Ahlat’ta en çok ziyaret edilen oba, Denizli Büyükşehir'in

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı geçtiğimiz günlerde Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yıl dönümü dolayısıyla büyükşehir tarafından kurulan obanın en çok ziyaret edilen oba olduğunu açıkladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yıl dönümü dolayısıyla Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde düzenlenen etkinliklere katılmıştı.

Gerçekleştirilen kutlama programlarında büyükşehir belediyesi tarafından oba hazırlanmıştı. Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı etkinlikte büyükşehir olarak kurdukları obanın en çok ziyaret edilen oba olduğunu belirtti.

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Kudret Çelebiloğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programında konuşan Başkan Otaklı; “Biz tüm hazırlığımızı yaptık ve Bitlis’e gittik. Oranın ruhuna uygun, Türk tarihinin önemine ilişkin materyaller götürdük. Her belediye kendi iline ait materyalleri sergiliyordu.  Demir nasıl dövülür bunu orda gösterdik.  El sanatlarımızı götürdük. Hazırlamış olduğumuz oba büyük ilgi gördü. Zeybek ekibimizi götürdük. Denizli’ye özgü leblebi ve gazozumuzu götürdük. Orada birçok Denizlili ile karşılaştık. Denizli horozumuzu götürdük. Dolu dolu bir heyecan yaşadık ve yaşattık. Bizim hazırlamış olduğumuz oba en çok ziyaret edilen oba oldu. Biz hazırlıklı gittik. İlk defa katıldık. Kalabalık olunduğu an zeybek ekibimiz gösteri yaptı” şeklinde konuştu. Öte yandan oba çadırını ziyaret edenler Denizli Horozu, Yatağan Palası, Buldan Dokuması, zeybek ve efe kültürü ile tanıştı. Oba çadırında ayrıca Denizli’nin doğal ve tarihi turizm değerleri ile kültürel öğeleri katılımcılara anlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211