AK PARTİ TEŞKİLATI ŞİDDETE KARŞI YÜRÜDÜ

AK Parti Denizli Kadın Kolları üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Denizli Lisesi'nden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitleri Meydanı'na kadar yürüyen partililer; yürüyüş sırasında ellerinde, "Kadın ve erkek biriz, birlikte güçleneceğiz", "Kadın güçlenirse toplum güçlenir", "Beni de duy", "Sesimi sen de duy", "Sevgi şifadır" yazılı pankartlar taşıdı.

AK PARTİ TEŞKİLATI ŞİDDETE KARŞI YÜRÜDÜ

AK Parti Denizli Kadın Kolları üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Düzenlenen etkinliğe; AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan ve AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin,  Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak ve partililer katıldı. Yürüyüşün sonunda konuşan AK Parti Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak, kadına yönelik şiddetin dünyanın her yerinde aynı biçimde tezahür ettiğini belirtti.

Etkinlikte hep birlikte olduklarının al tını çizen Başkan Dalbudak, “ Yaklaşık 11 milyon üyesi, 4.5 Milyon kadın üyesi ve 2 Milyon teşkilat mensubu olan bir partiyiz. Bu tür farkındalık günlerini oluşturmak zorundayız. Topluma bunu yaymak bizim için çok önemli. Sadece kadına değil yaratılmış her şeye şiddet insanlık ayıbıdır. Şiddet sadece kadının sorunu değildir. Topyekün mücadele etmek zorundayız. Dünyanın her yerinde var.  6284 sayılı kanunla 25 maddede en etkin şekilde kullandık. Yasal olarak dünyanın birçoğundan iyi noktadayız. Türkiye’nin gündemini oluşturan bir partiyiz. Farkındalığı oluşturacağız ve toplumda sağlıklı yaşam için mücadele edeceğiz” dedi.

“HER TÜRLÜ ŞİDDETE TURUNCU ÇİZGİ ÇEKİYORUZ”

Aile içi şiddetin hala en yaygın şiddet biçimi olmaya devam ettiğine dikkat çeken Dalbudak, şunları söyledi: “AK kadınlar olarak, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu dün olduğu gibi bugün de dile getirmekten vazgeçmiyoruz. Ekonomik ya da kültürel hiçbir gerekçenin ardına sığınılmasına müsaade etmeden kadına yönelik her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz. Kadim medeniyetimizin yüzyıllar boyunca barındırdığı din, ahlak, şuur ve vicdan öğretilerinin tümünde, kadına ve kız çocuklarına karşı yapılan herhangi bir kötü muameleye katı suretle karşı çıkılmıştır."

“ŞİDDETİ KABUL ETMİYORUZ”

Kadına şiddet yürüyüşüne katılan ve şiddete karşı çıktığını belirten AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Kadına yönelik şiddeti karşı AK Parti Teşkilatı olarak güzel bir etkinlik düzenliyoruz. Bu konuda ciddi hassasiyet gösteren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Ama kadına ve çocuğa karşı şiddeti kabul etmiyoruz. Birçok Avrupa ülkesine göre iyi durumdayız. Avrupa’da 45 ülkeden 125 parlamenter kadın arasında araştırma yapılıyor. 125 kadının yüzde 85’i şiddete maruz kaldığını söyledi. Cinsel şiddet, mobing, fiziksel şiddet hepsi içinde… Bu kişilerden yüzde 25’i fiziksel şiddete maruz kaldığını, yüzde 54’ü ise her anlamda şiddet gördüğünü ifade ediyor. Bu oranlar çok büyük. Dünyanın her yerinde şiddet daha fazla… Bizler avantajlıyız. Aile birliğine sahip çıkan toplumuz” diye konuştu.

“HAYALLER SEVGİYLE GERÇEK OLUR”

“Şiddetin hiçbir şekilde faydası yok” diyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Şiddet sevgiyi, şefkati, çözümü yok ediyor. Bir daha bir araya gelmede en büyük engel olan bir durum. Kadınlara, çocuklara şiddet ise bir acziyet göstergesidir.  Sabırla, diyalogla, güzellikle ve sevgiyle her şey çözülür. Hayaller zaten sevgiyle gerçek olur. Onun için şiddet, son tercih bile olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

DENİZLİSPOR TARAFTARI BUGÜNE ANLAM KATTI”

Başkan Zolan’ın konuşması sırasında Denizlisporlu taraftarlar da ‘kadına şiddete hayır’ sloganları attı ve etkinliğe destek verdi. Taraftarlara teşekkür eden ve alkışlayan Başkan Zolan, “Denizlispor taraftarları da bu güne çok güzel anlam kattılar. Şiddetin her türlüsüne ‘hayır’. Sporda da şiddete hayır… Türkiye’ye tel örgüleri kaldıran bir takımız. Denizli olarak şiddetin çözüleceğine inanan insanlarız. Her canlıya şiddete karşıyız. Şiddetle sorunlar hep büyüdü. Suriye’de, Irak’ta savaşlar her şeyi darmadağın ediyor. Gönülleri kırmamak lazım… Kol kola güzelliğe yürümemiz lazım. Denizlimiz bu noktada güzel işler yapıyor ama şiddete sıfır bir dünya istiyor” dedi.

“REFORMLAR YAPMAYA ÇALIŞTIK”

Kadına şiddetin son bulmasını dileyen AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan; “Anayasal eşitlik ilkesine uygun,  özgür müreffeh şekilde yaşam için reformlar yapıyoruz. Bunların belki de en büyüğü 2010 yılında kadınlarımıza yapılacak olan pozitif ayrımcılık eşitlik kuralına aykırı yorumlanamayacağı ilkesini getirdik. Kadına şiddet için başarılı olmaya gayret ettik. Ancak her şeyin temelinde eğitim olduğundan hareketle kadınlarımıza karşı şiddetin ortadan kalkması için eğitimde reformlar yapmaya çalıştık. Anayasal reformlar bir noktaya kadar getiriyor. Toplumsal yaşamla desteklersek sözde değil özde sonuçlar alırız.  Bugün yapılan etkinlik çok önemli bir görev ifa ediyor. Şiddeti görenler yarın ailelerine de bunu yapar. Yavrularımıza ne göstermemiz gerekiyorsa onu yapacağız” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER