AK PARTİ DENİZLİ'DE 15 İLÇEDE 1'İNCİ PARTİ

AK PARTİ DENİZLİ'DE 15 İLÇEDE 1'İNCİ PARTİ

24 Haziran 2018 seçim sonuçlarına göre Denizli’de siyasi partilerin aldıkları oy oranları ve sandık bilançoları da netleşmeye başladı. Denizli’de partilerin tek tek aldığı ve hanesine yazdığı oy oranlarına baktığımızda; AK Parti’nin 15 ilçede birinci parti olduğu görülüyor. Bekilli, Çal, Güney ve Sarayköy’den oluşan 4 ilçede ise CHP aldığı oy oranı ile birinci parti oldu. “Merkezefendi, Pamukkale, Acıpayam, Babadağ, Baklan, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çameli, Çardak, Çivril, Honaz, Kale, Serinhisar ve Tavas’ta” AK Parti ittifakların dışında, yani bireysel yarışın şampiyonu oldu. AK Partili ilçelerin birincisi, yani AK Parti’nin şampiyonu ise Çameli idi..

DENİZLİ’DE AK PARTİ VARSA NİHAT ZEYBEKCİ İLE VAR
Bu sonuca göre AK Parti, Denizli’nin 19 ilçesinin 15’inde birinci olarak “Denizli’de Seçimi Ak Parti Kazandı” manşetini atmaya da hak kazandı. Peki, Denizli’de bu başarıda en çok kimin, hangi Ak Partili ismin payı vardı? Tabii ki Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin. Kendisi vekil adayı olmadığı halde, etkili ve sıkı çalışmalarıyla Denizli’deki 4 vekil sayısını korumayı başaran, AK Parti tabanı ve üyeleri ile yöneticilerini ateşleyen ve son referandum oylarına göre Denizli’de daha iyi bir oy oranına ulaşan Bakan Zeybekci; “Yine Zeybekci, Yine Bir Bakan Zeybekci Başarısı” dedirtti. AK Parti Denizli’nin başarısında bir ismin daha önemli katkı ve çalışmaları vardı. İl Başkanı Necip Filiz..

“CHP, DENİZLİ’DE 2015’TEN SONRA HEP OY KAYBETTİ”
CHP’nin ülke genelinde kaybettiği oylar Denizli’de daha yakıcı bir şekilde hissedildi. Ve bu oylar genellikle İyi Parti ile HDP’ye yöneldi. Denizli CHP’nin oyları 24 Haziran 2018 Seçiminde; net olarak 218 binden, 188 bine kadar düştü. CHP’nin önde gelen ismi Adnan Keskin ise bu düşüşün 2015 yılından bu yana sürdüğünü vurgulamadan geçemedi.

MHP VE İYİ PARTİ OYLARININ TOPLAMI YÜZDE 26’YI BULDU
Denizli’deki seçim sonuçlarının ilgnç istatistik sonuçlarından biri de “MHP ile İyi Parti’nin” oylarının toplamının yüzde 26’lık bir orana ulaşması idi. Bu iki milliyetçi köken ve orijinli partiye (yüzde 9.2 + 16.4’lük) bu oy oranı nereden gelmişti? MHP ve İyi Parti Denizli Oylarının toplamı (111.840 İyi Parti + 61.458 MHP=173 bin) bu rakama nasıl ulaşmıştı? 

DENİZLİ’DE İYİ PARTİ VE MHP OYLARI, CHP’Yİ YAKALADI
MHP ile İyi Parti’nin aldığı toplam 173 bin oy ile, 188 bin olan CHP Denizli oy oranını geçmesi çok dikkat çeken bir siyasi detay oldu. Kısacası Milliyetçi Sağ’ın iki partisi MHP ve İyi Parti Denizli’de neredeyse CHP kadar oy aldı ve herkesi şaşırttı.

ADNAN KESKİN’DEN AÇIKLAMA
CHP’nin ağır topu Adnan Keskin ise Denizli ve Türkiye genelinde CHP’nin içinde bulunduğu seçim sonrası durumu üzüntü içinde izlediğini belirterek, “Politikada 30-40 günde başarı yakalanmaz.. Oturduğun yerden kısa sürede bu neyin başarısı olacak ki? Denizli’de ise durum içler acısı. 2015 sonrası Denizli’de CHP oyları hep aşağıya doğru gitti. Oy kaybı en çok bu seçimde oldu” dedi.

"ARTIK TAMAM, CHP İÇİNDE DE ADALET"
Seçimlerin hemen ardından Ankara’ya gidip, CHP Genel Merkezi önünde 24 saatlik “oturma eylemi” gerçekleştiren CHP Denizli İl Gençlik Kolları Başkanı Hakan Imırgı DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. “Kılıçdaroğlu İstifa” kıvılcımını ilk yakan ismin Denizli’den olması da dikkat çekiciydi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifasını istemek için genel merkez önünde eylem gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Imırgı, “Ben sadece kendi şahsım adına bu eylemi gerçekleştirdim.  Arkadaşlarım beni desteğe geldi” dedi. Imırgı Gençlik Kolları İl Başkanlığı görevinden de istifa ettiğini söyledi. Eylemci Gençlik Kolları Başkanı Hakan Imırgı ve arkadaşlarının CHP önünde taşıdıkları pankarttaki yazılar ise çok ilginç ve anlamlıydı. Denizlili gençlik kolları üyelerinin "Artık Tamam, Parti İçinde de Adalet" yazan pankartı dikkat çekti. Bu yazıdan yola çıkarak “"Artık Tamam, CHP İçinde de Adalet Gerek" demeden geçemiyoruz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER