ADM ELEKTRİK DAĞITIM MUHTARLARI DİNLİYOR

ADM ELEKTRİK DAĞITIM MUHTARLARI DİNLİYOR

ADM Elektrik Dağıtım Şirketi’nin Denizli Aydın ve Muğla illerindeki şirket yöneticileri; muhtarların sorunlarını dinliyor.

ADM Elektrik Dağıtım Şirketinin hizmet verdiği Denizli Aydın ve Muğla illerinde şirket yöneticileri; muhtarlara özel toplantılar ve düzenli ziyaret programları gerçekleştiriyor. Çağrı merkezinden muhtarlara özel sunulan hizmetler ile kurulan etkili iletişim sayesinde tüketicilere çözüm odaklı, hızlı ve etkin hizmetler sunuyor.

Toplantılarda muhtarlara; tüketiciye fayda sağlayan Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları, yeni yatırım projeleri, tüm hizmetlerin kolayca takip edilebildiği ücretsiz mobil uygulama ve muhtarlar için özel oluşturulan “Çağrı Merkezi Muhtar Hattı” hakkında da bilgi veriliyor. 

3 İLDE 1.855 MUHTARLA, 2.668 GÖRÜŞME 
Düzenli olarak gerçekleştirilen muhtar ziyaretlerinde ise, yeni ihtiyaçlar yerinde tespit ediliyor. Bakım, onarım programları ve yatırım projeleri bu ziyaretler sonrasında talepler dahilinde yeniden şekillendiriliyor. Geçtiğimiz yıl üç ilde 1.855 muhtarla 2.668 birebir görüşme gerçekleştiren şirket yöneticileri; muhtar ve tüketici memnuniyeti adına süreklilik gösteren bir iletişim stratejisi izliyor. 

ÇAĞRI MERKEZİ MUHTAR HATTI
Şirketin Çağrı Merkezi bünyesinde kurulan “Muhtar Hattı” sayesinde; telefon numaraları sisteme tanımlanan Aydın, Denizli ve Muğla’da bulunan muhtarlar, çağrı merkezine çok hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabiliyor. Bekleme süresi olmaksızın çağrı merkeziyle görüşebilen muhtarlar, tüketici ihtiyaç ve taleplerini hızlı bir şekilde iletebiliyor.

HİZMETLERDEN MUHTARLAR MEMNUN, TÜKETİCİLER MUTLU 
Toplantılar sonrasında oldukça fazla sayıda olumlu geri dönüş alan şirket, yine Çağrı Merkezi’nden yapılan “Muhtar Memnuniyet Aramaları” ile düzenli olarak kendi performansını analiz ediyor.

 

Ozan Akakça

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER