Acıpayam’da lavanta hasadı başladı

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında Acıpayam’da ‘Lavanta Tarla Günü’ yapıldı. Etkinliğe katılan Denizli Valisi Hasan Karahan, ilk lavanta kesimini gerçekleştirdi.

Acıpayam’da lavanta hasadı başladı

Denizli’de son yıllarda hızla yaygınlaşan lavantanın hasadına başladı. 2015 yılında 3-4 dekar olan, bugün ise bin dekarın üzerine çıkan lavanta, hem üretim hem de turizm açısından ekonomiye katkı sağlıyor. Kentte üretim talebi artan ve bin dekarlık alanda yetiştirilen lavantanın, yapılan desteklerle önümüzdeki yıllarda 50 bin dekara kadar çıkması hedefleniyor. Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında 2016 yılında Acıpayam’da tesis edilen 50 dekarlık lavanta demonstrasyon parselinin çiftçilere ve sektöre tanıtımı amacıyla ‘Lavanta Tarla Günü’ düzenlendi. Etkinliğe; Denizli Valisi Hasan Karahan, Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer, İl Müdürlüğü yetkilileri ve üreticiler katıldı. Tarla gününde, ilk lavanta kesimini Vali Karahan yaptı.

“KENTTE CİDDİ BİR POTANSİYEL VAR”

Denizli’de tıbbı aromatik bitkiler açısında ciddi bir potansiyel olduğunu aktaran Vali Karahan, lavanta bahçelerinin hem ürün ve turizm açısından ekonomiye katkı sağladığını ifade etti. Vali Karahan, “İlimizde ve bölgemizde yeni bir ürün çeşidi deniyoruz. İlimizde bu konuda ciddi bir potansiyel var, bin dekar olan lavanta bahçelerinin 50 bin dekar olacak potansiyeli var. Çok yönlü bir güzellik, hem eldi edilen ürünlerin sanayisi var hem de görsel güzelliğiyle turizme ciddi katkıları var” dedi.

“DENİZLİ’Yİ LAVANTADA SÖZ SAHİBİ YAPACAĞIZ”

Denizli’de lavanta alanlarının bin dekarın üzerinde olduğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, 2015 yılında ilk başlarda kentte lavanta ekili alanların 3-4 dekar olduğunu ve çok kısa bir sürede yüksek hızlı bir ivmeyle bu seviyeye geldiğini aktardı. Kentte lavanta üretimine talep olduğunu dile getiren İl Müdürü Erkaya, lavanta ekilebilecek alanları belirlediklerini ve üreticilere her anlamda destek oldukları ifade ederek, “İl müdürlüğü olarak özellikle lavanta ve tıbbi bitkilerin verimli olabileceği alanları belirledik. Kekikte çok iyiyiz, bunları arttırmak ve çiftçimizin geliri ile refah seviyesini arttırmak için var gücümüzle çalışıp ilimizi lavantada da söz sahibi yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER