Alaattin’de kazanlar birlik ve beraberlik için kaynadı; “Taşkın Dede Yağmur Duası”

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nde yaklaşık 700 yıldan bu yana gerçekleştirilen ‘Taşkın Dede Yağmur Duası’, yoğun katılımla gerçekleştirildi. 28 kazanda yapılan yahni, keşkek ve aşure, davetlilere ikram edilirken, etkinlikte birlik ve beraberlik örneği sergilendi.

Alaattin’de kazanlar birlik ve beraberlik için kaynadı; “Taşkın Dede Yağmur Duası”

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nde yaklaşık 700 yıldan bu yana gerçekleştirilen ‘Taşkın Dede Yağmur Duası’, yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Taşkın Dede Türbesi’nin bulunduğu bölgede 30 küçükbaş bir büyükbaş hayvandan 28 kazanda yapılan yahni, keşkek ve aşure, davetlilere ikram edildi. Birlik ve beraberlik örneğinin sergilendiği etkinlik, Kılınan öğle namazının ardından yapılan dua ve yağmur duasıyla son buldu.

Duaya yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Etkinliğin her yıl İmece usulüyle düzenlendiğini belirten Alaattin Mahallesi Muhtarı Sezayi Gezer, “Her yıl türbesinde hayır yaptığımız ‘Taşkın Dede’ ismiyle bilinen ‘Alaattin Han’ Oğuz Beyi Beyliği’nin kurucusudur. Oğuz Beyi’n de oğludur. Alaattin Mahallemizin de kurucusudur. Mahallemiz ismini Alaattin Han’dan almıştır. Lakabının ‘Taşkın’ olmasının sebebi ile o dönemde yapılan savaşlarda ordunun en önünde yer alarak gösterdiği kahramanlıklardan kaynaklanmaktadır. Mahallemizin ismini aldığı ve kurucu olan ‘Alaattin Han’ın her sene nisan ayı sonu veya mayıs ayı başında etkinliğimizi yaparız. Etkinliğimizde en az 30 küçükbaş 2-3’te hayırseverler tarafından gönderilen büyükbaş hayvanlar bir gün önceden kesilip hazırlanır. Mahalle sakinleri de imece usulüyle hayra destek verir. Türbenin etrafında da duanın yapılacağı gün gönüllü olarak herkes görev alır ve yemekleri hazırlar. Öğle namazı türbenin etrafında kılınır. Namazın ardından okunan duanın ardından yemek dağıtımı yapılır. Yemeğin ardından etkinliğimiz son bulur. Yaklaşık 700 yıldan bu yana yapılan bu etkinliğimiz sayesinde birlik ve beraberliğimiz artıyor. Topraklarımız bereketleniyor. Bu etkinliğimiz bize dedelerimizden miras kaldı. Bizde çocuklarımıza bırakacağız. Taşkın Dede’yi mahallemizin kurucusunu her zaman hayırla yad edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER