“Aksi bir uygulama, yanlışa yanlışla cevap vermek anlamı taşıyacak”

Denizli Barosu’nun bu hafta yapılaması planlanan 47’inci olağan genel kurulunun yasaklanması hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan; “Genel kurulun icrasının mümkün olmadığı, aksi bir uygulamanın yanlışa yanlışla cevap vermek anlamı taşıyarak kamuoyunda da olumsuz bir intiba uyandıracağı aşikardır”dedi.

“Aksi bir uygulama, yanlışa yanlışla cevap vermek anlamı taşıyacak”

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs tedbirleri kapmasında yayımlanan genelge ve İl Hıfzıssıhha Meclisi’nde ile 1 Aralık tarihine kadar tüm sivil toplum kuruluşlarının toplantılarının yasaklanması kararı alındı. Bu kapsamda Denizli Barosu’nun 10-11 Ekim’de yapılması planlanan 47’inci olağan genel kurulu da Hıfzıssıhha Meclisi kararı ile ertelendi. Karar hakkında Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan, Baro’da basın toplantısı düzenledi. Başkan İlhan; “Denizli Barosu 47. Olağan Genel Kurulu, 10-11 Ekim 2020 günlerinde Denizli Barosu Hizmet Binası'nda yapılacak idi. Ülkemizde de ciddi şekilde etkisini gösteren, tüm dünyayı sarsan korona virüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında, kapalı ortamda hava sirkülasyonunun az olması nedeniyle, genel kurulumuzun açık havada Denizli Barosu Hizmet Binası otoparkında yapılması planlanmıştı. Binanın arka ve yan tarafına kurulacak çadır, branda ve sandalye temini için Merkezefendi Belediyesi ile görüşüldü. Sahne ve ses düzeni için çeşitli firmalardan fiyat teklifleri alındı ve bir firma ile anlaşıldı. Genel kurul alanının önüne HES sorgulama, ateş ölçümü ve dezenfektan üniteleri yaptırıldı. Genel kurula katılan tüm konuklar için dağıtılmak üzere dezenfektan ve maske yaptırıldı. Seçim için 5 sandık düşünüldü. Bu sandıklardan 2 tanesi binamızın konferans salonunda, 3 tanesi yarı açık fuaye alanında olacaktı. Hem meslektaşlarımızın hem de konuklarımızın sağlığı açısından gerekli tüm önlemler alınmıştı. Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna duyurduğumuz tarihlerde genel kurul ve seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılması en büyük isteğimizdi ”şeklinde konuştu.

"BELİRLENEN TARİHTE YAPILAMAYACAĞI YÖNÜNDE OYÇOKLUĞUYLA KARAR ALDIK"

İlhan; “Kanuna aykırı ve hukuk normlarını çiğneyen bu karar, her ne kadar başta biz hukukçuları ve tüm kamuoyunu rahatsız etmekte ise de, mevcut hukuki durumu ve itirazı kabil olmayan YSK kararını hukukçu kimliğimiz ile toplumun her aşamada örnek alıp, yardım talep ettiği kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütü olan Baromuzun geçmişten gelen ve geleceğe taşımaktan onur duyduğumuz, hukuka saygılı ve ilkeli duruşu nedeniyle uygulamak zorunda olduğumuzu, ilçe seçim kurulu tarafından hakim gözetimi ve memur görevlendirmesi yapılmayacağından, genel kurulun icrasının mümkün olmadığı, aksi bir uygulamanın yanlışa yanlışla cevap vermek anlamı taşıyarak kamuoyunda da olumsuz bir intiba uyandıracağı aşikardır. Tüm bu nedenlerle, İl Hıfzıssıhha Kurulun 02.10.2020 tarihli ve Merkezefendi 2 nolu İlçe Seçim Kurulu’ nun 07.10.2020 tarihli kararlarında Denizli Barosu 47. Olağan Genel Kurulunun 02.12.2020 tarihinden sonrasına ertelendiği,10-11 Ekim 2020 tarihinde yapılmasının hukuken mümkün olmadığı görülmüştür. Denizli Barosu Yönetim Kurulu 07 Ekim’de toplanarak, genel kurulun belirlenen tarihte yapılamayacağı yönünde oyçokluğuyla karar almıştır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205