Alman Başbakanı’na ilk hediye Denizlili Uçmaz’dan

Almanya Federal Meclisi'ndeki oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi, Meclis'te yemin etti. Scholz’a ilk hediye Berlin’de yaşayan Süleyman Uçmaz’dan geldi. Yaz tatilini memleketi Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde geçiren 39 yaşındaki Uçmaz, Yatağan’dan aldığı ve üzerine Scholz’un ismini yazdırdığı bıçağı Başbakan Scholz’a hediye etti.

Alman Başbakanı’na ilk hediye Denizlili Uçmaz’dan

Almanya, 26 Eylül’de sandık başına gitmiş, SPD, Yeşiller ve FDP arasındaki ön görüşmeler eylül sonunda başlamıştı. 21 Ekim’de de hazırlanan ortak metin temelinde doğrudan koalisyon görüşmelerine geçileceği ve aralığın ikinci haftasında yeni kabinenin açıklanmasının hedeflendiği açıklanmıştı. Yapılan genel seçimlerden 59 gün sonra partilerin kırmızı-sarı-yeşil renklerinden dolayı kamuoyunda ‘trafik lambası koalisyonu’ olarak isimlendirilen yeni hükümetin kurulmasının yolu açılmış oldu. Almanya Federal Meclisi'ndeki oylamada ise Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi. Almanya’da Federal Meclis’te yapılan oylamada başbakan seçilen Olaf Scholz, Meclis’te yemin etti ve 16 yıllık Başbakan Angela Merkel dönemi sona erdi.

İLK HEDİYE DENİZLİLİ SÜLEYMAN'DAN

Çiçeği burunda Başbakan Scholz’a ilk hediye; 2002 yılından bu yana Almanya’nın Berlin kentinde yaşayan ve aslen Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nden olan 39 yaşındaki Süleyman Uçmaz’dan geldi. Yaz tatilini memleketi Acıpayam’da geçiren Uçmaz, Yatağan’dan aldığı bıçağı Başbakan Scholz’a hediye etti. Berlin’de manav olan Uçmaz, yaklaşık 8 yıldır Brandenburg Eyaleti’nin başkenti olan Potsdam’da sergi açtığını ifade etti. Başbakan Scholz’u Maliye Bakanı’yken de tanıdığını ifade eden Uçmaz, yaklaşık 2 yıldır da Scholz’un sergisine geldiğini belirtti.

“ZAMAN ZAMAN PAZARA GELİRDİ"

Konuya ilişkin açıklama yapan Uçmaz; “Yaklaşık 20 yıldır Almanya’da yaşıyorum. Burada manavım. 8 yıldır Brandenburg Eyaleti’nin başkenti olan Potsdam’da sergim var. Şu anda Almanya’nın Başbakanı seçilen Olaf Scholz, 2 yıldan bu yana Potsdam’daki pazara gelir, zaman zaman da benim sergiden alışveriş yapardı. Scholz’u Maliye Bakanı olarak tanıyordum. Yaşanan pandemi nedeniyle 2 yıl sonra memleketim Acıpayam’a bağlı Alaattin Mahallesi’ne gelebildim. Memleketime geldiğimde ise Scholz’a memleketime özgü hediye vermek istedim ve Yatağan Mahallesi’nin bıçaklarından aldım. Üzerinde de Scholz’un ismini yazdırdım. İzin dönüşü de Scholz’a hediyesini verme fırsatım oldu. Kendisi de çok mutlu oldu ve bana teşekkür etti” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2021, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER