'ALMAN HÜKÜMETİ'NİN AÇIKLAMALARINI TALİHSİZ VE ÜZÜCÜ BULUYORUZ'

'ALMAN HÜKÜMETİ'NİN AÇIKLAMALARINI TALİHSİZ VE ÜZÜCÜ BULUYORUZ'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Alman Hükümeti tarafından yapılan açıklamaları fazlasıyla talihsiz ve üzücü buluyoruz” dedi.  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, “Almanya, ülkemizin en önemli dış ticaret ve yatırım ortaklarından biridir. Nitekim biz de Türkiye olarak bugüne kadar Almanya ile aramızdaki ekonomik ilişkileri daima ileriye taşıma gayretinde olduk. Ancak Alman Hükümeti tarafından yapılan açıklamaları fazlasıyla talihsiz ve üzücü buluyoruz” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ, NORMLARA BAĞLI BİR HUKUK DEVLETİDİR”
Bakan Zeybekci, şunları kaydetti: “Şunu hiç kimse unutmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti, demokratik yönetim ilkelerini benimsemiş, bu alandaki uluslararası normlara bağlı bir hukuk devletidir. Cebindeki kimliği hangi ülkeye ait olursa olsun, Türkiye’de yatırım yapmış herkesi, kendimizden biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu ülkenin gücüne ve potansiyeline inanarak yatırım yapan tüm dostlarımız, başarı öykümüzün asli unsurlarıdır. Bugün itibariyle ülkemizde faaliyet gösteren 7 bine yakın Alman firması, bu durumun en somut göstergesidir.”

“TÜRKİYE İLE ALMANYA’NIN İYİ İLİŞKİLER GELİŞTİRMESİNDEN HER İKİ TARAF DA KAZANÇLI ÇIKACAKTIR”
“Bundan sonrası için de ülkemizde daha fazla sayıda Alman yatırımcı görmek adına ihtiyaç duyulan tüm kolaylaştırıcı uygulamaları hayata geçireceğiz. Bilhassa siyasi ve ekonomik istikrar ortamımız, cömert destek unsurlarımız ve yatırımcı dostu hukuk sistemimizle Alman dostlarımıza kapılarımız her zaman ardına kadar açıktır” diyen Zeybekçi, sözlerini şöyle tamamladı: “Gerginlik doğurucu asılsız ve haksız ithamlar, Almanya ile olan ekonomik ilişkilerimizi geliştirme konusundaki kararlılığımızı asla etkilemeyecektir. Türkiye ile Almanya’nın iyi ilişkiler geliştirmesinden her iki taraf da kazançlı çıkacaktır. İlişkilerin olumsuz etkilenmesi durumunda hem iki taraf da zarar görecek, hem de Türk-Alman tarihi dostluğuna inananlar sevinmeyecektir.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221