AKUT DENİZLİ, 8 YILDA 65 OPERASYON GERÇEKLEŞTİRDİ

Yüzde 100 gönüllülük esasına dayalı olarak 8 yıldır Denizli’de faaliyet gösteren AKUT Arama Kurtarma Derneği Denizli Ekibi, kurulduğu günden bu yana 65 operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlarda; 9 kişiyi sağ olarak kurtarmayı başardı.

AKUT DENİZLİ, 8 YILDA 65 OPERASYON GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye genelinde 1995 yılında kurulan AKUT Arama Kurtarma Derneği, birbirinden önemli başarılara imza attı. AKUT Arama Kurtarma Derneği, 23 yılda; 2 bin 823 operasyon gerçekleştirdi.  Gerçekleştirmiş olduğu operasyonlarda 2 bin 605 kişiyi sağ olarak kurtarmayı başaran AKUT, diğer canlılara da yardımda bulundu. AKUT’un gerçekleştirmiş olduğu operasyonlarda bin 261 hayvanı kurtardı. Denizli’de 20014 yılında faaliyete başlayan AKUT Denizli Ekibi, aradan geçen 4 yıl içerisinde 65 operasyona imza attı. Yapılan operasyonlarda, 9 kişiyi sağ olarak kurtarıp sağlık ekiplerine teslim etti, 29 operasyonu da hayvanlar için gerçekleştirdi.

AKUT DENİZLİ HALKI BİLGİLENDİRME MİSYONU DA ÜSTLENDİ
AKUT Denizli Ekibi, yaptığı başarılı operasyonların yanında gönüllülerin eğitimine de büyük önem verdi. Yıl içerisinde çeşitli kentlerde düzenlenen eğitimlere katılan üyeler; Navigasyon, Kentsel Arama Kurtarma ve Farkındalık ve Temel Eğitimleri alma fırsatını yakaladı. Ayrıca; AKUT Denizli Ekibi, 2018 yılında alış veriş merkezlerinde düzenlediği, şenlikler ve bilinçlendirme çalışmalarına da imza attı. AKUT Denizli Ekibi, kentin çeşitli bölgelerinde 4 kez fotoğraf sergisi düzenledi. Düzenlemiş olduğu Fotoğraf Sergililerinde AKUT’ un misyonu, vizyonu, AKUT spor kulübü, çıktığı operasyonlar, düzenlediği projeler sergiye katılan vatandaşlara AKUT hakkında bilgiler ve bilinçlendirmeler yapıldı.

AKUT DENİZLİ İLE HUZUREVİ SAKİNLERİNİN YÜZLERİ GÜLDÜ
Sosyal etkinlere de imza atan Pamukkale Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu, Anneler Günü’nde Huzur evi ziyareti gerçekleştirerek, kendilerinin diktiği çiçekleri hediye etti. Huzur evinde sakinlerinin özel ve anlamlı günlerinde yanlarında bulunan gönüllüler, yaşlıların kalbini fethetmeyi başardı. Denizli’deki öğrencilerin de mutluluğu için kolları sıvayan Pamukkale Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu, 2018 yılında 2 köy okulunu tadilatını üstlendi. Ayrıca; ÖSYM’nin düzenlediği sınavlar sonrasında ‘Kalemin Umut Yazsın’ Projesinde topladıkları kalemleri ve bağışlarla gelen tişörtleri 4 Köy Okuluna götürerek; 220 öğrenciye teslim etmişlerdir.

“BİR CANLININ HAYATINA DOKUNABİLMEK İÇİN, BİRÇOK ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜK”
AKUT Denizli Ekip Lider Yardımcısı Serdar Dinç, “AKUT Denizli Ekibi 2010 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bugüne kadar bir canlının hayatına dokunabilmek için, birçok alanda çalışmalar yürütmüştür. Bu yürüttükleri çalışmalar arasında çıktıkları canlı arama kurtarma operasyonları gerçekleştirip birçok canlının hayatını kurtarmıştır. Operasyonlar dışında gerçekleşebilecek kazalar ve afetler karşında eğitimler alarak ekip iç eğitimlerini gönüllülerine vererek oluşabilecek durumlarda karşısında hazır bir şekilde beklemektedir. AKUT Denizli Ekibi yetişkin ve öğrencilere Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Bilinçlendirme seminerleri vermiştir, belirli aralıklar ile fotoğraf sergisi düzenleyip yaptıkları operasyon ve sergileri vatandaşlara yaptıkları çalışmaları ve projeleri tanıtmışlardır. Sosyal sorumluluk projelerinde ise Pamukkale Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu devreye girerek Huzur Evi Ziyareti, Hayvan Barınaklarına Ziyaret ve Köy Okullarına Yarım ve Tadilatlar gibi güzel projelere imza atmışlardır” dedi.

UMUT AYANA 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER