ALPER UÇAR TÜRKİYE VE DENİZLİ'NİN GURURU OLDU

ALPER UÇAR TÜRKİYE VE  DENİZLİ'NİN GURURU OLDU

KIŞ OLİMPİYATLARI FİNALİNDE BİR DENİZLİLİ
Güney Kore’de düzenlenen 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları Artistik Buz Pateni yarışları finalinde Türkiye'yi tarihinde ilk kez Denizlili bir  milli buz patencisi temsil etti. Denizli Sanayi Odası’nın efsane eski başkanlarından Mimar Feridun Alpat’ın torunu Alper Uçar; artistik buz pateni eşli serbest program finalinde; Alisa Agafonova ile birlikte Türkiye adına yarıştı. Ve buz dansı serbest programda 19'unculuğu alarak hem Türkiye’nin, hem de Denizli’nin gururu oldu.

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda artistik buz pateninde Türkiye'yi temsil eden Alisa Agafonova ile Denizlili Alper Uçar, buz dansı serbest programda 19. oldu. Güney Kore'nin PyeongChang kentinde düzenlenen oyunların 11. gününde, artistik buz pateni serbest programda mücadele eden Alisa Agafonova ile Alper Uçar ikilisi, piste çıktı. Türkiye'nin Kış Olimpiyatları tarihinde serbest programa kalan ilk buz dansı çifti konumundaki sporcular, toplam 147.18 puanla 19. sıranın da sahibi oldu.

Oyunlarda; Kanada'dan Tessa Virtue ile Scott Moir 206,7 puanla altın madalyaya ulaştı. Fransız Gabriella Papadakis-Guillaume Cizeron çifti 205,28 puanla gümüş, ABD'li Maia Shibutani-Alex Shibutani ikilisi ise 192,59 puanla bronz madalya elde etti.

ALPER UÇAR KİMDİR?
Alper Uçar 19 Ocak 1985’de Denizli’de doğdu. Deniz iş ve politika dünyasının duayen ismi eski Sanayi Odası Başkanı Mimar Feridun Alpat’ın kızı Ümit Uçar ile damadı mimar Abdullah Uçar’ın oğludur. 1990 yılında, 6 yaşındayken Türkiye'nin ilk Buz pistinin Ankara'da açılması ile bu spora başlamıştır. Yıldızlar kategorisinde 5, Gençler kategorisinde 4 kez Türkiye Şampiyonu olmuştur. Alper Uçar, Ailesinin desteği ile Ankara’da açılan buz pateni pisti ile tanışmış ve 6 yaşındayken bu sporu yapmaya başlamıştır. 9 Türkiye şampiyonluğu bulunan Alper Uçar, bir Türkiye Milli buz pateni sporcusu olarak bu spor dalında ülkemizi temsil eden ender sporculardan biridir. TED Ankara Koleji mezunu Uçar, Hacettepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Rekreasyon bölümü mezunudur. Kitap okumayı, spor yapmayı ve basketbol oynamayı sever.

MUSTAFA KAYA

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Karaca
Mustafa Karaca - 3 yıl Önce

Tebrik ediyorum Denizli’nin gururu

SIRADAKİ HABER