ADEM OKLU'YA BERAAT, NECDET ÖZER’E TAHLİYE

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan Denizli Ticaret Odası Erki Başkanı Necdet Özer ve 8 kişiye daha ‘tahliye’, İl Özel İdare Genel Sekreteri Adem Oklu ve 4 kişiye beraat kararı verildi.

ADEM OKLU'YA BERAAT, NECDET ÖZER’E TAHLİYE

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında ‘FETÖ’nün il yapılanması’ ve ‘finans kaynakları’ davası görüldü. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve sanık yakınları katıldı. İddia makamının esas hakkında verdiği mütalaaya karşı son savunmalarını yapan sanıklar ve avukatları, suçlamaları kabul etmedi, beraat talebinde bulundu. Tutuklu sanık Denizli Ticaret Odası  (DTO) eski Başkanı Necdet Özer, mahkemenin vereceği karara saygılı olduğunu belirterek, tahliyesini ve beraatini talep etti. Örgütün oteldeki toplantılarına katıldığı iddia edilen tarihte başka yerde olduğunu savunan Özer, örgüte ait derneklere üyelikle ilgili imzaların kendisine ait olmadığına dair savcılıktan aldığı bilirkişi raporunu mahkemeye sunduğunu kaydetti. Tutuklu sanık H.B.M., cezaevi şartlarında tedavide güçlük çektiğini ifade ederek, tahliyesini ve beraatini istedi, işyerleri üzerindeki kayyum kararının kaldırılmasını talep etti.Tutuklu sanık Y.S., ailenin tek çocuğu olduğunu dile getirerek, ailesine bakacak kimseleri olmadığından tahliyesini ve beraatini istedi. Duruşmaya cezaevinden SEGBİS'le katılan D.İ., eşinin de tutuklu olduğunu ifade ederek, tahliyesini talep etti. Örgütün sözde son ‘Denizli il imamı’ olduğu iddia edilen tutuklu sanık F.Y., adli emanete alınan eşyaların çocuklarının olduğunu öne sürerek, bunların iadesini ve tahliyesini istedi. Sanık ve avukatlarının son sözlerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti, bir süre verdiği aranın ardından davaya ilişkin kararını açıkladı.

Mahkeme, FETÖ'nün yapılanmasında etkin rol aldıkları suçlamasıyla F.Y.’ye; 11 yıl 10 ay, 15 gün, D.İ.'ye; 11 yıl 3 ay hapis cezası verirken, terör örgütüne üye olma suçundan tutuklu sanıklar A.Y. ve M.Y.’ye 10'ar yıl, 7'şer ay, M.G., Y.S. ve B.İ.’ye 10'ar yıl, F.D.’ye 9 yıl 1 ay, 15 gün hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, Denizli Ticaret Odası eski Başkanı Necdet Özer ile K.T. ve A.Y.'ye 8'er yıl 9'ar ay, V.Y.'ye 8 yıl 1 ay 15 gün, B.G., O.Ö., A.K., Ü.D., H.B.M. ve N.D.’ye 7'şer yıl 6'şar ay, A.K. ve L.G.'ye 6'şar yıl, 10'ar ay 15'er gün, T.Y., M.E., H.E., E.D. ve O.R.E.’ye 6'şar yıl 3'er ay, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgütü bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan 15 sanığa 1'er yıl 15'er ay ile 4'er yıl 2'yer ay hapis cezası verdi. Etkin pişmanlıktan yararlanan A. S, 1 yıl 10 ay hapisle cezalandırıldı.

Mahkeme heyeti, eski Denizli İl Genel Sekreteri Adem Oklu ile 4 zanlının da beraatine hükmetti. Mahkemede, tutuklu 16 sanıktan 9'u, tutuklu kaldıkları süreler göz önüne alınarak tahliye edildi, 7 sanığının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Hakkında yakalama emri olan sanıklar E.A., M.S., A.İ.K., U.K., H.T., İ.H.K., B.U., S.D., M.B., H.K., M.M.G., T.E., M.C.İ. ve Ş. hakkındaki kamu davasının dosyadan ayrılması ve haklarındaki yakalama kararının infazının beklenmesi kararlaştırıldı. Hayatını kaybeden sanık G.P.’nin dosyası düşürülen mahkeme kararında sanıkların şirketleri üzerindeki kayyumların kaldırıldığı bildirildi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 19:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET A...
AHMET A... - 3 yıl Önce

YORUM YAPSAK NE OLACAK SANKİ YORUMU GÖSTERİYORSUNUZ SİZDE BU BÜYÜKBAŞLARIN OLAYINI KAPATIYOR VE ŞEFFAF GAZETECİLİKTEN YOKSUNSUNUZ NEJDET ÖZER KİM NİHAT BEYİN OSMAN BEYİN MAŞASI

AHMET A.....
AHMET A..... - 3 yıl Önce

DÜN YORUM YAPTIM YAYINLADINOZMI HAYIR EN AZINDAN YORUM EKLE SUTUNU KALDIRINDA İNSANLAR SİNİR OLMASIN

SIRADAKİ HABER