ADİL GİRAY ÇELİK, ANKARA KİTAP FUARI'NA DAVET EDİLDİ

ADİL GİRAY ÇELİK, ANKARA KİTAP FUARI'NA DAVET EDİLDİ

Denizli Barosu avukatlarından Adil Giray Çelik’in, Türkiye’nin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu’nun yaşam öyküsünü kaleme aldığı “Darülfünun Mekteb-i Hukuk’ta İlk Çiçek” başlıklı kitabı Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlandı. Yazar Çelik kitabın yayınlanması ile birlikte Ankara Kitap Fuarı’na davet edildi.

Denizlili Avukat-Yazar Adil Giray Çelik, ilk kadın avukat Süreyya Ağaoğlu’nun yaşam öyküsünü kitap olarak yayınladı. Uzun bir araştırma döneminin ürünü olan kitabın baskısını Türkiye Barolar Birliği üstlendiği kitap hakkında bilgi veren Avukat-Yazar Çelik, “Kitabım Osmalı’dan başlayıp Cumhuriyete uzanan süreçte; Süreyya Ağaoğlu isminde bir kadın var. Kitabım o süreci anlatıyor. Osmanlı’da kadınlara eğitim çok tutucu ve ‘kadın eğitimi’ diye bir şey yok. 3 Kasım 1839’da Mustafa Reşit Paşa’nın ‘Tanzimat Fermanı’nı okumasıyla Osmanlı tebasına adil yargılama hakkı geliyor. Bu arada da 1800’lü yılların başında ilk kez kadınlar Rüştiye’ye kabul ediliyor. Kadınların Rüştiye’ye alınması, erkeklerine daha iyi hizmet etmeleri içindir. Bu sefer de Rüştiye’de kadın öğretmene ihtiyaç doğuyor. Darülmuallim ve Darülmuallimat açılıyor. Çağdaş bir hukuk eğitimi başlıyor ve Mekteb-i Hukukların açılma süreçleri oluyor. Bu süreçte Ahmet Ağaoğlu adında bir kişi var. Ahmet Ağaoğlu, anayasamızı hazırlayanlardan biridir. Azerbaycan’dan Türkiye’ye göç ediyor. Kızı da çeşitli okulları bitiriyor. Bir Osmanlı kadını olarak o okullarda da inanılmaz bir yaşamı var. Mekteb-i Hukuk’a girmek istiyor. Mekteb-i Hukuk’un reisi Ahmet Selahattin Bey ve birkaç hoca tereddütle karşılıyorlar. ‘Yanına birkaç kadın daha al’ deniliyor. Çarşafa girmelerini söylüyorlar. Süreyya Ağaoğlu okula giriyor ve 1 numara veriliyor, 1 numara ile okulu bitiriyor. Böyle bir muhteşem bir insan” dedi.


“İNŞALLAH DENİZLİLİLERLE BERABER YAŞARIZ”
Kitabın ilk tanıtımı Ankara Kitap Fuarında düzenlenecek imza programı ile yapılacak. Ankara Ticaret Odası Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 23-24 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek imza günü hakkında konuşan Giray; “Bu kitabım benim Türkiye Barolar Birliği’nden yayınlandı. Kitap fuarlarına katılmanız yayınevlerine de külfet getiriyor. Ben de Denizli halkına layık olmaya çalışıyorum. Ciddi bir organizasyon oluyor. İnşallah Cuma ve Cumartesi oralarda Denizlili olur ve beraber yaşarız” diye konuştu.

HATİCE SALIK 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER