Alan; “Deprem yönetmeliğinde bizler yokuz”

Uluslararası Mühendislik Jeolojisi ve Çevre Birliği’nin Türkiye Temsilcisi olan Mühendislik Jeolojisi Derneği’nin düzenlediği Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik Sempozyumu kapsamında Denizli’ye gelen Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Alan, yapılan yapılarda ve işlerde jeoloji mühendisliğine yer verilmediğine dikkat çekti.

Alan; “Deprem yönetmeliğinde bizler yokuz”

Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Alan, Pamukkale üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik Sempozyumu için Denizli’ye geldi. Yapılan yapılarda ve işlerde jeoloji mühendisliğine yer verilmediğine dikkat çeken Prof. Dr. Alan, “Gerek Denizli’deki depremler, gerekse de İstanbul’daki depremler şunu gösterdi ki toplum olarak ne altyapımızla ne de üstyapımızla buna hazır değiliz. Marmara depreminden sonra konuşmalar oldu bir şeyler yapıldı ama en sonunda ortaya kocaman bir hiçti. Bugün 5,6 büyüklüğünde İstanbul’daki bir depremde 40 bine yakın vatandaşımız başvurarak kendi konutunun depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda şüphelerini gidermek istiyor. 16 milyon insanın yaşadığı, çok sayıda konutun bulunduğu bir bölgede hiç hazırlı olmadığımız bir kez daha görüldü. Umut ediyoruz ki bu orta büyüklükteki depremler bizim için uyarıcı olur. Biz de gereken tedbirleri hızlı bir şekilde alma konusunda daha fazla sorumluluk sahibi oluruz. Depreme hazırlık konusunda bizim yasal eksiklerimizin olduğu, bunun giderilmesi konusunda da arzu ettiğimiz noktada olmadığımızı da özellikle belirtmek istiyorum. Yıllardır deprem yönetmeliğini tartışıyoruz. ‘Deprem’ denince ilk akla gelen jeoloji mühendisliği olmasına rağmen deprem yönetmeliği hazırlanırken jeoloji mühendisi yok. Bir ülke önce bundan utanç duymalıdır. Marmara depreminden sonra biz eğer binalarımızı iyi denetlersek, ‘bundan sonra hiçbir yapımız yıkılmayacak’ algısıyla yapı denetimi kanunu çıktı. Şuan hiçbir binamız denetlenmiyor. Bir bina zemin koşullarının mühendislik parametrelerini karşılamadığı için ya da taşıyıcı sistem, malzemelerin özelliklerinden dolayı zarar görebilir. Biz bunları görmezden gelerek, fay hattının üzerine bina koyarak depremden korunacağız diyorsanız bunun mümkün olmadığını defalarca gördük” dedi.

“DEPREMİN OLDUĞU YER ÇOK ÖNEMLİ”

Denizli Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Barış Semiz, bozkurt ve Acıpayam depremlerini değerlendirdi. Başkan Semiz; “Denizli özeli açısından düşündüğümüz zaman yakın zamanda orta ölçekte yaşadığımız depremler var. Birisi Acıpayam, bir diğeri de Bozkurt. Bu iki depremi değerlendirdiğimiz zaman, depremin olduğu yer de çok önemli. Acıpayam’daki deprem bir ovanın içerisinde oldu. Etkisi çok daha farklı oldu. Bozkurt depremi ise dağ kesiminde meydana geldi. Etkisi daha farklı oldu. Denizli büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan sempozyumda da bahsetti. ‘Biz neden Bozkurt İlçesi’nde depremi daha az hissettik?’ dedi. Yapı stoklarında baktığımız zaman Bozkurt ve Acıpayam benzer evlere sahip. Ama burada zemin ilişkisi önemli. Bizler de diyoruz ki, yeni yapılacak yapılarda jeoloji mühendisliğini yok sayarak değil, içerisinde var olarak, mühendislik hizmeti alınmış evlerde oturarak sağlıklı kentleşmeyi sağlayabiliyoruz. Biz bozkurt depreminde gördük. Betonarme yapılarda çok büyük hasarlar yoktu. Son imar affında, üste çıkmış yapılarda çok net deprem hasarlarını gördük. Peki bu niye oldu? Mühendislik hizmeti almadan, kaçak çıkılan yapılar olduğu için hasarlar meydana geldi. Bozkurt’ta daha az şekilde hissettik ve kolay atlattık. Çünkü yapı stoklarına baktığımız zamanla Acıpayam ile benzer ev durumları orada da var. Yeni yapılan evlerde mühendislik disiplininden yani jeoloji mühendisliğinin içerisinde var olarak mühendislik hizmeti alınmış evlerde oturarak çok daha sağlıklı kentleşmeyi sağlayabiliriz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER