“AİLE DEĞERLERİNİN KORUNMASI TEMEL ÖNCELİĞİMİZ”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2019 bütçesini görüşmek üzere toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Plan ve Bütçe Komisyon ve AK Parti Denizli Milletvekili Üyesi Nilgün Ök, “Ortak değerlerimizin gençlere aktarılmasında ailelerimiz en önemli görevi icra etmektedir. Bu nedenle ailenin korunması ve aile değerlerinin desteklenmesinin temel önceliğimiz olduğuna inanıyorum” dedi.

“AİLE DEĞERLERİNİN KORUNMASI TEMEL ÖNCELİĞİMİZ”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2019 bütçesini görüşmek üzere toplandı. Toplantıya; AK Parti Denizli Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Nilgün Ök de katıldı. Toplantıda konuşan ve komisyonda alınan kararların ve koyulacak hedeflerin gelecekteki Türkiye’yi şekillendireceğini ifade eden Milletvekili Ök, “Gerek parti olarak gerek Bakanlık politikalarımızla baktığımızda uyguladığımız hizmet programlarıyla ailelerimize ve vatandaşlarımıza yalnız ve sahipsiz olmadıklarını göstermiş bulunuyorsunuz. Merhamet, hoşgörü ve paylaşma gibi ortak değerlerimizin gençlere aktarılmasında ailelerimiz en önemli görevi icra etmektedir. Bu nedenle ailenin korunması ve aile değerlerinin desteklenmesinin temel önceliğimiz olduğuna inanıyorum. Sağlıktan eğitime, yoksullukla mücadeleden istihdama, engelli ve yaşlı aile üyelerinin bakımından kurumsal hizmet sunumuna kadar çok sayıda programı Bakanlığımızın hayata geçirdiğini görüyoruz. Ben bu anlamda Bakanlığımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİME DİKKAT ÇEKTİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Türk aile yapısını korumak adına çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Milletvekili Ök, “Aile kurmak için bir araya gelen gençlerimize de evlilik öncesi eğitimler veriliyor. Ben bunu çok önemsiyorum. Biz Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’yle birlikte yaklaşık 2013 yılından beri böyle kursları başlattık. Çok ciddi anlamda da geri dönüşler var. Gençlerimizin, çocuklarımızın yetişeceği o aile temelinin atılmadan önce bu eğitimlerin gerçekten çok faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“ENGELLİ BAKIMI İÇİN AYRILAN BÜTÇE DE 95 KATTI”

Bakanlığın özellikle çocuklar, engelliler ve kadınlar üzerine çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Milletvekili Ök, “Önceki yıllarda ekonomik nedenlerle çocuklarına bakamayan ailelerin çocukları hemen devlet korunmasına alınıyor, ailelerden uzak büyütülüyordu ama şimdi geldiğimiz noktada bu ailelere aylık 800 TL’ye yakın ödeme yapılıyor. Bu anlamda, son 12 yılda ailesinin yanına döndürülen çocuk sayısıyla ilgili de bir bilgi vermek istiyorum. Bu sayı 11 bin 181 bine ulaşmış, bunun da olumlu olduğunu düşünüyorum. Engellilerimiz, gerçekten, bizim dönemimizde, AK Parti hükümetleri döneminde hatırlandı ve bu anlamda önemli adımlar atıldı. Ülkemizin ilk engelliler kanunu çıkarıldı, yönetmelikle ilgili, diğer mevzuatla ilgili yaklaşık bin 500 maddelik Engelliler Hukuku oluşturuldu. İstatistiki olarak da bir veri vermek istiyorum ama bu sefer 2002 yılı değil, 2007 yılını baz alarak. Zaten şöyle: 2007 yılına göre evde bakım hizmetlerinden yararlanan engelli sayısı 2007 yılından bugüne kadar 15 kat artmış durumda. Engelli bakımı için ayrılan bütçe de 95 kat artmış durumda” diye konuştu.

“13 BİN 315 KADIN GİRİŞİMCİYE 231 MİLYON TL DESTEK”

Kadınların özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenip, yüreklendirildiğine dikkat çeken Milletvekili Ök, “’Pozitif ayrımcılık’ kelimesini ben ilk defa Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte bu ülkenin hafızasına oturduğunu düşünüyorum. Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığıyla, bunu partimizde de görebiliyoruz. Kadınlarımızın istihdama katkısı ve girişimcilikle ilgili de KOSGEB tarafından kendi imkânlarıyla gelir elde edebilmelerini temininde de çok ciddi, önemli adımlar atılıyor. 2018 yılında 13 bin 315 kadın girişimciye 231 milyon TL destek verilmiş durumda” dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurgül Coban
Nurgül Coban - 1 yıl Önce

Evde bakım yapanlar ne zaman sigortalı olacak emekli olabilecekmiyiz

SIRADAKİ HABER

banner187

banner186