Acıpayam’da hasar gören evlerin yıkımına başlandı

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde 20 Mart’ta meydana gelen ve yıkıma neden 5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede ağır hasar gören evlerin yıkımına başlandı. Planlamada ilk etapta 19 mahallede 556 yapının yıkılacağı kaydedilirken, evleri yıkılan vatandaşlar ise yıkım çalışmalarını ‘anılarımız da en kaz altında kaldı’ diyerek gözyaşları içinde izledi.

Acıpayam’da hasar gören evlerin yıkımına başlandı

Geçtiğimiz 20 Mart’ta meydana gelen Acıpayam’daki 5 büyüklüğündeki depremde en çok hasarın meydana geldiği 19 mahallede hasar gören yapılarda yıkım çalışmalarına başlandı. Yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları, Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü öncülüğünde yapılırken, yıkımı ise Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Acıpayam Belediyesi’ne bağlı ekipler gerçekleştiriyor. AFAD’ın da aralarında bulunduğu kurumlar tarafından yapılan hasar tespit çalışmalarının tamamlanması ile ikinci aşama olan yıkım ve enkaz kaldırma etabına geçildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belirlenen yapılarla ilgili hazırlanan listelerin bölgedeki muhtarlıklara gönderildiği ve listelerinin 3 gün askıda kaldığı, bu süre içerisinde yapılan itirazlara göre yıkımı yapılacak yerlerin kesinlik kazandığı aktarıldı.

Bölgede listelerde yer alan yapıların yıkımına ise hafta başından itibaren başlandı. İş makineleri ve kamyonlar ile bölgeye gelen ekipler gerekli güvenlik önlemlerinin aldıktan sonra mahalle muhtarları ile yapılan sahiplerinin gözetiminde yıkımları gerçekleştiriyorlar.

“DOĞUMUMUZ, ÇOCUKLUĞUMUZ, GENÇLİĞİMİZ HEP BU EVDE GEÇMİŞTİ”

Oğuz Mahallesi’nde 2 katlı evleri ağır hasar alan vatandaşlardan Talat Kabak, yıkılan evlerinin başında duygularını İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine anlattı. Evlerinde çok güzel günlerinin geçtiğini ve o günleri çok özleyeceklerini ifade eden Kabak, “Doğumumuz, çocukluğumuz, gençliğimiz hep bu evde geçmişti. Düğünümüz de burada yapılmıştı. Çok üzgünüm. Anılarımız burada bu evde kaldı. Anılarımızda bu evle birlikte yıkıldı. Her şeyimiz de buradaydı” diye konuştu. Talat Kabak’ın annesi Kezban Kabak ise yıkım esnasında oğlu gibi metanetini koruyamayarak gözyaşlarına boğuldu. Yıkılan evlerinden 45 yıllarının geçtiğini kaydeden Kabak, anılarının da enkaz olduğunu dile getiren Kabak, evlerinin daha önce de bir defa yandığını hatırlattı. Kabak, “Bu bizim ikinci acımız. Ben burada 3 tane çocuk büyüttüm” ifadesini kullandı.

120 HANEDEN 70’İ YIKILACAK

Oğuz Mahalle Muhtarı Ramazan Höl ise 120 haneli köyde ilk etapta 70 yapının yıkım listesinde olduğunu belirtti. Mahallede hafta başından bu yana 15 yapının yıkıldığını hatırlayan Höl açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Köyün yüzde 80’ni ağır hasarlı. Şuan için 15 tane yıkıldı ve yıkımlar devam ediyor. Yaklaşık 70 tane yıkılacak. Evleri yıkılanlar çadırlarda kalıyorlar, bekliyorlar. Bu yüzden acil konteynıra ihtiyacımız var. Vatandaşlar yağmur ve soğuk havadan muzdarip. Yıkım çalışması hasar durumuna göre yapılıyor, aciliyet arz edenler önce yıkılıyor. Sonrasında ise hasar durumuna göre yıkımlar devam edecek.”

İLK ETAPTA 556 BİNA YIKILACAK

Alınan bilgilerde yapılan hasar tespit çalışmalarının ilk etabında 19 mahallede 556 binanın acil yıkım listesinde yer aldığı öğrenildi. Rakamın ilerleyen dönemlerde hasar tespit çalışmalarının tamamen sona ermesi ile artacağı vurgulandı. Hasar tespit çalışmalarının devam ettiği ve yapılardaki durumun en ince ayrıntısı ile gözden geçirilerek listelerin hazırlandığı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER