Akademisyenler pandemiyi değerlendirdi

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programına katılan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, PAÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay ile PAÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Sarı, korona virüs pandemisini değerlendirdi.

DRT ekranlarının vazgeçilmez yayınlarından olan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programı birbirinden özel konukları ağırlamaya devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, PAÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay ile PAÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Sarı, programa konuk oldu. PAÜ’lü akademisyenler, Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüs pandemisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Virüsün kendisini mutasyonlarla değiştirdiğini ifade eden PAÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Zaten bu, virüslerin doğasında olan bir şey. Evrimleri çok hızlı ve kendilerini değiştiriyorlar. Yaşama tutunmakta çok mahirdirler. Yine SARS ve MERS gibi korona virüs ailesinden olan hastalıklar görünmüştü. Onlardaki mutasyonlar giderek söndü. Hastalık yapma güçleri azaldı veya iyice kısıtlandı. Umarım bu mutasyonlar da yavaş yavaş o şekilde azalır. Süreç devam ediyor, varyantlar birbirini izledi. Önce ülke isimleri veriliyordu; Brezilya, İngiltere, Güney Afrika gibi Hindistan’la birlikte Delta dendi. Şimdi de Omicron oldu. Yani tehlike devam ediyor. Bir miktar Omicron varyantının hastalığı daha yüzeysel ve nezle grip gibi olduğu açıklansa da aşısız veya yeterli aşısı olmayanlarda tehlike arz edeceği yönünde bilgiler de var. Dolayısıyla yine maske, mesafe, hijyen ve aşı demeye biz kuvvetle devam etmeliyiz” dedi.

“pozitiflik oranımızda artış var”

Pandemi nedeniyle devinimli çalışma, esnek mesai yapmadıklarını ifade eden PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, “Bütün poliklinikler açık kaldı. Üniversiteler statü, yapı ve karakter olarak koruyucu hekimlik hizmetlerine çok bulaşmazlar. Son basamak tedavi hizmetleriyle uğraşırlar ve eğitimle uğraşırlar, özel konuşlandırılmadıysa bu bütün dünyada böyledir. Bu dönemde Pamukkale Üniversitesi Hastanesi olarak biz pandemi içinde de bu kadar hastaya bakıp, normal hasta seyrine devam ederken pandeminin içine de girdik. Test oranlarımızda hiç azaltma yapmadık. Birebir işin içinde olduk. Ağustos ayından itibaren genel seyre bakacak olursak; yüzde 14’ler ardından yüzde 7’lere düştükten sonra tekrar yüzde 8-10, aralık ayıyla yüzde 11 ve ocak ayıyla beraber yüzde 12… Yani tekrardan artışa geçmiş pozitiflik oranımız. Azalma yok, artış var. Maske, mesafe ve hijyenin hiçbir değişiklik olmadan korunma ve tedavi yöntemi olduğu açık ve net bu kadar basit. Biz aşılamalarımızı yaparken de özellikle halkımızın hangi aşıyı daha çok tercih ettiklerine de dikkat ettik. Biontech aşısının daha çok tercih edildiğini gördük ama Sinovac aşısı da yapılmaya devam edilmiş. Birçok üniversite hastanesi Kovid hastalarını almazken PAÜ Hastanesi olarak yoğun bakım noktasında da kesinlikle taviz vermeden hatta imkanlarımızı arttırarak, Kovid hastalarımızı da kabul ettik” diye konuştu.

“İnsanlar aşılanmayı geciktirdikçe, varyantlar ortaya çıktı”

Mutasyonun bir canlının genomundaki DNA ve RNA dizilimindeki değişiklikler olduğunu ifade eden PAÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Sarı, şunları kaydetti: “Varyantları da genetik özelliğindeki değişiklikler olarak tanımlıyoruz. İnsandan insana bulaştıkça hayatta kalabilmek için kendi yapısını genetik özelliğini değiştiriyor. Bu durum bazen tamamen virüsün ortadan yok olmasını sağlarken bazen de daha hızlı bulaşma özelliğine sahip oluyor daha öldürücü daha hastalandırıcı özelliğe sahip olmasına neden olabiliyor. Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz, hastalık yapıcı özelliğiyle ilgili değişik tanımlamalar var. Bu varyantların özelliği de bu şekilde özellikle aşısız kişilerde ortaya çıkıyor ve o yüzden aşılar çok önem kazanıyor. Fakat insanlar aşılanmayı geciktirdikçe maalesef bu varyantlar ortaya çıktı ve bu varyantlar da aşıdan kaçmaya başladı. O yüzden ek doz aşılanmalara gidilme gereksinimi oldu. Bütün aşı firmaları bu konuda çalışıyor. İleride tüm varyantları kapsayıcı, tek dozun yeterli olduğu aşıların üretileceği söyleniyor. Bu da salgının gidişatına göre değerlendirilecek ama şuan önümüzdeki varyantların ne şekilde olacağını bilemediğimiz için ne zaman aşıların etkinliği azalırsa, önümüze nasıl bir varyant çıkarsa ona göre tekrar aşılanmaya devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2022, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER