AK PARTİ'NİN İDDİALI KADIN ADAYI; NİLGÜN ÖK

AK PARTİ'NİN İDDİALI KADIN ADAYI; NİLGÜN ÖK

Denizli AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Denizli İş Kadınları Birliği DİKAB Başkanı, Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve eski Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Ök, DRT Denizli Ana Haber’e katıldı ve projeleri ile hedeflerini anlattı. ÖK, “Ben siyasetle uğraşan bir aileden geliyorum. Ve Denizli siyaseti ile STK’larında son 14 yıldır hep varım” dedi.

NİLGÜN ÖK; HEDEFLERİNİ VE PROJELERİNİ ANLATTI
Denizli İş Kadınları Birliği DİKAB Başkanı, Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve eski Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Ök, AK Parti Denizli Milletvekili aday adayı oldu. Aday adaylığı başvurusunu İl Başkanı Necip Filiz’e yapan Nilgün Ök, DRT Denizli Ana Haber’e katıldı ve İrfan Atasoy’a projelerini, hedeflerini anlattı.  

AK Parti Denizli Milletvekili aday adayı, Denizli İş Kadınları Birliği DİKAB Başkanı, Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve eski Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Ök,hedeflerini DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne anlattı. AK Parti Denizli Milletvekili aday adayı Ök, “Bu adaylık bir sabah uyandığımda aday adayı olmalıyım, diye olmadı. Bu belli bir siyasi tecrübe ve birikimin eseri. Ben hayatım boyunca hep siyasetin içerisinde oldum. Hep siyasi partilerde bir fiili olarak yer aldım. En son 2009 seçimlerimde; ondan önce 2004 seçimlerimde belediye meclis üyesi aday adayıydım. Onda olmadı daha sonra 2009 seçimlerimde Ak Parti’den Belediye meclis üyesi adayı oldum. Daha sonra 5yıl belediye başkan yardımcılığı görevinde bulundum. Daha sonra 2014 yılında Pamukkale İlçesinden aday adaylığı süreci yaşamıştık. Sonrasında partimizin yönetim teşkilatında görev aldım. Bugüne kadar ki süreçlerde, seçim çalışmalarını da çok yakinen takip ettim ve destek verdim. Ben hem kadınlar adına hem de birey olarak toplumların demokrasilerle siyasi partilerin gelişmesiyle gelişeceğine inandığımız için herkesin bu süreçte yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

“KADINLAR KATILMAKSIZIN POLİTİKA OLMAZ”
Nilgün Ök, “Kadınların bir şekilde parti teşkilatları, STK’larda bir şekilde yer alması lazım. Toplum için bir şeyler yapması gerektiğine inanıyorum. Bende bu duygu ve düşünceyle yola çıktım. Ticaret odası yönetim kurulu ve yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevim vardı. Henüz daha 1 ay olmuştu. Fakat şöyle baktığımda bunu partime ve liderimiz Tayyip Erdoğan’a da borçlu olduğumu düşündüm. Çünkü bizim gibi insanların bir şekilde toplumda yer almış, artık siyaseten de oturmuş insanların aday adayı olması gerektiğini düşünüyorum. Aday adayı olması demek partimize de destek, aynı zamanda da Tayyip Erdoğan’a da desteğimizi gösterdiğini düşünüyorum” dedi.
AK Parti Denizli Milletvekili Aday Adayı Ök, “İllaki milletvekili olacağım ya da milletvekili adayı olacağım düşüncesinde olmamak lazım. Çünkü ben de NigünÖk olarak aynı zamanda bugün bir STK başkanlığı yapmış bir insan olarak; bir kadın olarak partimden aday adayıyım. Bu birden bire oluşmadı. Özüne baktığımızda bugün partide aday adaylığı dilekçemi verirken, partiden gelenlerden biriyle sohbet ettiğimde ‘ne kadar zor bir karar. Ben aslında durup düşünürdüm. Çünkü daha çok yeni olmuş Ticaret Odası Başkan yardımcılığı görevin var. Çok zor bir karar. Fakat tebrik ediyorum.’ dedi. Ben de olması gerekenin bu olduğunu düşündüğüm için ben de varım diyorum diye açıkladım” diye konuştu.

 “BABAMDA TEŞKİLATÇIYDI”
“Benim babam da teşkilatçıydı. Çocukluğumdan beri  siyasetin içindeyim. Seçim zamanlarında annem 1 hafta boyunca yemek yapardı, misafir ağırlardı” diyen NilgünÖk, “Bun bahsettiğim şey ben 5 yaşındayken olan, hafızama kazınmış anekdotlar. Ben siyasetle yakından ilgilenen bir ailede yetiştim. O da benim ister istemez hayatımın bir parçası oldu. Çok mutluyum, keşke herkes böyle olsa. Yarışlar güzeldir. Birçok kişinin bir arada yarışması, çünkü yarışmalardan kalitenin doğacağına inanıyorum. İnşallah güzel bir süreç yaşarız. Ailemizin desteği olmadan, olmazdı zaten. Ben evliyim, 2 tane kızım var. Siyaset onlar için zor bir karar. Ailemler tam destek veriyor. Eşim her zaman yardımcıdır. Biz tanıştığımız andan itibaren hep siyasetle olduğumuz için bu süreçlere alışkınız.Örneğin 20 Mart 2004 bizim nişan tarihimizdir, 28 Mart’ta da 2004 seçimleri olmuştu. Biz nişan sürecinde; en heyecanlı dönemizde bile sürekli ev toplantılarından dolayı görüşemezdik bile. Ancak telefonda ya da kapının önünde 10-15 dakika falan görüşürdük. En baş destekçim eşim.O olmasa olmazdı. Eğer eşiniz sizi bu konuda desteklemezse kadının öz güveni de yıkılır. Çünkü bu çok ciddi bir karar. Siyaset dünyası erkek egemen bir dünya. Bugün çok şükür Cumhurbaşkanımızın söylemiyle 2011 yılındaki seçimlerde ben Ak Parti’den meclis üyesiydim. Temayül yoklamasında bir tane kadın vardı, onda da sırf kadın diye oy vermiştim” dedi. 

DENİZLİ AK PARTİ’DE 15 KADIN VE GENÇ ADAY ADAYI VAR
Ök, “Bugün geldiğimiz nokta gerçekten mutluluk verici. Ak Parti’den hem gençlerin hem de kadın sayısı 15 kişi falan var. Bu çok önemli; kadınlarımızı bu yönde teşvik edeni sayın Cumhurbaşkanımız olduğunu düşünüyorum. Bütün mitinglerinde, bütün konuşmalarında bugüne kadar kadının ön plana çıkmasıyla ilgili erkekler yol açıyor ki kadınlar bir şekilde bir yere geliyor. Ama bundan sonra bu sürecin değişeceğine inanıyorum” dedi.

 “İLK KADIN BAŞKAN YARDIMCISI OLDUM”
AK Parti Denizli Milletvekili aday adayı Nilgün Ök şöyle devam etti; “Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci, o zaman belediye başkanıyken aynı anda kadın belediye başkan yardımcısı oldum. Denizli tarihinde bu bir ilktir. O zaman ki süreçte sadece kadın olsun diye değil yaptıklarınızdan dolayı dedi. Bize, o 2 kadın başkan yardımcısına vermiş olduğu görevlerle de bunu ispat etmiş oldu. Genelde kadın olsun vitrinde olsun diyeydi. Ama artık öyle değil. Kadınlar icracı makamlarda yer almaya başladı ve almalılar da. Çünkü bugün nüfusun yüzde 50’sini kadınlar oluşturuyor. Seçimlerde de baktığımız bütün partilere genelde kadın kolları koşuşturuyor. DİKAB’ın kurulma amacı kadının karar alma mekanizmalarında yer almasını sağlamak. Bununla ilgili DİKAB olarak birçok çalışmalar yaptık. Kadınlar adına lobicilik faaliyeti yürüttük. Bununla ilgili Kızılay, Yeşilay ve STK’lardan başlamak üzere yine Ticaret odası 37 tane meclis ve komite üyesi kadın olarak geldi. Bunlar gerçekten guru verici. Yönetimde 2 kadın var. Bunlar kadınlar adına gurur verici şeyler. İş hayatında da kadınların çalışma hayatına katılımı; hükümetimizin de girişimcilikle ilgili büyük destekleri de var.”

 “İŞ YAŞAMINDA KADINLAR ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALIDIR”
AK Parti Denizli Milletvekili aday adayı Ök, “Erkeklerin iş gücüne katılma oranları olan yüzde 90’lardaki oranı artık bitmiş durumda. Ama kadınlarda bu oran halen yüzde 20’lerde geziyor. Türkiye ekonomisinin büyümesi ancak ve ancak kadınların iş hayatına ya da toplumsal olaylarda elini taşın altına koymasıyla gerçekleşecektir. Öncelikle bu süreç aday adaylığı sürecidir. Eğer ki aday adaylığı sürecinde partimizin büyükleri bize teveccühlerini gösterir ve aday olursam hedefim; Denizlimiz’e hizmet etmektir. Bir kadın vekil adayı olarakta partimle birlikte, partimin ilkeleri doğrultusunda bundan sonra AK Parti’ye destek olmaya çalışıyorum. Onun haricinde bir iş kadını kimliğimle iş dünyasıyla ilgili görevlerimiz de varki; zaten Sayın Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin iş dünyasından gelmesinden dolayı bu konuya ve birçok büyük projelere imza attığını biliyoruz. Bu anlamda onunla ilgili çalışmalara devam etmek istiyoruz. En büyük hedefimiz öncelikle şehrimiz için sonra da milletimiz ve kadınlarımız için hizmet etmek” diye konuştu. 

 

ALPER PARLAK-YEŞİM AYDEMİR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER