AGD’DEN ‘ÇOCUKLA İLETİŞİMİN ÜÇ SIRRI’ KONFERANSI

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi Hanım Komisyonu tarafından, İletişimci Sosyolog Tuğba Akbey İnan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Çocukla İletişimin Üç Sırrı’ isimli konferans düzenlendi.

AGD’DEN ‘ÇOCUKLA İLETİŞİMİN ÜÇ SIRRI’ KONFERANSI

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi Hanım Komisyonu tarafından ‘Çocukla İletişimin Üç Sırrı’ adlı konferans düzenlendi. İletişimci Sosyolog Tuğba Akbey İnan’ın konuşmacı olduğu konferansa, AGD Denizli Hanım Komisyonu Başkanı Ayşe Zeybek, komisyon yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta; çocuklarla etkili iletişimle ilgili katılımcılara faydalı bilgiler aktaran Sosyolog Tuğba Akbey İnan, “İletişim birbirimizi fark ettiğimiz anda başlar. Duygu ve düşüncelerimizi her türlü yolla anlatmaya ‘iletişim’ diyoruz. Ama gerçek bir iletişim gönülden bir bağ ile mümkündür. Kendinizde olmayan bir değeri çocuğunuza veremezsiniz. Gönülden iletişim ancak güvenli bir bağ ile mümkün olur. Algılarımız, yargılarımızı belirler. Çocukla ilgili olumsuz algıların çocuğun ihtiyaçlarını görmemizi zorlaştırır. Çocuklar kontrol edilmesi gereken varlıklar değildir. Güvenilmesi gereken bireylerdir.” dedi.

“İYİ ÇOCUK İÇİN ÖNCE İYİ VELİ OLMALIYIZ”

Ailelerin çocuklara bakış açısının ve yaklaşımının değişmesi gerektiğini söyleyen İnan, şunları aktardı: “Çocuğum beni kızdırmak için böyle yapıyor, yaklaşımından ‘Hangi ihtiyacı karşılanmadığı için bunu yapıyor?’ algısına çevirirsek, meseleyi kişisel algılamadığımız için sorunu çözmemiz çok daha kolay olur. Her gün çocuklarla on dakika her ikimizin de seveceği şeyler yapmalıyız. Bunu isimlendirmek çocuğumuzu rahatlatacak. Gerçek bir değişim de düşüncelerin değişmesiyle olur. Çocuğa karşı algılarımızla yüzleşmeden, başka seçenekleri deneyemez, davranışlarımızı değiştiremeyiz. Çocuklarımız bizi duymazsa, bizimle göz teması kurmazlarsa, dokunmamıza müsaade etmezlerse çocuklarımızla bağımızın koptuğunu ya da bağımızın olmadığını anlarız. İyi çocuk için önce iyi veli olmalıyız. Aile ortamı sakin bir liman ve sığınak olmalıdır. Kişi ebeveynlerinden sevgi alması için bir bedel veya ücret ödemesi gerekmemelidir.” Programın sonunda İnan, okurlarına kitaplarını imzaladı.

HABER MERKEZİ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER