AGD DENİZLİ İSTANBUL'A ÇIKARMA YAPTI

AGD DENİZLİ İSTANBUL'A ÇIKARMA YAPTI

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi, İstanbul’un fethinin 565. yıl dönümü münasebetiyle İstanbul’a gitti. Yüzlerce gencin katıldığı gezide AGD adeta İstanbul’a çıkarma yaptı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD)Denizli Şubesi, İstanbul’un fethinin 565. yıl dönümü münasebetiyle İstanbul’a çıkarma yaptı.Denizli’den yüzlerle gencin katıldığı gezide; Fatih Sultan Mehmet Han’ın Kabri, Merkezefendi Türbesi, Eyüp Sultan Türbesi, Merhum Milli Görüş Lideri Prof.Dr. Necmettin Erbakan Hoca’nın kabri ziyaret edildi. Ziyaretlerin ardından Kocaeli Gebze Alaettin Kurt Stadyumu’na geçilerek, İstanbul’un Fethinin 565. yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Ayasofya’da Sabah Namazı ile başlayan programa; Denizli’den de yüzlerce genç katıldı.Programda konuşan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasının elzemliğini yineleyerek Ayasofya’nın bütünüyle ibadete açılmasını istediklerini belirtti.

“AYASOFYA 84 YILDIR ESARET ALTINDA”

İstanbul’un İslam coğrafyası için önemine de değinen Başkan Turhan, “İstanbulumuz hakkın batıla üstünlüğünün timsali olmuş bir şehirdir. Aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbulumuzun fethinin sembolüdür. Ancak, 482 yıl ezanların okunduğu, namazların kılındığı Ayasofya Camiimiz 84 yıldır esaret altındadır. Bugün itibariyle de esaret altındadır. Ayasofya hangi suçu işlemiş ki ona bu esaret reva görülmüş? Ayasofya hangi suçu işlemiş ki içinde Allah’ın adı zikredilemiyor, içinde Allah’ın ayetleri okunamıyor? Biz bu esareti, bu tutsaklığı, bu köleliği kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

“FETHİN SEMBOLÜ BAĞIMSIZLIĞI TEMSİL EDER”

Ayasofya Camii’nin, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfı olduğunu hatırlatan Turhan, “Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması Fatih’e bir vefadır. Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması İslam’ın bu coğrafyadaki belirleyiciliğinin bir teminatıdır.  Ayasofya Camii, 24 Kasım 1934 yılında hukuksuz bir şekilde Bakanlar Kurulu kararı müze haline getirilmiştir. Ayasofya Camii’nin müzeye dönüştürülmesi, serbest seçimlerin yapılmadığı bir dönemde milletin iradesi hiçe sayılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kararı içeren vesikanın doğruluğu bile şüphe götürmektedir. Cumhurbaşkanının imzasının taklit edildiği ve kararname numarasının da geriye dönük olduğu konuşulmaktadır. Velev ki imzalar ve belgeler gerçek dahi olsa alınan bu karar yanlıştır ve vicdanlarda yer bulmamıştır.  Bu yanlıştan bir an evvel dönülmelidir” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER