"Alıcılar ucuza üzüm almak istedi, biz direndik"

Sosyal medya üzerinde üzüm fiyatlarıyla ilgili bazı siyasiler ve bazı kesimlerin karalama kampanyası başlattığını söyleyen Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Biz, üzümün geçen yılki fiyatlarda satılması için mücadele ediyoruz. Ancak, kağıttan kaplanlık yapanlar, siyasi rant elde etme adına provakatörlük yapıyor” dedi.

"Alıcılar ucuza üzüm almak istedi, biz direndik"

Türkiye’nin en önemli tarımsal sanayide kullanılan üzüm üreticisi olan Çal’da, gündem; üzüm fiyatları. Alıcı firmalar bağlara girip hasada başladı. Çal Belediyesi öncülüğünde geçen yıl üzüm üreticileri için güç birliği oluşturuldu ve üzümün değerinde satılması için alıcı firmalarla görüşüldü. Sonuçta üretici de kazandı, fiyatta da istikrar sağlandı. Bu yıl ise, özellikle sosyal medya üzerinde üzüm fiyatlarıyla ilgili bazı siyasiler ve bazı kesimlerin karalama kampanyası başlattığını söyleyen Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, hatta bu kesimlerin daha da ileriye giderek siyasi rant elde etme uğruna provakatörlük yaptığını söyledi. Başkan Akcan, şöyle konuştu: “Bu yıl fiyatları belirlemeden önce büyük alıcı firmalar ile görüştük. Bu isimler Türkiye’nin en büyük tarımsal sanayide kullanılan üzüm üreticisi olan firmalardı. Korona virüs nedeniyle otellerin kapalı olduğunu, turist gelmediğini, geçen yıl ürettikleri şarabın yüzde 70-80’nini satamadıklarını belirttiler. Doğal olarak bize üzüm almayacaklarını, alsalar da ucuza alacaklarını beyan ettiler.  Biz üretici mağdur olmasın diye günlerce bu firmaların yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Dedik ki, ‘o zaman geçen yılın fiyatlarından üzüm alın. Çal Garası 2.5, Sultaniye üzümü 2.5 TL’den alın’ dedik. Sonra Çal Garası’nda kuraklık nedeniyle bu yıl kalitenin biraz düşmesiyle 25 kuruş daha indirime gittik” dedi.

“ALICILAR UCUZA ÜZÜM ALMAK İSTEDİ, BİZ DİRENDİK”

Yakın çevresinin ‘Başkan sen üzüm mü satıyorsun? Bırak bu işleri’ dediklerini belirten Başkan Akcan; “Belediye başkanının tek görevi sadece belediye hizmetleri olmamalı. Benim en büyük amacım ilçemizin ekonomik girdisine daha çok katkı vermek. İnsanlar para kazansın istiyorum. Benim sözüm söz duruşum her zaman nettir. Onurlu ve yüksek mücadele azmiyle çalışmak için elimden geleni yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Gerek sosyal medya üzerinden gerek kahvehane köşelerinde dedikodu yaparak şahsımı ve güç birliği oluşumunu eleştirenlere sesleniyorum; ucuz siyasi rantlara değil, Çal’ın ve Türkiye’nin gerçeklerine kafa yorun.  Böyle davranarak siyasi rant elde edilmez. Bizi eleştirenlere şunu diyorum; keşke üzüme 5 TL fiyat verseler. Vermiyorlar. Piyasanın gerçekleri böyle. Üzümde taban fiyatı geçen yıllın fiyatlarıyla aynı. Bu bile başarıdır. Çünkü, korona virüs nedeniyle üzüm alıcıları geçen 2.5 TL olan üzümü 1.3 ve 1.5 fiyatları arasında almak istediler. Bu duruma tamam mı? deseydik. O zaman iyi mi olacaktık. Bizi eleştiren zihniyet büyük alıcılara mı hizmet ediyor? ‘Kağıttan kaplanlık’ diye bir söz vardır. Kağıttan kaplanlık, tehdit gibi görünen ama özünde etkisiz olan ve direnemeyen yapıları tanımlamak için kullanılır. Maalesef Çal’da da kağıttan kaplanlık yapanlar var. Büyük üzüm alıcıları bu yıl geçen yıl ki fiyatlardan daha ucuza üzüm almak istedi, biz direndik. Geçen yıl istediğimiz fiyatları vermedikleri zaman kantarları kapatmıştık. Bu günleri unuttu mu kağıttan kaplanlar?” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER