ANADOLU KAPLANLARI HEİMTEXTİL’DEN MUTLU DÖNDÜ

Dünyanın en büyük ev tekstili fuarı olan ve yeni yılın ilk ayında kapılarını dünyaya açan Heimtextil Fuarı, 08-11 Ocak 2019 tarihleri arasında Messe Frankfurt’ta ziyaretçilerini ağırladı. Denizli’den katılan 71 firma, stant açarak Türkiye ve Denizli’yi temsil ederken, yurda mutlu olarak döndü.

ANADOLU KAPLANLARI HEİMTEXTİL’DEN MUTLU DÖNDÜ
banner92

Dünyanın en büyük ev tekstil fuarı konumunda olan Heimtextil Fuarı Almanya’nın Frankfurt kentinde bu yıl 48. kez düzenlendi. Denizlili tekstilciler, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) öncülüğünde;  Denizli Ticaret Odası (DTO), Denizli Sanayi Odası (DSO), Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü katkıları ile Heimtextil 2019 Fuarı'na bu yıl yine ‘Denizli Damgasını’ vurdu. 70 ülkeden 2 bin 800’ün üzerinde firmanın stant açtığı Messe Frankfurt’taki fuara; 280 Türk firması katılırken; 71 Denizli firması, fuardaki yerini aldı. Denizli, adeta fuarın yıldızı oldu. DRT Denizli Televizyonu, fuardan gerçekleştirdiği canlı yayınlarla fuarın nabzını tuttu ve gelişmeleri an ve an izleyicileri ile paylaştı.

TEKSTİLCİLER DENİZLİ’DEN FRANKFURT’A DOĞRUDAN UÇTU

DETGİS, bu yıl 3’üncü kez fuar için Frankfurt’a direkt uçuş yapan özel bir uçak kiralandı. Sabah saatlerinde Çardak Hava Alanı’ndan havalanan uçağın tümü Denizlili tekstilciler tarafından dolduruldu.

“YOĞUN BİR TEMAS VE GÜÇ BİRLİĞİ VAR”

Denizlili firmaları yalnız bırakmamak adına Frankfurt’ta olduğunun altını çizen AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Her yıl olduğu gibi yine Heimtextil fuarındayız. İş dünyasında sanayici arkadaşlarımızı burada yalnız bırakmıyoruz. Onlarla beraberiz. Onların sorunlarını, sıkıntılarını dinliyoruz. Yapılacak işler varsa o konularda destek oluyoruz. Onlara yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Bu sefer daha yüksek oranda bir katılımcı var. Baktığımızda burası Denizli çarşısı gibi. Böyle bir hol var. Sanki Türkiye için yapılmış gibi. ‘Tekstil’ deyince akla; Türkiye geliyor. Türkiye akla gelince de Denizli akla geliyor. Bu anlamda Denizli’nin her sektörden ihracatı olan çok önemli bir şehrimiz. Ben Denizli’deki sanayicilerimiz ve iş adamlarımızı tebrik ediyorum. Hepsini takdir etmek lazım. İş dünyasında olmak kolay bir şey değildir. Ben bunları çok yaşadım, görüyorum. O açıdan da iş dünyasındaki arkadaşlarımızın her zaman yanında olduğumu, her zaman onların sorunlarıyla dertleriyle ilgilendiğimi ve yapılacak bir şey varsa koşarak, inanarak onlara destek verdiğimi de belirtmek istiyorum. Bu fuarın Denizlimiz adına hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

“HEM STANTLARIN HEM DE ÜRÜNLERİN ÇITASI YÜKSELİYOR”

“Her sene; yeni bir umut, yeni bir ürün demektir” diyen DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, şunları aktardı: “Her yıl hem stantların hem de ürünlerin çıtası yükseliyor. Bunda tasarım merkezlerimizin de çok büyük etkisi var. Denizli’deki birçok kurumumuzda tasarım merkezi kurulmuş durumdadır. Tasarım işi, bundan 5-10 sene önce çok daha önem verilen, çok daha paraların harcandığı bir yer oldu. Bunun neticeleri ve meyveleri de raflarda ve toplantılarda gözüküyor. Müşterilerimiz de bu toplantılarda inşallah bu senenin siparişlerini bolca görürler diye umuyorum. Denizli ihracatının yüzde 54’ü ev tekstili üzerinedir. Burada hem istihdam hem de şehirdeki gelir anlamında çok büyük katkısı var. Bu fuar da dünyanın en büyük ev tekstili fuarıdır. İstanbul’da yapılan Evteks Fuarı da başarılı bir fuardır. Açıkçası onu ikinci sıraya koyabiliriz. Burası 1970’li yılların başında başlayan bir fuardır. Önemini yitirmiyor, güçlenerek de götürüyor. Bu fuarda da katılımcı firmalarımız olumlu görüşmeler gerçekleştirdi. Tüm temennimiz de Denizli’ye döndüğümüzde bu görüşmelerin siparişlere dönüşmesi. Bu fuar, Denizlimiz ile ülkemize inşallah hayırlar getirir, güzel işler yaparız” dedi.

 “ALMANYA, AVRUPA’YA AÇILDIĞIMIZ KAPIMIZ”

Yurt içi ve yurt dışı fuarları önemsediklerini vurgulayan DTO Başkanı Uğur Erdoğan “Denizli Ticaret Odası olarak, her yıl olduğu gibi ihracatçımızın, üreticilerimizin yanında olmak istedik ve kalktık geldik. Amacımız, onlara güç verirken onlardan da güç almak. İhracatımızı arttırmak için, Denizlimizden 71 firmamızla buradayız. İlimiz, 2018 yılını ihracat anlamında artışla kapattı. Türkiye ihracatımıza baktığımızda ise, yıllık yüzde 7,1 oranında bir artış yakaladık. İnşallah, 2019 yılını daha yoğun geçirir, ihracatımızı arttırmak için el birliğiyle, gönül birliğiyle daha farklı pazarlara adım atarız. Denizlimizdeki tüm kurumlarımız ve ihracatçılarımızla, şehrimizin uluslararası pazardaki etkinliğini artırmak için çaba sarf ediyoruz. Türkiye olarak 223, Denizlili ihracatçılar olarak da 171 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bir önceki yıla göre, geçen yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını Denizli olarak iki artırdık. Bu sayıyı daha da arttırma gayretindeyiz. Fuarları, yeni ürünlerimizi en iyi sergileyebildiğimiz, tanıtabildiğimiz alanlardan biri olarak görüyoruz. Almanya’nın yeri de bizim için başkadır. Çünkü Avrupa’nın hatta dünyanın lokomotif ülkelerinden biri. Onun için, bu fuarın Frankfurt’ta olması son derece önemliydi. ‘Burası bizim Avrupa’ya açıldığımız kapı’ desek yeridir. 28 Avrupa Birliği üyesi ülkeden 27’sine ihracatımız var. Denizlimize mutlu dönüyoruz” diye konuştu.

“DENİZLİ’NİN BU FUARA DAMGA VURDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ”

Fuara katılan her 4 firmalardan birinin Denizlili olduğunu söyleyen DETGİS Başkanı Mustafa Koltuksuz, “yeni bina ile birlikte firmalar da eski stantlarını değiştirip, yeni stantlarla gelmişler. Her firma bu sene fuara yenilerek gelmiş. Stantların yeniliği ve dikkat çekiciliği ile Denizli’nin bu fuara damga vuracağını söyleyebiliriz. Katılanların yüzde 10’u Türk firması olarak katıldı. Yüzde 10 Türk firmasının yüzde 25’i Denizli firması olması, bizim için bir gurur kaynağıdır. Denizlililerin bu yıl çok güzel hazırlanması, her firmanın koleksiyonlarının standartların çok üzerine çıkmış olması, çok iyi işler çıkarmaları; bizim için ayrı bir gurur verici olaydır” dedi.

“HER SENE FUARIN TASARIM OLARAK DENİZLİ AÇISINDAN ÇOK GELİŞTİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, “Heimtextil; dünyanın en büyük ev tekstil fuarıdır. Fuarın uzun yıllara dayanan alt yapısı var. Bu konuda da çok başarılılar. Bizler de bu fuara katılım sağlıyoruz ve bu işe katkı sağlıyoruz. Denizli adına bu yıl ciddi bir katılım var. Bu sene 71 firma ile katılıyoruz. Türkiye olarak da fuara katılan ülkeler arasında 3’üncüyüz. Bu da çok ciddi bir rakamdır. Böyle olunca seviniyoruz. Gerçekten biz kendimizi aşmışız. Her sene fuarın tasarım olarak Denizli açısından çok geliştiğini görüyoruz. Bu da bizi gururlandırıyor”

“HEİMTEXTİL BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Denizli olarak dünyadaki bir ülkeden gelen firma stantlarının önüne geçtiklerinin altını çizen Uzunoğlu, “bu yüzden herkesi tebrik ederim. Fuar da çok iyi gidiyor. Fuara hazırlanmak 1 yılımızı alıyor. Heimtexil bizim için çok önemli. Dünyanın en iyi fuarı olması nedeniyle burası bizim ‘düğünümüz’dür. Bizde burası düğün havasında geçiyor. Bu düğünün iyi geçmesini ve misafirlerimizin çok gelmesini arzu ediyoruz. Çeyiz evimiz hazır” diye konuştu.

TOLGA ALP DÜZGÖREN - MEHMET ÜNLER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner21

banner124