ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI İÇİN YENİ İHRAÇ DÖNEMİ BAŞLADI

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI İÇİN YENİ İHRAÇ DÖNEMİ BAŞLADI

‘Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası’ ile ilgili basın toplantısı yapan Ziraat Bankası Denizli Bölge Yöneticisi Uğur Salman, kira sertifikası için yeni ihraç döneminin başlamış olduğunun altını çizdi.

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası yeni ihraç dönemi başladı. Konuyla ilgili Ziraat Bankası Denizli Bölge Yöneticisi Uğur Salman basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan salman, ilk olarak altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasını anlattı, aralarındaki farkı dile getirdi. Salman, “Daha önce Ekim ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz bu ihracı bu sefer ikinci etap olarak yapmaya başlıyoruz. Devlet vatandaşın yastık altında bulunan ya da atıl durumda bulunan kullanmamış olduğu altınları hem bir getiri sağlanması için hem de devletin ihtiyacı olan kaynakların temin edilebilmesi için yeni bir ürün ihdas etti. Bu ürün de altın tahvili ve faiz hassasiyeti olan vatandaşlarımız için ise altına dayalı kira sertifikası olarak ortaya çıkıyor. Altın tahvili tamamen faize göre hesaplanmış olan herhangi bir faiz duyarlılığı olmayan vatandaşlar için, kira sertifikası ise Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan gayrimenkul alım satımları ya da kiralamalar sonucunda elde edilen gelirlerin payları oranında ilgili kişilerle paylaşılmasını içermekte. Tabi ki getiri anlamında ikisi arasında hiçbir fark yok. Sadece faize duyarlı ve faize duyarlı olmayan vatandaşlarımız için oluşturulmuş iki önemli ürün” ifadelerine yer verdi.

“ATIL KAYNAKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI İÇİN BU SİSTEM HAYATA GEÇİRİLDİ”
Sisteme neden ihtiyaç duyulduğunu da aktaran Salman, ürünün avantajlarından da bahsetti, “Atıl olan kaynakların ekonomiye kazandırılması noktasında bu sisteme ihtiyaç duyuldu. Ülkenin ciddi anlamda bir tasarruf açığı var ve bu açığı giderebilmek için özellikle yastık altı diye tabir ettiğimiz şeyi kelime anlamı ile anlamamamız gerekiyor. Kiralık kasalarda bulunan kullanılmayan takı eşyalarımız ancak bu takı eşyalarında bizim saydığımız standartlarımıza uygun olan takıların şubelerimize getirilmesi neticesinde eritilip hurda altına çevrilerek ülke ekonomisinde faydalı bir hale gelecekler. Hepimiz biliyoruz ki biz altınlarımızı muhafaza etmek için ya evimizi ya da başka bir mekanı tercih ediyoruz. Ancak hırsızlık ya da başka olumsuz sonuçlar başımıza gelebilir. Bunları gideren bu ürün sizin için güvence altına alıyor. Bunun dışında yıllık yüzde 2,4, altı aylık yüzde 1,2 gibi bir getirisi var. Bunun dışında stopaj, vergi avantajı var. Yani her yatırdığınız mevduattan bir stopaj ödemektesiniz fakat bu ürün özellikle olmak üzere devlet sizden hiçbir vergi almıyor” şeklinde konuştu.

“SADECE GERÇEK KİŞİLER ALABİLİR”
“Bu ürünü özelinde sadece gerçek kişiler alabilir” diye sözlerine devam eden Salman, “Gerçek kişiden kastımız ise bireylerdir. Yani şirketler herhangi bir şekilde bunun satışı veya hurda altın getirildiğinde hiçbir şekilde bunu kabul edemiyoruz. Burada devletin amaçladığı tamamen gerçek kişi vatandaşın elindeki ya da evindeki atıl durumda olan altınlar. Bunun dışındaki tüzel kişiler bu kapsamın dışında” dedi.

“22 VE 24 AYAR ALTIN OLMAK DURUMUNDA”
Hurda altının da açıklamasını yapan Salman, “Kabul edebileceğimiz altın çeşitleri, çeyrek, yarım, ata, lira kabul ediyoruz. Üzerinde herhangi bir boncuk ya da küçük materyal olan ürünler kabul edilmiyor çünkü eksperlerimiz bunlara bir değer biçemiyorlar. Bununla beraber bir de Reşat altını kabul edemiyoruz. Bunun dışındaki tüm altınlar tabi ki 22 ve 24 ayar olmak şartı ile kabul ediliyor” şeklinde konuştu.

“4-6 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA KABUL EDİLECEK”
Daha önce ilk ihraç döneminin Ekim ayında yapıldığını vurgulayan Salman yeni ihraç dönemi ile ilgili de bilgiler aktardı. Salman, “Yeni ihraç dönemimiz tekrar Denizli, Aydın ve Nazilli Bölgesi için gerçekleştireceğiz.  Denizli için Valiliğin karşısında bulunan Ziraat Bankamızın giriş katında 4-6 Nisan tarihleri arasında ve bununla beraber 16-20 Nisan tarihlerinde de yine Denizli, Aydın ve Nazilli şubemizde kabul edilecek” diye konuştu.

“VADEDEN ÖNCE KABUL EDERSENİZ ANCAK ‘TL’ OLARAK ÖDEME YAPABİLİYORUZ”
Altınların vadeden önce alınıp alınamadığı sorusunu da yanıtlayan Salman, “Öncelikle altınlarınız eksperlerimiz tarafından kabul ediliyor ardından eritim için gönderiliyor ve devlet bunları külçe altınlar halinde saklıyor. Siz vadeden önce altını isterseniz fiziki olarak size bu altını teslim etme ihtimali yok. Ancak, TL olarak kabul ettiğinizde ödeme yapabiliyoruz. Burada ki bir fark da altın yatırımını yaptıktan sonraki 90 gün içerisinde isterseniz devletin yüzde 1,5’luk kesintisi gerçekleşiyor. Fakat 90 günden sonra isterseniz hiçbir kesinti yapılmadan paranızın tamamını alabiliyorsunuz ve 90 gün boyunca altın olarak işlemiş olan faiz ya da kira getirisi ile birlikte alabiliyorsunuz” diye konuştu.

“MASRAFI YOK, GETİRİSİ YÜKSEK”
İşlemlerin herhangi bir ücrete tabi olmadığını da söyleyen Salman, “Zaten bu işlem için gelen vatandaşlarımız birer hesap açtırıyorlar. Açtıkları hesaplar bu işlemlere özel olmak üzere tamamen masrafsız. Bununla birlikte bir yatırım hesapları da oluyor. Altınları biz gram hesabı olarak aldığımız için daha sonrada yatırım hesaplarını da gram karşılığı kabul edilen tahvil şeklinde yatırmış oluyoruz. Yani herhangi bir masrafı yok. Getirisi yüksek. Hangi açıdan bakarsanız bakın ciddi anlamda avantajlı bir ürün olarak görünebilir” şeklinde konuştu.

“ŞUBELERİMİZDE VATANDAŞLARIMIZI BEKLİYOR OLACAĞIZ”
Son olarak vatandaşlara seslenen Ziraat Bankası Denizli Bölge Yöneticisi Uğur Salman, “İlk ihracı gerçekleştirdik evet ve bu ikinci ihracımız. Mutlak suretle vatandaşlarımızı şubelerimize gelmesini bekliyoruz. Şu unutulması; getirilen sağlamak için onlarında faydalı şeyler yapması gerekir. Devlete mutlaka faydalı yatırıma dönüştürülebilir bir şey getiriyorlar vatandaşlarımız ama kendi getirileri yıllık yüzde 2,4 olduğu için bugün herhangi bir yatırım aracı ile karşılaştırdıklarında herhangi bir vergi kesintisi de olmadığı için çok ciddi bir kazanım elde edecekler” ifadelerini kullandı.

HATİCE DEMİR-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER