Acıpayamlılar ÇED raporunu reddediyor

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde bulunan bir şirketin faaliyet alanını genişletmek amacıyla yaptığı çalışmalar, vatandaşları ayaklandırdı. İlçe merkezinde bir araya gelen Acıpayamlılar; “Havamızın, suyumuzun kirlenmesini, doğamızın bozulmasını istemiyoruz” diye tepki gösterdi.

Acıpayamlılar ÇED raporunu reddediyor

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde ve bağlı Alaattin Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, ilçe sınırları içerisinde bulunan bir taş ocağı şirketinin faaliyet alanını genişletmek amacıyla yaptığı çalışmalara karşı ayaklandı. İlçe merkezinde bir araya gelen vatandaşlara, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba ve CHP üyeleri de destek verdi. Eylem için toplanan grubun basın açıklamasını emekli öğretmen Osman Can okudu. Acıpayamlılar; “Havamızın, suyumuzun kirlenmesini, doğamızın bozulmasını istemiyoruz” diye tepki gösterdi.

HALKA HİÇ SORMADILAR BİLE

Can; “Dünyanın içinde bulunduğu tehdit, maalesef mahallemiz tarafından da hissedilmekte. Mevzuatta Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu gerekli kılınmadan 250 dekarın altındaki alanlarda maden aranmaz. İlçemiz sınırları içerisinde bulunan şirket, 2012 yılında ÇED raporu alınmadan maden arama, taş ocağı işletmesi gibi her türlü faaliyeti yapabiliyordu. İlçemiz sınırları içerisinde bulunan şirket bu ÇED raporunu 4-5 yıllığına almışlar. Bu süre doldu. Ancak müteahhit firma o kadar mevzuatların arkasından dolaşan bir firma ki; bizim kasabamızın, kasaba insanımızın hiç fikrini sormadan, bilgilendirmeden faaliyetini sürdürmek adına 2012 yılında yeni bir ÇED raporu hazırlatmış. Bu hazırlatmış olduğu rapor neredeyse 10 katı isteklerle dolu. Süresini 21 yıla, faaliyet alanını da 1000 dönüme çıkarmış” dedi.

“DOĞAL HAYATIMIZIN BOZULMASINI İSTEMİYORUZ”

Açıklamanın devamında yaban hayatının da yok olacağını vurgulayan Osman Can; “Bu bizim tarım alanlarıyla iç içe olduğumuz bir coğrafya. Yassıhüyük, Alaattin, Oğuz, Kırca, Serinhisar halkı bu işletmenin olumsuzluğundan etkilenecek. Kaldı ki o dağlar tamamen taş, işlenecek maden değil. Orada keklik, bıldırcın, güvercin, tavşan gibi hayvanlar var. Kısacası yaban hayatı var orada. O alanla iç içe girmiş tarım alanlarımız var. Biz o bölge de yeni meyve-sebze ve alternatif tarım ürünleri yetiştirmek istiyoruz. Biz o bölgede lavantacılığı ya da katma değeri yüksek tarım ürünleri yetiştirmek istiyoruz. Ama firmanın yarattığı olumsuz durumlardan kendileri de etkileniyorlar ki; hiç biri o bölgede yaşamıyor, o bölge insanının yaşadığı alanda bir çay bile içmiyor. Biz doğal hayatımızın bozulmasını istemiyoruz. Yaşam alanlarımızın kirlenmesini, yaşanamaz hale gelmesini istemiyoruz. Bunun için itiraz ediyoruz, bu hileli ÇED raporunu ret ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bunun onaylanmasını istemiyoruz. Var gücümüzle bununla mücadele edeceğiz” diye konuştu.

“BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAKTALAR”

Öte yandan Acıpayam ilçe sınırları içerisinde yer alan şirket adına Maden Mühendisi Gençağa Akyürek yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada; “Firmamızın Denizli ili Acıpayam ilçesi sınırları içinde bulunan kalker ocağı 2012 yılından beri faaliyet göstermekte olup gerekli tüm izinleri o tarihten bu yana mevcuttur. İlave herhangi bir büyümeye gidilmeyecek olup konu hakkında şikâyet sahipleri, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktadırlar” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER