'AKADEMİK ATAMA REKORTMENİ' PAÜ'DE; BU HAFTA 30 YENİ ATAMA VAR

'AKADEMİK ATAMA REKORTMENİ' PAÜ'DE; BU HAFTA 30 YENİ ATAMA VAR

Üniversitelerin en önemli ve tartışılan meselelerinin başında gelen “akademik yükselme ve atamalar” konusu; Pamukkale Üniversitesi’nde artık sorun olmaktan çıktı. Ve PAÜ Türkiye’nin en fazla akademik kadro ataması yapılan üniversitesi oldu. “PAÜ’de Aralık ayının ilk haftasında, yani 4 Aralık Pazartesi gününden itibaren; 16 Profesör, 9 Doçent ve 5 Yardımcı Doçent için toplam 30 akademik kadro ataması gerçekleştirileceği ve bunun için “akademik ilana” çıkılacağı öğrenildi.

İYİ PARTİ TEŞKİLAT ŞEMASI BUGÜN BELLİ OLACAK
“Sağdan-Soldan”, ANAP’dan DYP’ye, Demokrat Parti’den CHP ve DSP’ye, AK Parti’ye kadar, daha önce bir çok siyasi aidiyetin çatısı altında gördüğümüz isimler vardı Denizli İyi Parti İl Yönetimi’nde.. Evet, İyi Parti büyük olasılıkla bugün Denizli Parti Teşkilat Şeması yani; “yürütme kurulu, il başkan yardımcıları, il sekreteri vs.” gibi görevlendirmeleri de açıklayacak.. Ne diyelim; “Yolunuz  açık ve İYİ olsun..”

“AKADEMİK ATAMA REKORTMENİ”  PAÜ’DE; 30 YENİ ATAMA BU HAFTA
Üniversitelerin en önemli ve tartışılan meselelerinin başında gelen “akademik yükselme ve atamalar” konusu; Pamukkale Üniversitesi’nde artık sorun olmaktan çıktı. Ve PAÜ Türkiye’nin en fazla akademik kadro ataması yapılan üniversitesi oldu. “PAÜ’de Aralık ayının ilk haftasında, yani 4 Aralık Pazartesi gününden itibaren; 16 Profesör, 9 Doçent ve 5 Yardımcı Doçent için toplam 30 akademik kadro ataması gerçekleştirileceği ve bunun için “akademik ilana” çıkılacağı öğrenildi.

PAÜ’DE 16 AYDA 615 AKADEMİK YÜKSELME VE ATAMA YAPILDI
PAÜ’deki “akademik kadro ilanına” bu hafta içinde çıkılacağı ve 16’sı Profesör toplam 30 öğretim üyesi ve öğretim görevlisinin de atanması ile bu rakamın; 16 ayda gerçekleştirilen 585 “atama, yükselme ve yeni kadro verme” kararıyla 615’e çıkacağı bildirildi. PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ’ın göreve geldiği Ağustos 2016’dan bu yana “akademik yükselme ve atama bekleyen” ve “74’ü Profesör, 86’sı Doçent ve 126’sı Yardımcı Doçent” olmak üzere “öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve eğitim öğretim planlamacıları da” dahil toplam 585 öğretim üyesi ve öğretim görevlisinin kadro atamalarını gerçekleştirdiği kaydedildi. Bu hafta gerçekleştirilecek 30 yeni akademik atama ile bu sayının 615’e yükseleceği ve bu rakamın Türkiye’deki 200’e yakın üniversite arasında Ağustos 2016’dan bugüne kadar yapılan “açıktan, nakil, unvan değişikliği ve birim değişikliği” şeklinde yapılan atamalar açısından bir rekor olduğu vurgulandı.

DEKAN ATAMALARINDA “SÖZ-YETKİ-KARAR” YÖK’TE
YÖK’ün Dekan Atamaları kriterlerinin değiştiği ve buna göre üniversitelerde Dekan atamalarının yeni yönetmeliğe göre gerçekleştirildiği bildirildi. Artık Dekanlar doğrudan YÖK tarafından atanıyor. Üniversite Rektörleri Dekan Atamaları için YÖK’e, sıralama olmadan 3’er isim bildiriyor. Bu bildirimde sıralama gözetilmediği için YÖK istediği ismi bildirilen fakültenin dekanı olarak atıyor. YÖK, gerekli görürse; Rektörlerin gönderdiği isimler dışında isimleri de Dekan atayabiliyor. Bu arada FETÖ operasyonlarında; 200’e yakın üniversite arasında en fazla dikkat çeken üniversitelerin de başında gelen Pamukkale Üniversitesi’nde dönem dönem tartışma konusu olan “Dekan Atamaları” konusunda Rektör Bağ’dan çok YÖK’ün müdahil ve karar verici pozisyonunda olduğu da kaydedildi.

CHP’DE KULİS KAZANI KAYNIYOR
Geçtiğimiz hafta Pamukkale İlçe Kongresi’ni tamamlayan Denizli CHP’de, önce ilçe ardından da il seçim kuruluna yapılan itirazlar ortalığı karıştırdı. Denizli İl Seçim Kurulu kongre sonrası bazı parti üyelerinin, “CHP Pamukkale İlçe Kongresi’nin parti tüzüğünde yer alan ‘seçimler iki yılda bir yapılır’ hükmüne uymadığı ve 2 yıllık süre dolmadan gerçekleştirildiği iddiasıyla yaptığı bu itirazı “tam kanunsuzluk oluşmuştur” kararı ile Yüksek Seçim Kurulu’na gönderince Denizli CHP İl Kongresi öncesi tam bir kaynayan kazana dönüştü. Mevcut Başkan Osman Tabu’nun tek aday olarak katıldığı CHP Pamukkale İlçe Kongresi geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirilmişti. Kongrede güven tazeleyen Osman Tabu yeniden ilçe başkanlığına getirilirken, yeni yönetim de belirlenmişti. Hatta İlçe Başkanı Tabu 29 Kasım’da seçim kurulundan başkanlık mazbatasını aldı. Ancak bu kongre tarihinin CHP Tüzüğü’ne aykırı bir şekilde, erken bir tarihte yapıldığını öne süren 3 CHP’li isim; Aykut Çetinaslan, Emre Türkmen ve  Arif Şeşen önce Pamukkale 1. İlçe Seçim Kurulu’na, ardından da Denizli İl Seçim Kurulu’na itiraz etti..

CHP İL KONGRESİ’NDE; 191 PAMUKKALE DELEGESİ OY KULLANAMAYABİLİR
İşte Denizli CHP’de ne olduysa bu itiraz sonrası oldu. İşler bir anda siyasi kaosa dönüştü. İşin önemli bir sonucu ise; eğer Yüksek Seçim Kurulu CHP Pamukkale İlçe Kongresi’ni iptal ederse, ortaya çıkacak fiili durum; bu kongrenin 30 Aralık’taki İl Kongresi’nin sonrasına kalması olacak. Buna bağlı olarak CHP Pamukkale İl Delegesi 191 isim CHP Denizli İl Kongresi’nde oy kullanamayacak. Ve Türkiye’nin 26 ilinden daha fazla nüfusa sahip bir ilçesi olan Pamukkale’nin CHP’li delegeleri İl Kongresi’nde temsil edilip, siyasi iradelerini ortaya koyamayacak.

DENİZLİ CHP’DE CEVAP BEKLEYEN YAKICI 12 SORU
Bu arada CHP Pamukkale İlçe Kongresi ile ilgili YSK’ya giden itirazdan bir “iptal”  kararı çıkmasını bekleyenlerin sayısı bir hayli fazla da olsa, Pamukkale İlçe Başkanı Osman Tabu’ya “devam” a denilebilir. Aslında doğrusu da sanki o olacaktır. Pamukkale gibi bir ilçenin 191 İl Kongre Delegesi’nin CHP İl Başkanlığı seçiminde oy kullanması gereklilik ve hatta “zorunluluktur”  bize göre.

Evet... Denizli CHP ile ilgili son dönemde o kadar çok soru ve iddia birikti ki; biz de cevap arayan bu soruları kamuoyu ve CHP tabanı ile bu köşede paylaşmak istiyoruz. İşte Denizli CHP’de acil yanıt bekleyen bu yakıcı sorular önümüzdeki günlerde, yaklaşan sıcak il kongresi öncesi yine bu köşede olacak.. Bu yazımızı kaçırmayın…

DENİZLİ İYİ PARTİ ÖYLE BİR YÖNETİM YAPTI Kİ; ADETA “SİYASİ KOKTEYL” OLDU
İYİ Parti Kurucu İl Başkanı Yasin Öztürk,  Denizli Gazeteciler Cemiyeti Basın Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi ve 99 isimden oluşan kurucu yönetim kurulunu açıkladı. Bir “İyi Cuma’da” (Hayırlı Cuma-Good Friday) toplantı gerçekleştiren Öztürk, İyi Parti Denizli İl Yönetimi ve atama yapılan ilçe başkanlarını kamuoyuna tanıttı. Öztürk’ün kendi değimi ile “siyasi çorba” dediği yönetim bize göre; tam bir “siyasi kokteyl” oldu. Denizli’de politikanın “her kesiminden, her görüşten ve geniş bir siyasi yelpazeden, aidiyetten” gelen isimleri bünyesinde toplayan İYİ Parti Denizli İl Örgütü start verdi. 

İYİ PARTİ TEŞKİLAT ŞEMASI BUGÜN BELLİ OLACAK
“Sağdan-Soldan”, ANAP’dan DYP’ye, Demokrat Parti’den CHP ve DSP’ye, AK Parti’ye kadar, daha önce bir çok siyasi aidiyetin çatısı altında gördüğümüz isimler vardı Denizli İyi Parti İl Yönetimi’nde.. Evet, İyi Parti büyük olasılıkla bugün Denizli Parti Teşkilat Şeması yani; “yürütme kurulu, il başkan yardımcıları, il sekreteri vs.” gibi görevlendirmeleri de açıklayacak.. Tam anlamıyla bir koalisyon ve cephe oluşturan İyi Parti için ne diyelim? “Yolunuz  açık ve İYİ olsun..”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211