“Alman turistler bu yaz Türkiye’den mahrum kalmamalı”

Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu dönem sözcüsü DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Almanya’nın Türkiye’ye seyahat edilmemesi yolundaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Platform sözcüsü Memişoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Pandemi süreci daha önce gündemimizde olmayan yeni durumları önümüze getirmeye devam ediyor. Bugünlerde Almanya’nın ülkemize seyahatle ilgili almış olduğu tavır da bunlardan bir tanesi. Almanya’nın Türkiye’ye seyahat edilmemesini tavsiye eden ve ülkeye dönüşte karantina uygulanmasını öngören politikası ülkemiz Turizmini, dolayısıyla Denizli’yi de yakından ilgilendiriyor. Esasen bu kararla ilgili olarak şaşırtıcı olansa Almanya’nın bu tutumunu, Covid-19 salgınını çok daha şiddetli geçirmiş ve ülkemizde yaşanılan süreçle kıyaslanmayacak düzeyde elim sonuçların yaşandığı ülkelere dönük olarak benzer politikayı benimsememiş olması. Almanya ve Türkiye aralarında güçlü ilişkiler olan iki ülke. Almanya’nın bu uygulaması gerek oradaki gurbetçilerimiz için gerekse tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen Almanlar için hayatı zorlaştırıcı etkilere neden olmakta.” dedi.

Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu dönem sözcüsü Memişoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

“Unutulmaması gereken bir husus da şu ki, Türkiye’deki turizm tesisleri görece olarak daha yeni ve donanımlı olmasının yanında, sağlık bakımından güvenli olduklarını gösterir sertifikalara sahipler. Ülkemiz, dünyanın dört bir tarafından gelecek turistlere, gönül rahatlığı ile tatil yapabilecekleri şekilde ev sahipliği yapmaya hazır. Türkiye’nin pandemi sürecindeki başarısı ortada iken Almanya’nın bu politikasından vazgeçmesini güçlü bir şekilde ümit ediyoruz. Üst düzeyde devam eden temasların sevindirici gelişmelerle sonuçlanmasını diliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER