ADM ELEKTRİK DAĞITIM'DAN AR-GE PROJESİNE KATILAN TÜKETİCİLERE ÖDÜL

ADM ELEKTRİK DAĞITIM'DAN AR-GE PROJESİNE KATILAN TÜKETİCİLERE ÖDÜL

ADM Elektrik Dağıtım tarafından oluşturulan ve Horizon 2020 programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen Smarter EMC2 Projesi kapsamında; Aydın, Denizli ve Muğla illerinde projeye destek veren tüketicilere özel ödül töreni gerçekleştirildi.

Horizon 2020 programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen ADM Elektrik Dağıtım’ın Smarter EMC2 Projesi’nde sona yaklaşıldı. ADM Elektrik Dağıtım Şirketi tarafında Aydın, Denizli ve Muğla illerinde projeye destek veren tüketicilere özel ödül töreni gerçekleştirildi. Tüketicilerle bir araya gelen ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Şirketleri Yatırımlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ahmet Bayramoğlu, kullanıcıların proje aşamasında önemli bir rolü üstlendiklerini vurguladı. Kullanıcılara teşekkür plaketlerini ve hediyelerini kendisi takdim etti.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE ÇOK ULUSLU AR-GE PROJESİNE İMZA ATTILAR
ADM Elektrik Dağıtım Şirketi ile beraber; Smarter EMC2 Projesi’nin ortakları arasında Türkiye’den Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Yunanistan’dan Intracom Telecom, İletişim ve Bilgisayar Sistemleri Enstitüsü, HEDNO Elektrik Dağıtım Ağı Operatörü ve OTE (Yunan Telekomünikasyon Şirketi), İngiltere’den Durham Üniversitesi ve FLE (Fujitsu Avrupa Laboratuvarları), Portekiz’den Porto Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği Enstitüsü, İtalya’dan Thales Uluslararası Sivil ve Savunma Fabrikası, Danimarka’dan ise Aalborg Üniversitesi yer aldı.

PROJE, TÜRKİYE’DE ALANINDA İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
ADM Elektrik Dağıtım Şirketi’nin yine bir ilki başararak gerçekleştirdiği proje kapsamında; tüketiciler, enerji tedariği sağlayan firmalar ve elektrik dağıtım hizmeti sunan şirketlerin dahil olduğu organize bir akıllı şebeke modeli oluşturuldu. Bu aşamada Avrupa Birliği kurumlarının belirlediği akıllı şebeke yol haritasının değerlendirilmesi ve standartların oluşturulmasına katkı sağlanması da hedeflendi. Proje, türkiye’de alanında ilk olma özelliği taşıyor.

KULLANICILAR, ÜRETİM VE TÜKETİM DENGESİNDE KİLİT ROL OYNUYOR
Elektrik enerjisinin henüz gelişmekte olan yeni yöntemlerle kısıtlı miktarda depolanabiliyor olması; elektrik üretim, iletim, dağıtım sisteminde talep edilen enerji miktarı ile üretilen enerji miktarının sürekli ve anlık olarak aynı düzeyde olmasını zorunlu kılıyor. Elektrik tüketimi ihtiyacının zamanla değişimi ise önemli ölçüde üretim kapasitesinin sürekli olarak hazır bulundurulmasını zorunu hale getiriyor. Bu sorunu çözmek için üretim kapasitesi ile tüketim arasındaki dengeyi kurabilmek amacıyla, kullanıcıların aktif olarak katılımının sağlanması ve yönetilmesi önemli rol oynuyor. Bu aşamada, alanında bir ilki gerçekleştiren proje kapsamında entegre iletişim teknolojileri yardımıyla akıllı hale getirilen elektrik şebekesine bağlı katılımcıların tüketim rejimleri anlık olarak izlenmeye başlandı. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları ve dağınık üretim tesisleri de sürece dahil edildi.

 

HABER MERKEZİ​

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221