AK PARTİ SEÇİM MERKEZİ'Nİ BAKAN ZEYBEKCİ AÇTI

AK PARTİ SEÇİM MERKEZİ'Nİ BAKAN ZEYBEKCİ AÇTI
banner92

24 Haziran’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimleri öncesinde Bayramyeri Meydanı’nda, ‘Milletin Adamı Recep Tayyip Erdoğan Seçim Bürosu’ adı verilen AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı. Merkezin açılışını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci gerçekleştirdi. 

24 Haziran’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimleri öncesinde Bayramyeri Meydanı’nda, Denizli Ticaret Odası yanında AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı. Merkeze Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adı verildi. ‘Milletin Adamı Recep Tayyip Erdoğan Seçim Bürosu’ için açılış töreni düzenlendi. Törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Eşi Ayşen Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, AK Parti Denizli Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak, AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Ekrem Başer, AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, milletvekili aday adayları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Merkezin açılışını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci gerçekleştirdi. 
 “YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEĞİZ”
Açılışta konuşan ve 24 Haziran seçimlerine değinen Bakan Zeybekci; “Bu seçim kampanyasında geçmiş dönemlerdeki seçim kampanyalarımızdan farklı bir yöntem izleyeceğiz. Mahalle ve bölge mitingleri yerine yüz yüze görüşerek, sohbet ederek seçmenimizle buluşacağız. Seçim Bürolarımız da bu anlamda oldukça önemlidir” diye konuştu. 
 “PROJELER YAPILMAYA DEVAM EDECEK”
Denizli’de hem Merkez’de hem ilçelerde gerçekleştirilen TOKİ projelerine de değinen Bakan Zeybekci şunları söyledi: “Denizli’deki toplu konut projelerimizle ilgili biraz tereddütler yaratılmaya çalışılsa da olmayacak, yapılmayacak diye dualara çıkılsa da TOKİ Denizli’nin bütün ilçeleri ve Merkez dahil olmak üzere gümbür gümbür projeleri gerçekleştiriyor. Hatta birçoğunda teslimatlar başladı. Bundan sonra Denizli’nin hangi ilçesinde olursa olsun eğer ihtiyaç varsa sınır yok. Projeler yapılmaya devam edecek.”


“ABD İLE SÜREÇ BAŞLADI”
Ekonomide yeni bir korumacı dönem başladığını vurgulayan Bakan Zeybekci sözlerinin devamında; “Amerika’nın şu anki Başkanı Sayın Trump döneminde korumacı dönem çok büyük bir hız kazandı. Çok daha güçlü hale geldi. Bunun en son örneklerini de demir-çelik ve alüminyumla ilgili ilave gümrük vergileri ve kısıtlayıcı önlemler uygulaması şeklinde ABD tarafında gördük. Demir çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10’luk bir ilave gümrük vergisi konuldu. Bunun üzerine 8 Mart’ta uygulamaya girdi. Türkiye gibi bazı ülkelerde 8 Mart’ta Amerika’ya yaptıkları ihracatlarda buna tabii olmaya başladılar. Avrupa birliği, Kore, Brezilya, Kanada gibi bazı ülkelere de geçici süreyle ek ilave süreler tanındı. Türkiye olarak bu süreç başladığında ilk andan itibaren Amerika’yla temas ettik. Amerikan Ticaret Bakanıyla, temsilcisiyle telefonla görüşerek, yazılı olarak onlara bunu bildirerek Türkiye ile ABD arasındaki çelik ve alüminyum ihracatında biz 1 Milyar 180 Milyon Dolar’lık ihracat yaparken Amerika’dan 1.3 Milyar Dolar’lık ithalat yapılmış. Genel ticarette de biz ABD’ye eksi veriyoruz. Yani yaklaşık olarak 11 Milyar Dolar civarındaki ithalatımız varken 8 buçuk Milyar Dolar civarında da ihracatımız var. Türkiye’nin demir çelikle kapasitesi ABD’ye olan ihracatı konusunda da kendilerine görüşlerimizi söyledik. Diyalog mekanizmalarını açmaya çalıştık. Türkiye’nin bu konuda geçici süreyle de olsa ilave süre verilmesi hususunda kendilerine rica ettik. Bugüne kadar maalesef istediğimiz sonucu alamadık. Bizim de ABD’nin almış olduğu bu önlemler karşısında ABD’den yapmış olduğumuz ithalatın 1,8 Milyar Dolarlık kısmının üzerinde bir ithalata Türkiye’nin ABD’ye ödeyeceği ilave gümrük vergisi tutarı ne kadarsa o kadarlık gümrük vergisini de onlardan yaptığımız ithalatta tahsil etmek üzere hakkımız olan süreci başlattık. Aynı şekilde bunu mukabele ediyoruz. Gönlümüzün istediği bunu böyle yapmak değildi” ifadelerini kullandı. 

 

PINAR ÇANKAYA – MEHMET ÜNLER

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner21

banner124