Amacımız Doğu Ekspresi gibi bir turizm rotası belirlemek

Aydın, Muğla ve Denizli’nin kalkınmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiren Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) adına Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yılmaz, Ege Hikayesi’ne dair açıklamalarda bulundu.

Amacımız Doğu Ekspresi gibi bir turizm rotası belirlemek

DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış programının konuğu GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yılmaz; “Amacımız Doğu Ekspresi gibi bir turizm rotası belirmek” dedi.

Cansu Karacık Yazıcı’nın sorularını yanıtlayan Yılmaz Ege Hikayesi’nin ortaya çıkışını şu sözlerle aktardı:

“GESİFED; Aydın, Muğla ve Denizli illerini kapsayan bir federasyon. Yaklaşık dört yıl önce bu üç ildeki derneklerimizle birlikte bir çalıştay yaptık. Çalıştayda ‘Bu üç ilin ortak paydası ne olabilir?’ sorusu üzerinde durduk.  Yapılan birkaç çalıştay sonucunda ise ortak paydamız turizm oldu. Fakat bunun sadece turizmle kalmaması gerektiğini, turizmle birlikte birçok şeyi de tetiklemeli diye düşündük. Örneğin; organik tarımın başlaması, kadın istihdamının, ticaretin, sanayinin artırılmasını amaçlayan kapsamlı bir proje olsun istedik. Adına da Ege Hikayesi, dedik ve dört yıl önce projeyi başlattık.

“Amacımız Doğu Ekspresi gibi bir turizm rotası belirlemek ve daha fazla turist çekmek,” diyen Yılmaz, şu ifadelere yer verdi:

“Amacımız; Aydın, Muğla ve Denizli’yi kapsayan, turizm odaklı fakat az önce saydığım konuları da geliştirecek, tetikleyecek bir yol haritası çizmek. En son yaptığımız toplantılarda bu üç ilin tarihi ve kültürel, unutulmaya yüz tutmuş el emeği yemeklerini, tatlarını da ortaya çıkartılarak bir turizm rotasının oluşturulması. Amacımız Doğu Ekspresi gibi bir turizm rotasını belirlemek ve tarih ve kültüre duyarlı, bilinçli daha fazla turist çekmek”

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2022, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER