Alten, “14 Mart’ı buruk kutluyoruz”

Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, “14 Mart tıp bayramının 101’inci yılını buruk bir şekilde kutluyoruz” dedi.

Alten, “14 Mart’ı buruk kutluyoruz”

Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle basın açıklaması yaptı. Başkan Dr. Meral Alten, dünyanın en eski ve kutsal mesleğini icra ettiklerini, her yıl 14 Mart’ta kutladıkları tıp bayramının 101’inci yılını buruk bir şekilde kutladıklarını söyledi.

Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, “1’inci Dünya Savaşı’ndan sonra İstanbul’un işgal altında oluşuna isyan eden tıp öğrencilerinin başlattığı bu hareket, yıllar içinde hekimlerimizin pek çok etkinliği kapsayan kutlamalar yaptığı bir Tıp Haftası’na evrilmiştir. Ancak bu yıl içinden geçtiğimiz zorlu günlerde önce şehitlerimiz, ardından tüm dünyayı ve yurdumuzu da etkileyen korona virüs salgını nedeniyle etkinliklerimizin bir kısmını iptal edip bir kısmını da ertelemek zorunda kaldık. Hekimler olarak en önemli sorunumuz son yıllarda giderek artan şiddettir. Her gün 50 civarında sağlıkçı şiddete uğramaktadır. Bu şiddet sözlü ya da hayatımızı kaybedecek derecede fiziksel olabilmektedir. Sağlık alanındaki her olumsuzluğun sebebi hekim olarak görülmektedir. Oysaki polikliniklerde, acillerdeki yığılmaların sebebi hekim değildir. Hekimler de hastasına dünya sağlık örgütünün önerdiği 20 dakika zamanı ayırmayı ister. Bunun için gereken aile hekimlerinin bakabileceği kadar nüfustan sorumlu olması, koruyucu hekimlik uygulaması için zamanının olması, hastalarını sevk zincirine uyarak uzmana yönlendirmesidir. Bu sistem oluşturulana dek şiddeti önlemek adına acilen yapılması gereken, şiddet uygulayanların affedilmemesi, hatta kanunda verilebilecek en üst seviyeden cezayı almasıdır.” Dedi.

“ŞİDDETTEN UZAK GÜNLERİ EN KISA ZAMANDA GÖREBİLMEYİ İSTİYORUZ”

Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, açıklamasında daha sonra şunları söyledi:

“Denizli Tabip Odası olarak dileğimiz tüm hekimlerimizin, kendi sağlıklarını riske atmadan, severek, isteyerek bu kutsal mesleği yerine getirecekleri bir sistemin oluşmasıdır. Her hastaya yeterli zamanın ayrıldığı, polikliniklerde, acillerde yığılmaların olmadığı, koruyucu hekimlik uygulamalarının arttığı, karşılıklı sevgi ve saygı ortamının olduğu günlerde şiddetten uzak günleri en kısa zamanda görebilmeyi istiyor, hekimlerimizin izinlerini kullanabileceği ve rahat bir emeklilik yaşayabileceği günleri de en kısa zamanda görebilmeyi diliyoruz. Bunları yapabilmemiz için tüm hekimlerimizin tek meslek örgütü olan Tabip Odası’na sahip çıkmaları gerekmektedir. Etkin bir Tabip Odası olarak, üst örgütümüz olan merkez konseyinin hekim sorunlarını önceleyerek ülkemizi yöneten siyasi iktidara sesini duyurabilmesini sağlamak en büyük amacımızdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221