Aizanoi Antik Kenti’ne bakanlık desteği

Kütahya’nın Çavdarhisar İlçesi’nde bulunan 2019 yılı kazı başkanlığını Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Elif Özer’in yürüttüğü Aizanoi Antik Kenti Penkalas Çayı Projesine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 milyon TL, Kütahya Valiliği ve Kütahya İl Özel İdaresi’nden 500 bin TL destek sağlandı.

Aizanoi Antik Kenti’ne bakanlık desteği

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden, 2 bin yıl önce yapılmış olmasına rağmen dünyanın en sağlam ayakta kalabilmiş Zeus tapınağı, dünyanın bilinen en eski ticaret borsası, stadyum, 20 bin kişilik tiyatro, hamam ve daha fazlasını bünyesinde barındıran Aizanoi Antik Kent Kazı Projesine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kütahya Valiliği ve Kütahya İl Özel İdaresinden destek geldi. Projeye; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 milyon TL, Kütahya Valiliği ve Kütahya İl Özel İdaresi’nden 500 bin TL destek sağlandı.

PENKALAS ÇAYI ANTİK DÖNEMDE OLDUĞU GİBİ CANLANDIRILACAK

Bu proje ile Penkalas Çayı'nın hem bilimsel açıdan incelenmesi hem de antik dönemdeki gibi kayıklar yüzdürülerek nehrin yeniden kullanım görmesi sağlanmış olacak. Ayrıca çayın etrafında yapılacak çevre düzenlemesi kapsamında yürüyüş yolları, sergi alanları ve kafeteryalar kent ile nehir arasındaki ilişkiyi yeniden canlandıracağından bölge turizmine önemli bir katkı sağlayacak. 2019 yılı kazı başkanlığını Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Elif Özer yürütüyor. Çalışmalar; farklı bilim dallarından oluşan uzman bir ekibin katkılarıyla 2019 yılı için Aralık Ayı’nın sonuna kadar sürdürülecek. Aizanoi 1824 yılında Avrupalı gezginlerce yeniden keşfedilmiş, 1830-1840’lı yıllarda incelenmiş ve tanımlanmıştır. 1926 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü’nce ilk kazıları yapılan ve 1970 yılından bu yana da her yıl sistematik olarak sürdürülüyor.

“ANTİK KENTTE 80 BİN KİŞİNİN YAŞADIĞI TAHMİN EDİLMEKTEDİR”

Aizanoi Antik kenti ile ilgili detaylı bilgi veren Prof. Dr. Özer şunları kaydetti: “Roma döneminde antik kentte yaklaşık 80 bin kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Kalıntılar arasında; Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 15 bin kişi kapasiteli tiyatro ve tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13 bin 500 kişilik stadyum, 2 hamam, dünyanın ilk ticaret borsa binası, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış 5 köprü, 2 agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, suyolları, kapı yapıları bulunuyor. Aizanoi Antik Kenti; Efes, Bergama, Side gibi kentlerle çağdaştır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER