AGD’NİN SİYER-İ NEBİ YARIŞMASINDA TER DÖKTÜLER

Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) organize ettiği Türkiye’nin 81 ilinde lise düzeyindeki gençlere yönelik “Gençler Kutlu Peygamberin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması” Denizli merkez ve ilçelerinde binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) tarafından Türkiye’nin 81 ilinde lise düzeyindeki gençlere yönelik düzenlenen ‘Gençler Kutlu Peygamberin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması’ Denizli merkez ve ilçelerinde de gerçekleştirildi. Sınava giren lise öğrencileri, Ahmed Cevdet Paşa’nın Son Peygamber Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) isimli kitabından test şeklindeki 80 soruda ter döktü. Yarışmaya katılan gençler, 120 dakika süren sınav ile Hz. Muhammed’i daha iyi tanımış olmanın heyecanını yaşadı. Yarışmaya katılımın fen liselerinden meslek liselerine kadar her liseden olması, Hz. Muhammed’in hayatının öğrenilmesi noktasında önemli rol oynadı.

SINAV, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE YAPILAN PROTOKOL ÇERÇEVESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sınavın değerlendirilmesinden sonra dereceye giren öğrencilere Denizli’de yapılacak olan 31 Aralık Mekke’nin Fethi programında ödüllendirilecek. Ülke çapında organize edilen bu sınav Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde gerçekleştirildi. Konu ile ilgili açıklama yapan AGD Denizli Şube Başkanı Hamza Öztürk, amacımız; Peygamber efendimizin hayatını hayatına tatbik edecek gençler yetiştirmektir. Onun mücadelesini, İslam'ı insanlara nasıl aktardığını gençlere aktarmaktır. Rabbim bu gençleri vatanını, milletini seven, inancına sahip çıkan bir nesil olarak yetiştirmeyi nasip etsin. Hayatta en güzel şey, Allah ve Rasulü’nü bilmek ve Müslümanca düşünüp Müslümanca yaşamaktır. Siyer-i Nebi Yarışmamıza katılan bütün gençlerimize başarılar diler, Sevgili Peygamberimiz(sav)’in izinde bir ömür niyaz ederim” diye konuştu.

“KALABALIKLAR ARTARKEN İNSANLAR YALNIZLAŞIYOR”

Başkan Öztürk, şunları aktardı: “Sayıların çoğaldığı, kentlerin büyüdüğü, gökdelenlerin yükseldiği bir zaman dilimindeyiz. Kalabalıklar artarken insan yalnızlaşıyor, birbirimizin ötekisi oluyoruz. Hem ülke olarak hem de İslam coğrafyasının tamamında ihtiyacımız olan sevgi ve kardeşliktir, ihtiyacımız olan hakkı ve adaleti üstün tutmaktır. Gençlerimizin âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir Peygamber’in hayatını okumaları, öğrenmeleri bu yaşam örnekliğini kuşanmaları hepimizin hayrına olacaktır. Bizim derdimiz; gençliğimizin İslam’ın temel kavramlarını bilerek ve sapmalara karşı hakikati kuşanmış nesiller olarak yetişmesidir. En büyük arzumuz İnsanların hayrına cehd eden bir neslin olmasıdır. Biliyorsunuz ceht, cihat, mücahit, aynı kökten gelir. Gayret etmektir. İslam’ı yaşama gayretidir. Yoldaki bir taşı kaldırma, bir yoksulu doyurma, bir yetimi sevindirme, bir zulmü engellemedir. Bütün bunların örnekliği Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatında mevcuttur.”

“ROL MODELİMİZ; ‘EFENDİMİZ’DİR”

AGD Denizli Şubesi İmam Hatiplerden Sorumlu Komisyon Başkanı Ömer Faruk Çağrıcı, “Bu sınavın bizim için önemi âlemlere rahmet olarak gönderilen, yaratılmışların en hayırlısı, son elçinin, son uyarıcı; Peygamber Efendimiz’in (sav) geleceğimizin teminatı olan gençlerimize gündem olmasıdır. Çünkü liseli kardeşlerimiz fıtratları gereği bu yaşlarda kendilerine rol model aramaktadırlar. Bizim yegâne rol modelimiz ‘Efendimiz’dir, ilk önce O’nu tanımalı, O’na özenmeli, O’nda buluşmalıyız.” Peygamber Efendimiz genç yaşında iken kötülüklere ve zulümlere engel olabilmek amacı ile katıldığı Hilfu’l-Fudül ne anlam ifade ediyorsa bugün de aynı vazifeyi Anadolu Gençlik Derneği ve MGV üstleniyor” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER