ADLİ YIL KOKTEYL İLE AÇILDI

Yargıda adli tatilin sona ermesiyle birlikte 2018-2019 adli yılı başladı. Yeni adli yılın açılışı Denizli Baro Binası’nda düzenlenen kokteylle kutlandı.

ADLİ YIL KOKTEYL İLE AÇILDI

20 Temmuz’da başlayan adli tatilin sona ermesiyle birlikte 2018-2019 adli yılı başladı. Yeni adli yılın açılışı Denizli Baro Binası’nda düzenlenen kokteylle kutlandı. Kokteyle; Denizli Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Baro Başkanı Müjdat İlhan, Başsavcı Vekilleri, Hakimler, Savcılar ve Baro Üyesi Avukatlar katıldı. Adli yılın açılışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan; “Yeni adli yılımız hakimlerimize, savcılarımıza, avukatlarımıza, adliye çalışanlarımıza ve tüm halkımıza hayırlı olsun. Adli teşkilatımızda var olan sıkıntılarımız hala bitmiş değil. En basit örneği; Denizli yerelinden yola çıkarsak fizik şatlarımız. Karşımızda 5 yıldır yükselen bir inşaat var. Maalesef henüz Adliye ek binamıza kavuşamadık. Fiziki şartların uygun olmadığı bir ortamda çalışma şartlarının düzenli olmasından bahsedilemez. Bir çok hakim ve savcımız atandı. Onlarla ilgili de yeniden düzenlemeler yapılacak ve bu insanlar burada hak arama mücadelesinde görev ifa edecekler” dedi.

“GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR”
Sorunların fiziki şartlarla bitmediğini vurgulayan Başkan İlhan sözlerine şöyle devam etti: “ Yine hâklim ve savcı meslektaşlarımız başta olmak üzere; biz avukatlar üzerinde oluşturulan yürütme baskısının mutlaka ortadan kalkması gerekiyor. Hele hele son dönemde terör örgütü unsurlarından temizlenmiş olan bir adli teşkilatın bundan sonra ki süreçte daha da düzenli çalışabilmesi için bağımsızlığının, tarafsızlığının, kürsü dokunulmazlığının ve yargıç teminatının sağlanmış olduğunu görmek zorunluluğu vardır. Dolayısıyla hepimizin temennisi bir an önce bu algıların ortadan kaldırılarak, kürsüdeki hakim ve savcımıza o güveni vermektir. Bugün bir devlet başkanı çıkıyor yargılanan sanığı yürütmeden talep edebiliyor. Demek ki dışarıdaki algı; bizim yargımıza yürütmenin müdahalesinin varlığı şeklinde ve maalesef kürsüde büyük bir özveriyle görev ifa eden hakim ve savcı arkadaşlarımıza ve avukatlarımıza bu büyük bir saygısızlıktır. Bunu düzeltmekte kime düşüyor? Yürütmenin en tepesindekilere… Yargının bağımsızlığının tesisinin sağlandığını da mutlaka izah etmemiz gerekiyor. Bu da yine Bakanlığın ve HSK’nın kürsüdeki hâkimin üzerinden elini çekmesiyle olacaktır. İnşallah bu günlerde gelecek. Birileri bir gün kulak verecek ve bu eksikler giderilecektir diye düşünüyorum. Geç gelen adalet, adalet değildir. Adaleti zamanında sağalamaya çalışan tüm hakim, savcı, avukat arkadaşlarımıza, adliye çalışanlarımıza yeniden güzel, hayırlı, verimli bir adli yıl diliyorum.”

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER