ALİ RIZA AMCA 35 YIL SONRA İKİ GÖZÜYLE GÖRMEYE BAŞLADI

ALİ RIZA AMCA 35 YIL SONRA İKİ GÖZÜYLE GÖRMEYE BAŞLADI

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Servergazi Devlet Hastanesi’ne başvuran 78 yaşındaki Ali Rıza Yılmaz’ın 35 yıldır görmeyen bir gözü yapılan ameliyat sonunda açıldı ve iki gözüyle de görmeye başladı.

78 yaşındaki Ali Rıza Yılmaz sol gözüyle hiç görememe sağ gözüyle de görme azlığı şikâyetiyle Servergazi Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Göz Hastalıkları Uz. Op. Dr. İbrahim Toprak tarafından yapılan muayene ve tetkiklerden sonra hastanın sağ gözünde katarakt oluştuğu sol gözüne ise sivri bir cismin batmasından dolayı gözün kapandığı tespit edildi.  Hastaya muayeneden sonra yapılan bilgilendirme ile 35 yıldır görmediği sol gözünün açılabileceği, sağ gözüne de katarakt ameliyatı ile tedavi edilebileceği söylendi.  Göz Kliniği’ne yatırılan Yılmaz, yapılan ameliyatın sonunda 35 yıldır tek gözle baktığı dünyaya tekrar iki gözüyle görmeye başladı.

Ameliyatı gerçekleştiren Servergazi Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uz. Op. Dr. İbrahim Toprak hasta Ali Rıza Yılmaz’da yaşanan hastalığın öyküsünü ve hastaya uyguladığı işlemleri şu şekilde anlatı: “78 yaşındaki hastamız sağ gözünde görme azlığı şikâyetiyle polikliniğimize başvurdu. Yapılan göz muayenesinde sağ gözünün yüzde 10 düzeyinde gördüğü sol gözünün ise sadece ışığı algıladığı tespit edildi. Hastanın öyküsünden sol gözüne yaklaşık 35 yıl önce sivri bir cismin battığı ve o günden  bugüne kadar görmesinin kapandığı öğrenildi. Hastamız daha önce bir kaç kez göz muayenesi olmuş sol gözüne yapılacak bir şey olmadığı söylenmiş. Yaptığım muayenede sağ gözde katarakt ve yaşa bağlı sinir değişiklikleri mevcutken; sol gözde lens kapsülünün parçalanmış olduğunu sert, parçalı katarakt ile birlikte yaygın yapışıklıklar olduğunu gördüm. Solda görme tamamen kapalıydı ve gözün sinir tabakası görülemiyordu. Sol gözüne yapılan göz ultrasonografisinde sinir tabakasının yapışık olduğu ameliyatla bunu açabileceğimizi söyledim. Gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra, hasta lokal anestezi altında ameliyata alındı. Ameliyat esnasında göz içindeki yapışıklıklar dikkatli bir şekilde açıldı, ön kapsülün parçalı olduğu görüldü, sert katarakt parçaları uzaklaştırıldı, görme aksı açıldı ve suni göz içi lensi yerleştirildi. Yaptığımız ameliyatla hastamız 3 aylık bir sürenin sonunda yüzde 70-80 düzeyinde görmeye başladı. Bu durum hastamız ve benim adıma büyük bir mutluluktur. "dedi.

35 yıl sonra tekrar iki gözüyle görmenin mutluluğunu yaşayan Ali Rıza Yılmaz da; “ Tarlada ot biçerken gözüme diken girmişti. O günden beri gittiğimiz doktorlar ümidimi kesmemi ve tek gözle yaşamıma devam edebileceğimi söylemişti. Servergazi Devlet Hastanesi’nde Göz Hekimi İbrahim Toprak’a geldiğimde gözümün tekrar görebileceğini söyledi ve ameliyata aldı. Aradan geçen üç ay sonunda tekrar görmeye başladım. Hocamdan Allah razı olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER