'AFETE DİRENÇLİ BİR TOPLUM OLUŞTURMAK İSTİYORSAK; TOPLUMU EĞİTMEK LAZIM'

'AFETE DİRENÇLİ BİR TOPLUM OLUŞTURMAK İSTİYORSAK; TOPLUMU EĞİTMEK LAZIM'

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın müjdesini verdiği Afet Eğitim Merkezi hakkında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Şevket Şenel, afete dirençli ve duyarlı nesillerin yetişmesi için merkezin önemli olduğunu vurgulayarak; “Afete dirençli bir toplum oluşturmak istiyorsak; toplumu eğitmek lazım” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Şevket Şenel, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programının konuğu oldu. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın müjdesini verdiği Afet Eğitim Merkezi hakkında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Şevket Şenel, “Afete dirençli bir toplum oluşturmak istiyorsak; toplumu eğitmek lazım. Sayın Belediye Başkanımız tarafından Denizli’de afete dirençli, duyarlı nesillerin yetişmesi için bir ‘Afet Eğitim Merkezi’ çalışmalarının başladığını öğrendik. Eğer bu olursa birtakım şeyler kendiliğinden olur. Bir merkez olsa yılda 1-2 defa ilçelerden ve merkezlerden çocuklarımızı alsalar bir merkeze götürseler deprem simülasyonları olsa ve onları görseler, anlatsalar sürekli eğitmen kadroları olsa.  Böyle bir merkeze İnşaat Mühendisleri Odası ve üniversite eğitim üyesi olarak biz elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Çünkü bu işi kaynağında çözmek lazım. Daha binaları yaparken, parselleri imara açarken o bilinç olmalı ki her aşamayı bu bilinçle geçtiğiniz zaman zaten bu iş bu noktalara gelmeden kaynağında çözülmüş olur” dedi.  

“KAT SAYISI ARTTIKÇA; HASAR DA ARTIYOR”
Denizli’deki kentleşme hakkında da açıklamada bulunan Başkan Şenel; “Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla dile getirdiği bir şey var; dikey değil yatay mimari yani bunlar kulağa hoş geliyor. Üniversite olarak bizim de yaptığımız çalışmalar var. Baktığınız zaman kat sayısı arttıkça; hasar da artıyor. Daha önceki yaptığımız çalışmalarda da 6 ve üzeri katlı binalarda daha fazla hasar riski olduğunu gördük. Yatay mimari ile ilgili son zamanlarda 5+1 diye bir kavramdan bahsediliyor.  Şehirler 5 katı geçmesin anlamına geliyor. Denizli’nin nasıl yapılaşacağını Ankara’dan belirlemek bana çok mantıklı gelmiyor. Şehirlerin kendine özgü yerel, mimari, kültürü var. Bunun kent dokusuna yansımaları var. Benim hissettiğim Gaziantep, Mardin’le ilgili kararları bu şehrin senelerdir belediye başkanlığını yapmış, kentte yöneticiliğini yapmış, kent hakkında söz söyleyen entelektüelleri vardır. Yani bu tür şeyleri bir tartışma ortamı açılması ve birtakım şeyler söylenecekse de bunlardan sonra söylenmesini daha sağlıklı görüyorum. Sayın Bakanımız Nihat Zeybekçi zamanında Denizli’nin Danışma Meclisi gibi bir şeyi vardı. Asla bu istişare yolunun yanlış olduğu terk edilmesi gerektiği anlamına gelmemeli. Neden böyle bir şey söyleniyor. Bu işin öznesi Ankara, İstanbul. Ankara’nın, İstanbul’un gelmiş olduğu yapılaşma şeklinden şehrin ulaştığı siluetten herkes rahatsız ki; herkes bunu beğenmiyor, içine sindiremiyor. En yüksek makamdan bundan sonra bu böyle olmasın feryadının dışa vurumu” diye konuştu.  

 

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211