Akıllı ajandanın tanıtımını Denizli Milletvekili Özkan yaptı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerine ‘teknoloji destekli’, ‘dijitalleşebilen’ ve ‘yazıları mikrodalgada silinip tekrar kullanılabilen’ akıllı ajanda hediye etti. Başkan Şentop’un hediye ettiği akıllı ajandaların tanıtımını AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan yaptı.

Akıllı ajandanın tanıtımını Denizli Milletvekili Özkan yaptı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerine ‘teknoloji destekli, ‘dijitalleşebilen’ ve ‘yazıları mikrodalgada silinip tekrar kullanılabilen’ akıllı ajanda hediye etti. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) mezun 3 Türk girişimci tarafından tasarlanan ajandalar, Meclisin 100’üncü yılı hatırası olarak milletvekillerine dağıtıldı. Milletvekillerinin ismine özel bastırılan ajandalar, teknoloji destekli, dijitalleşebilen ve yazıları mikrodalgada silinip tekrar kullanılabilen bir özelliğe sahip.

AJANDANIN HER SAYFASI BİR KARE BARKOD İÇERİYOR

Ajandanın her sayfası bir kare barkod içeriyor. Tamamen entegre olarak çalışan iOS ve Android uygulamaları bu kare barkodları okuyarak, sayfa alanını ve sayfa numarasını ve sayfalardaki dokümanları sıralıyor. ‘Outliers’ uygulaması ile notlar dijitalleştirilerek mobil cihazlara aktarılıp, saklanıp, PDF olarak paylaşılabiliyor ve bulut servislerine gönderilebiliyor. Dijitalleşme özelliğinin dışında bir diğer faydası da sayfalar bittiğinde mikrodalgada saniyeler içerisinde tamamen silinip, yeni bir defter olarak tekrar kullanılabiliyor. ‘Outliers Notebook’ adı verilen akıllı ajanda, tekrar kullanılabilme özelliği ile doğaya duyarlı ve sürdürülebilir bir ürün olarak ilgi çekiyor.

AKILLI AJANDANIN TANITIMINI ÖZKAN YAPTI

Akıllı ajandanın tanıtımını ise AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan yaptı. Çevre dostu akıllı uygulamalar içeren ajanda ile ilgili geleceğin veri depolama, kaydetme ve saklama teknolojisinin eşiğinde bulunduklarını söyleyen Özkan, “100’üncü yılında teknolojiye ayak uydurmuş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çağa uygun veri depolamada, saklama, özellikle doğayı koruma noktasında yeni bir teknolojiyi TBMM’de sunulmuş olmasıdır” dedi.

“BİR YILDA 10 MİLYAR LİRA TASARRUFA ULAŞMIŞ OLACAĞIZ”

Milletvekili Özkan, şöyle konuştu: “Sadece defteri milletvekillerimiz kullanırsa, sadece defter ve kalemden yıllık tasarruf çok ciddi rakamlara çıkıyor. Buradaki kullanımı bütün ülke geneline yaygınlaştırdığımız zaman bir yıl boyunca bütün öğrencilerin kullanmadığı defterden 10 milyar Lira gibi tasarrufa ulaşmış olacağız. Yenilebilir defter Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımızın milletvekillerimize sunduğu imkan olarak bu noktada Türkiye genelinde örnek teşkil edecek bir çalışma.”

“YAZIYORUZ, AKILLI TELEFONUMUZA AKTARIYORUZ”

Ajandaların barkod numaralarıyla dijital uygulaması olduğunu belirten Milletvekili Özkan, “Bu uygulama defter yazıldıktan sonra her bir sayfa dijital olarak uygulamaya indirilecek, arkasından defter bir yıl sonra bittiğinde elektronik olarak yazılmış olan, akıllı telefonlarda saklandıktan sonra mikrodalga fırına konmak suretiyle defterdeki yazılar uçuyor ve yeniden defter boş gibi kullanılabilecek. Yazıyoruz, akıllı telefonumuza aktarıyoruz, barkod numaralarından bir sayfaya istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Sene sonu geldiğinde bu defteri mikrodalga fırına koymak suretiyle tekrar hiç kullanılmamış hale getiriyoruz” ifadelerini kullandı. (İHA), (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER