parsellerin üzeridir. Vatandaşlarla hukuki bir sorunu çözebilmiş değildir. Ne kira vermektedir, ne de tahliye etmektedir. Keyfince açtığı yol güzergahında yine vatandaşlara ait arazileri keyfi bir şekilde kullanmakta, hiçbir kira ve bedel ödememektedir. Kullandığı su, bir vatandaşın tarımsal amaçla çıkardığı yeraltı artezyen kuyusundan sağlanmakta, tarımsal amaçla kullanılması gereken suyun ticari olarak amaç dışı kullanılmasına sebep olmaktadır. Yıllardan beri Alaattin Mahallesi’ne ait bir derenin suyunu kullanmakta iken, derenin suyunun azalması ve yetersiz gelmesiyle bu yola başvurmuştur. Bir kalker ocağında, kumun elde edilmesi ve elenmesi aşamaları suyun yoğun olarak kullanılma aşamalarıdır. Kaldı ki hazır beton ünitesinin de kuruluyor olması suyun kullanımını kat be kat artıracaktır” dedi.

“ALAKEKLİKLER YOK OLMASIN”

Bu bölgenin türü tükenmek üzere olan Alakeklik kuşlarının Türkiye’deki iki yaşam alanından biri olduğunu da vurgulayan Dernek Başkanı Osman Can, “Olumlu ÇED raporu verilen bölge nesli tükenmekte olan Alakeklik türünün Türkiye’de iki yaşama alanından biridir. Bu tür, taşta ve kumda yaşamını sürdüren, doğal kuraklığa ve açlığa dayanıklı, üremesi diğer türlere göre daha fazla, renkleri daha belirgin, erkeği daha iri, dişisi minyon, karın altı çizgileri daha çok belirgin olan bir cinstir. Mutlaka korunması doğal zenginliğin geleceği açısından zorunludur. ​Aynı yöre ‘Fatma Ana Eli’ olarak adlandırılan endemik bir bitkinin yetiştiği yerdir. Bu bitki köklerinden tavan ya da duvara asıldığında dört mevsim filiz sürer, yaprak çıkarır, çiçek açar. Sadece bu yörede yetişen ‘Limon Çayı’ veya ‘Turunç Çayı’ olarak adlandırılan içimi lezzetli, bitki de endemik bir türdür. Tarım alanlarıyla iç içe olan bu kalker ocağı çevrede yapılan tarımsal üretimlerin tümüne büyük zararlar vermektedir. ​Yöre onlarca küçükbaş hayvan yetiştiricilerin ağıllarıyla doludur. ​Kalker ocağının çalışma bölgesi Mahallelerin ve Acıpayam’ın içme, tarımsal alanların da sulama amaçlı artezyen kuyularının yoğun olarak bulunduğu bölgedir. Patlatılan dinamitlerin yer altında etkisi 3,5 büyüklüğünde depreme eşdeğer sarsıntılar oluşturmaktadır ve kuyuların verimini düşürmektedir. ​Bütün bu nedenlerle ÇED raporunun iptal edilmesini ve söz konusu firmanın bulunduğu alanı ıslah ederek derhal terk etmesini istiyoruz. ​Haksız ve hukuksuz ÇED raporunu itiraz ediyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 17:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Âlim kafes
Âlim kafes - 5 ay Önce

Sen ben o bu yok s
Parti yok siyaset yok savaştık kazandık adalet yerini buldu

SIRADAKİ HABER