'AFRİKA İLE GÖNÜL BAĞIMIZ VAR'

'AFRİKA İLE GÖNÜL BAĞIMIZ VAR'

Türkiye-Afrika ilişkilerini değerlendiren önceki dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, AK Parti Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu; “’Türkiye ile Afrika’nın geçmişten gelen köklü ilişkileri ve bağları, ortak insani değerlere,  tarihi ve coğrafi yakınlığa bağlıdır. Bu bağ gönül bağıdır” dedi.

Önceki dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, AK Parti Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu bu ifadeler ile gelişen Türkiye-Afrika ilişkilerini değerlendirdi. Dr. Ramazanoğlu, “Türkiye ile Afrika’nın geçmişten gelen köklü ilişkileri ve bağları, ortak insani değerlere,  tarihi ve coğrafi yakınlığa bağlıdır. Bu bağ gönül bağıdır. Türkiye Afrika’ya sözde medeni devletlerin yaptığı gibi kaynak gözüyle bakmamış, aksine güçlenmesi için elinden geleni yapan ülke konumunda olmuştur” şeklinde ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde öncülük ederek başlattığı ‘Afrika Açılımı’ ile ilişkilerinin Türkiye’nin dış siyasetinde en üst sıralara yerleştiğini belirten Dr. Ramazanoğlu, “Bundan 10 yıl öncesinde Afrika’da 12 büyükelçiliğimiz bulunurken bugün bu  sayı 39’a, Afrika ülkelerinin de Türkiye’deki büyükelçilik sayısı 33’e ulaştı. Afrika ile ilişkilerde geçen 12 senede kat edilen mesafe, Türkiye’nin Afrika Kıtasına ilgisinin dönemsel veya geçici bir heves olmadığının en somut örneği. İşbirliğinden ortaklığa geçen süreçte de 20 milyarı aşan ticaret hacminin altını çizmek gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın bir konuşmasında da ifade ettiği gibi; ‘Türkiye’nin Afrika politikasının somutlaştığı, ete-kemiğe büründüğü ülke Somali’dir.’ Somali, 2011 yılında kuraklığın pençesinde kavrulan, milyonlarca insanın ölümle burun buruna kaldığı, tüm dünyanın sırtını döndüğü bir ülke olan Somali’de biz kardeşlerimizin göz göre göre ölmesine, açlık, kuraklık ve kıtlıkla tek başlarına mücadele etmesine seyirci kalmadık. Verdiğimiz destekler, oraya götürdüğümüz hizmetler ile diğer ülkelere umut kaynağı haline gelen bir  Somali’ye kavuştuk. Afrika’da sömürgecilerin bıraktığı enkazın kaldırılması için, kıtadaki sorunların çözülmesi için vicdanı olan herkes üzerine düşeni yapmakla yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

“TERÖRE KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI”
Geçtiğimiz günlerde Somali’nin Başkenti Mogadişu’da gerçekleştirilen terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını  belirten Dr. Ramazanoğlu, “300’den fazla masum teröre kurban gitti. 300’den fazla yaralı var.  Hayatını kaybeden  kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Saldırının gerçekleştiği ilk andan itibaren Türkiye, yardım için harekete geçti. Yaralıları ambulans uçaklar ile ülkemize getirilerek tedavi altına aldı. Teröre karşı birlik olalım. Biz mazlumun ve masumun her daim yanındayız. Biz kimseyi görmezden gelemeyiz. Dünyanın en uç noktası da olsa ‘Burası da neresi?’ diyemeyiz. Bu bir dert işidir. Biz derdi olan büyük bir ülkeyiz. Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri’nin Türk halkına ve hükümetine, destekleri için minnetlerini ileten Dr. Ramazanoğlu, Türkiye’nin  desteğinin Somali’nin sürdürülebilir siyasi iktidara kavuşmasında hayati bir rol oynadığını belirterek; “Müslüman için her bir masumun canı dünyaya bedeldir” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER