Aile hekimleri iş bırakıyor

16 Ağustos 2021 Pazartesi Günü iş bırakma eylemi yapan aile hekimleri, 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe giren Ödeme Sözleşme Yönetmeliği’nde uzlaşma ve geri çekilme sağlanmazsa 27 Ağustos’ta da 1 günlük iş bırakacak. Aile hekimleri, 28 Ağustos’ta da Ankara’da bir miting planlıyor.

Aile hekimleri iş bırakıyor

Aile hekimleri, 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe giren Ödeme Sözleşme Yönetmeliği ile ilgili 16 Ağustos 2021 Pazartesi Günü iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, bir eylem planı açıkladı. Biz de Türkiye’deki hemen hemen tüm Tabip Odaları ve birlikleri olarak aile hekimlerini destekleme kararı aldık. Bu yönetmelik esasında mevcut durumda hem hekimliği hem de toplum sağlığı için yapılan hizmetleri aksatacak nitelikte olduğu için bu yönetmeliğin özellikle bazı maddelerinin uygulanamaz, uygulanmaması gereken yönleri olduğunu düşünüyoruz. Tüm Türkiye’de yapılan eylemler de bu yönde. Bilindiği gibi 2 yıla yaklaşan bu pandemi döneminde bütün özveriyle canı pahasına çalışan tüm sağlık çalışanları bu olumsuz şartlarda çok yoğun çalışmalar yapmalarına rağmen, böyle bir sözleşmeyle maalesef karşı karşıya kalıyorlar. Bu sözleşme, özellikle toplum sağlığı bakımından olumsuzdur. Aile hekimlerinin bu sözleşmeye karşı çıkma ve yoğun katılımla eylem planına geçmesiyle geçtiğimiz günlerde 1 günlük görevi bırakma vardı. Eğer bu maddelerde bir anlaşma, uzlaşma ve geri çekilme sağlanmazsa bu eylem planına devam edileceği bildirildi. 27 Ağustos’ta da 1 günlük iş bırakma ve arkasından 28 Ağustos’ta da Ankara’da bir miting planlanıyor” diye konuştu.

“YÖNETMELİĞİN ACİLEN GERİ ÇEKİLMESİ VEYA DÜZELTİLMESİ BEKLENTİSİNDEYİZ"

Ödeme Sözleşme Yönetmeliği’nin maddeleri için eylem planlandığını belirten Başkan Erbay, “Ödeneceği söylenen ek ödemelerin aile hekimlerine yansımaması, bazı cezai uygulamaların getirilmesi ancak bunların sanki olumlu bir şey yapılıyormuş gibi yönetmeliğe eklenip kamuoyuna duyurulması fakat aslında hekimlik ve toplum sağlığı aleyhine unsurlar getirmesidir. Basına demeç vermek ve açıklama yapmak da suç haline getirildi. Bu yönetmelik bir ceza yönetmeliği adeta ve katlamalı olarak gidiyor. Sözleşmenin tek bir kişiye bağlanarak aile hekimliği sözleşmesinin feshi gibi bir durumla karşı karşıya kalınması söz konusu olacak. Yani aile hekimlerimiz güvenceli bir çalışma ortamından uzaklaştırılıyor. Bilimsel ve kamu yararına olan değerlerden uzaklaştırılıyor. Dolayısıyla baskıcı bir yönetmelik. Ek ödemelerin ve hakların kısıtlanması, ceza getirmesi nedeniyle hatta şiddet konularında kendisine saldıran kişiye bile savunma yapması suç haline getirilen bir yönetmelikle karşı karşıya olduğumuz için bu yönetmeliğin uygulanmaması gerektiği aslında uygulanamaz da olduğu bu durumdan hekimlerle birlikte tüm toplumumuzun zarar göreceği endişesi ve ön görüsüyle bu yönetmeliğin acilen geri çekilmesi veya düzeltilmesi beklentisi içinde olduğumuzu biz de Tabip Odası olarak yineliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2021, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER