AK Parti İl Başkanı Necip Filiz; “Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz”

Hocalı katliamının 27’nci yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımlayan AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, “Hocalı'daki bu insanlık dışı katliamın acısını her zaman yüreğimizde hissediyor, Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz” dedi.

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz; “Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Hocalı katliamının 27’nci yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Ermenistan birliklerinin, 26 Şubat 1992'de Yukarı Karabağ Bölgesi’ndeki Hocalı’ya düzenledikleri saldırıda, 613 Azerbaycan vatandaşı, çocuk, kadın, yaşlı ayrımı gözetilmeden zalimce katledildiğini belirten Başkan Filiz, şu ifadelere yer verdi:

“Bugün üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen uluslararası adaletin kör, dünyanınsa sağır-dilsiz kaldığı Hocalı katliamının yıldönümü. Azeri kardeşlerimiz şüphesiz yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi katliamlardan birine maruz kalırken, yaşanan vahşet ‘Hocalı Katliamı’ olarak insanlığın hafızasına bir kara leke olarak kazınmıştır. Hocalı'daki bu insanlık dışı katliamın acısını her zaman yüreğimizde hissediyor, Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz. Hocalı’da Müslüman Türk soydaşlarımıza uygulanan bu soykırım masumiyetin ve insanlığın katledilişidir. 27 yıldır suçluların adalet karşısına çıkmamış olmamasıyla beraber bu soykırımı unutmamak, dünyaya duyurmak ise böylesi katliamların bir daha yaşanmaması açısından büyük bir gereklilik ve boynumuzun borcudur. Denizli Büyükşehir Belediyemiz tarafından Karahasanlı Mahallesi'nde 125 bin metrekare alanda yaptırılan Azerbaycan Karabağ Parkı ile Yukarı Karabağ'daki katliamı anlatan Hocalı Anıtı bunu sonraki nesillere de hatırlatacak ve unutulmamasını sağlayacak önemli bir eserdir. Türkiye ile Azerbaycan arasında sarsılmaz temellere dayanan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin ve işbirliğinin tek millet-iki devlet anlayışına uygun olarak ebediyete kadar gelişerek süreceğine yürekten inandığımı belirtmek isterim. Hocalı’da ve Türk Dünyasının her bir köşesinde toprağa düşen şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken, adaletin bir gün tecelli etmesi, akan gözyaşlarının silinmesini temenni ediyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

CANSU KARACIK YAZICI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221