AK PARTİ DENİZLİ MİLLETVEKİLİ AHMET YILDIZ DA KATILDI

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü sebebiyle anma töreni düzenlendi. Törene; AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız da katıldı.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü sebebiyle anma töreni düzenlendi.Potoçari'deki eski akü fabrikasında düzenlenen anma törenine; Türkiye'den Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, CHP Tekirdağ Milletvekili Faruk Öztrak, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu katıldı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, yaptığı konuşmada, Srebrenitsa soykırımının her geçen gün daha fazla inkar edilmesine artık tepki gösterilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu.Temmuz 1995'te sadece birkaç gün içerisinde 8 binden fazla çocuğun, yaşlının ve kadının katledilip toplu mezarlara gömüldüğünü anımsatan Boşnak lider, normal bir insanın 20. yüzyılda Avrupa'nın orta yerinde böylesine korkunç bir suç işlenmesini zor anlayabileceğini söyledi.Srebrenitsa soykırımının 36 kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“BOSNA DEVLETİ’NİN İLİŞKİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ, GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMAK LAZIM”
Büyükelçilik döneminde bölgede 3 yıl görev yaptığını vurgulayan AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, şu açıklamayı yaptı: “Tabi ben orada 3 yıl Büyükelçilik yaptığım için biraz da bana nostalji oldu. Soykırım kurbanlarının ceset parçaları bulunarak defin işlemi sürüyor. Bu sene 36 defin yapıldı.Bu soykırımın karar vericileri olan Karaciç Soykırımına Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesinde mahkum edilmişti. Yakın dönemde esas bu konuda emri veren o zamanki Sırp General RatkoMladiç de soykırım suçundan mahkum edildi. O manada benim için bir teselli oldu. Tabi Bosna Devleti’ninSırp entite sınırları içinde sorunları var. Boşnaklar bunu manevi olarak hiçbir zaman kabullenemiyorlar ama realitede bu.Bosna Devleti’nin yaşamasına,kurumlarının işleyişi, güçlendirilmesi öncelik vermek lazım. Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç’le Bosna Devleti’nin güçlendirilmesi hemde kalan toplu mezarların bulunması konusunda konuşma yaptı. Duygularımız karışık. Bir yandan bunu unutmuyoruz ama öteki taraftan da bölgedeki realiteleri de dikkate alarak Bosna Devleti’nin ilişkilerinin geliştirilmesi, güçlendirilmesi için çalışmak lazım.”

“TÜRKİYE, BU YIL DA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI”
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e eşlik ettiğini söyleyen Yıldız, “Ben oraya Adalet Bakanımızla birlikte gittim. Orada; Adalet Bakanımız, eski Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşaoğlu, Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop; Milletvekillerimizden Zeynep Yılmaz, Asuman Erdoğan, Ahmet Sorgun ve birçok vatandaş, sivil toplum kuruluşları vardı. Kalabalık heyet olarak gittik.  Ben Adalet Bakanımıza refakaten gittim. Türkiye, bugüne kadar hep orada Başbakan,Cumhurbaşkanı olarak temsil edildi. Bu sene de Bakan düzeyinde temsil edilen tek ülkeydi sanırım.  Konuşmasını yaptı. Dolayısıyla Türkiye,bu yıl da üzerine düşeni yaptı” dedi.

“BÜYÜKELÇİLİK DÖNEMİMDEN TANIDIKLARIMI GÖRME İMKANIM DA OLDU”
Yıldız, şunları aktardı: “Sayın Adalet Bakanımızın katılımı ve konuşması Türkiye’nin Bosna Hersek devletine desteğini teyid etmiş oldu. Adalet Bakanımıza refakaten Srebrenitsa soykırım anma törenlerine katıldım. Büyükelçilik dönemimden tanıdık Bosna devlet yetkililerini, BM Yüksek Temsilcisi ValentinInzko’yu ayaküstü görme imkanım oldu. Törende Bosna Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir Izetbegovic konuşmasında, soykırımı inkar edenlerin devlet kademelerinde ve siyasi hayatta yer almalarının önlenmesi için uluslararası toplumdan yardım istedi. Soykırım faillerine ve tanıklarına diğer yerlerdeki toplu mezarların yerini bildirmeleri çağrısı yaptı.”

SREBRENİTSA'DA 1995 YILINDA NELER OLDU?
Srebrenitsa'nın, 11 Temmuz 1995'te RatkoMladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 binden fazla Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar toplu mezarlara gömüldü. (AA)

UMUT AYANA

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER