Alaattin’de kazanlar, asırlık gelenek için kaynadı

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nde asırlık gelenek olan ‘Daşkın Dede Yağmur Duası’, bu yıl da yapıldı. Etkinlik kapsamında hazırlanan 28 kazan yemek, ekinliğe katılanlara ikram edildi.

Alaattin’de kazanlar, asırlık gelenek için kaynadı

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nde 7 asırlık gelenek olan ‘Daşkın Dede Yağmur Duası’, bu yıl da unutulmadı. Mahalle halkı tarafından İmece usulüyle organize edilen etkinliğe; Denizli Valisi Hasan Karahan, İlçe Kaymakamı Ali Şanlıer, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Alparslan Altuğ, Acıpayam Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Erdem, Mahalle Muhtarı Sezai Gezer, Alaattinliler Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Okcan ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Malzemelerin mahalle halkından toplandığı etkinlik kapsamında; toplam 28 kazan yahni, keşkek ve aşure pişirildi. Öğle vakti kılınan namazın ardından yapılan duayla, hazırlanan yemekler katılımcılara ikram edildi. Etkinliğe katılan Denizli Valisi Hasan Karahan, asırlık geleneğin yaşatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Karahan; “Asırlardır süregelen güzel bir gelenek. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Büyük bir kalabalık ve coşkuyla, hem yağmur duası hem de anmayı gerçekleştiriyoruz. Alaattinli hemşehrilerim de büyük bir ilgi gösteriyor. Biz de onların ilgisine, sevincine ve coşkusuna ortak olmak amacıyla katıldık. Katıldığımıza da değdi. Her şeyi ile örnek alınacak birlik ve beraberlik örneği. Emeği geçenlere kutluyorum. Gelenekleri yaşatmamız, büyüklerimize layık olmamız gerekli. Genç nesillere töremizi tanıtma anlamında bu tür faaliyetlerin yapılması lazım. Denizlimiz bu konuda şanslı. Alaattin mahallemiz daha şanslı. Bu etkinliğimiz burada yılda iki defa yapılıyor. Alaattin biraz daha avantajlı. Hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Allah kaza bela vermesin. Bereketli olsun. İnşallah yağmurumuz rahmet olsun. Taşkın Dede, alperenlerden bir gazidir. Bu toprakların vatan yapılması için canıyla, kanıyla savaşmış bir yiğit. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER