AK Partili Vekil Tin; “Devletimizin tüm kurumları iş başında!”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 5.5 büyüklüğünde depreme maruz kalan Acıpayam ilçesinin “Afet Bölgesi” ilan edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Bölgede depremzede vatandaşların yaralarının sarıldığını söyleyen Milletvekili Şahin Tin, her türlü gereksinimlerinin karşılanması için seferber olunduğunu belirtti.

AK Partili Vekil Tin; “Devletimizin tüm kurumları iş başında!”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Acıpayam’daki depremin ardından devletin tüm kurumlarıyla seferber olduğunu açıkladı.

Depremden hemen sonra bölgede gerekli müdahalelerin yapıldığını ifade eden Milletvekili Şahin Tin, “Bölgeye Denizli AFAD Arama Kurtarma Ekiplerinin yanında İzmir AFAD, Afyon AFAD, DAK, AKUT, İHH, UMKE ve TRAC ekiplerinden toplam 90 kişi intikal etmiştir. Ayrıca Çadır Kurulumunda 11. Komando Tugay Komutanlığından 125 adet uzman çavuş görevlendirilmiştir. Bölgede şu an itibariyle 8 adet arama kurtarma ekibi 24 personel, 8 araç ile çalışmalara devam etmekte olup, yaşanabilecek olağan üstü durumlara karşı tüm tedbirler alınmıştır. Şu ana kadar artçı sarsıntılar bin 500’ü geçmiştir. Bu sarsıntılardan 8’i 4 ve üstü büyüklükte, 41’i 3 ve üstü büyüklükte kaydedilmiştir.

Afet bölgesinde zarar gören 21 mahalle ve 2 merkez çadır kent olmak üzere toplamda bin 500 çadır bölgemize sevk edilerek depremzede vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Ayrıca 3 bin 72 battaniye, bin 334 yatak ve 360 adet nevresim takımı dağıtımı yapılmıştır. Deprem sonrası bölgeye ziyaret gerçekleştiren İçişleri Bakanımız ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızın talimatlarıyla AFAD Başkanlığı tarafından 500 bin TL ödenek aktarımı Acıpayam Kaymakamlığımıza yapılmıştır. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma Vakfı Genel Müdürlüğü’nce de Acıpayam Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na 1 milyon 400 bin TL ödenek gönderilmiştir. 186 kişiye ilk aşamada 1000’er Lira acil ihtiyaçları için ödeme yapılmıştır. Kızılay 3 öğün sıcak yemek hizmeti vermektedir. Yaklaşık bir öğünde 2 bin 500 kişiye iaşe hizmeti aralıksız verilmektedir” dedi.

“ACIPAYAM, AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEBİLİR!”

Acıpayam’da hasarın boyutlarının afet derecesinde olduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin, “Deprem etki analizlerine göre nüfusu 55.648 olan Acıpayam’da ilçe merkezi dahil yaklaşık 30 bin kişinin depremden etkilendiği öngörülmektedir. Etki analizlerine göre Acıpayam ilçesinde bulunan 56 mahalleden 25 tanesinde 6 bin 406 hane depremden etkilenmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre; deprem bölgesinde toplamda 843 adet yapı incelenmiştir. Kriz merkezine ulaşan hasar tespit icmallerine göre; 44 adet yıkık, 303 Ağır Hasarlı, 275 Az Hasarlı, 221 hasarsız bina tespiti yapılmıştır. 9 mahallenin kesin hasar tespiti tamamlanmıştır. Bunlar, Apa, Karahüyük, Kırca, Merkez-Çamlık, Ucarı, Oğuz, Yeşildere, Yeniköy ve Gedikli’dir. Hasar tespiti çalışmaları devam etmektedir. Bu sonuçlarla bölgede ‘Afet Etkisi’ belirlenmiştir. Afetin genel hayata etkisinin ciddi oranda olması sebebiyle ‘Afet Bölgesi’ ilan edilmesi için girişimlerimiz devam etmektedir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211