Akdeniz Meyve Sineği için eylem planı hazırlandı

Türkiye’de son yıllarda Akdeniz Meyve Sineği nedeniyle özellikle narenciye ürünlerindeki kalite düşüşü, ekonomik kayıplara neden oldu. Bunun üzerine Tarım Bakanlığı harekete geçti. ‘Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Ulusal Eylem Planı’ hazırladı. Proje kapsamında Denizli’de toplantı yapıldı.

Tarım ve orman bakanlığı, son yıllarda narenciye başta olmak üzere birçok ürünün kalitesini etkileyen Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele için “Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Ulusal Eylem Planı” hazırladı. 2020-2022 yıllarını kapsayan eylem planı, aralarında Denizli’nin de yer aldığı 34 ilde uygulanmaya başlandı. Program kapsamında Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fatma Yıldız Toplantı Salonu’nda toplantı yapıldı. Toplantıya; Denizli Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, ilçe kaymakamları ve ilçe tarım müdürleri katıldı.

“İŞİ SIKI TUTTUĞUMUZ İÇİN SIKINTI İLE KARŞILAŞMADIK”

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya; “İlimiz özellikle yaş meyve ihracatı konusunda çok önemli bir konuma sahip. Bu konum itibariyle de özellikle Akdeniz Meyve Sineği son yıllarda ülkemizde büyük sorun olmaya başladı. Üretim ve ihracat konusunda bu hastalıkla ilgili büyük bir sıkıntı var. Bizler işi başından beri sıkı tuttuk. Bu eylem planı daha çıkmadan önce, eylem planı varmış gibi il müdürlüğü olarak hareket ettik. İşi sıkı tuttuğumuz için bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Bundan sonrada olacağını sanmıyorum” dedi.

“HAŞERE İLE İLGİLİ MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Denizli’nin turizm ve tekstili ile ünlü olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Tarım deyince geri planda kaldığımız düşünülmesin. Tarımda Denizli, birçok il içerisinde ilk 3’te yer alıyor. Denizli’nin tarım potansiyeli de çok çok yüksek. Bu eylem planı noktasında da çok önemli adımlarımız var. Tüm yılın emeğini ufak bir ihmal ile ya da yapılacak küçük bir işle engelleme şansımız varken bunların tedbirini almalıyız. Son 3-4 yıldır da Tarım İl Müdürlüğümüz ile birlikte bu haşere ile ilgili mücadelemiz devam ediyor” dedi.

“DEVLET, HER ZAMANDA ÜRETİCİNİN YANINDA”

“Tarımsal üretim Türk ekonomisinin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi temelini oluşturur” diyen Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, şunları söyledi: “Tarım bizim ülkemiz için vazgeçilmez bir değerde ve önemdedir. Özellikle mümbit arazilerimiz tarım uygulaması için son derece müsaittir. Eşsiz Çukurovamız, Gediz Havzamız, Karadeniz Bölgesi’ndeki Kaz Ovamız ve daha adını sayamadığımız diğer ovalarda da faaliyet devam etmiştir ve edecektir. Yalnız bu faaliyetler arasında bulunurken haşereler, zararlılar her zaman olacaktır. İşte devlet bunun için var. Her zamanda üreticinin yanındadır” diye konuştu. Konuşmaların ardından Denizli İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Yılmaz, “Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Ulusal Eylem Planı” sunumunu gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211