ANADOLU’NUN EN BÜYÜK, ANTİK DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK STADYUMU LAODİKEİA’DA

DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulunan Laodikeia Antik Kenti Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek; “Laodikeia Stadyumu, Anadolu’daki en büyük stadyum. Antik dünyanın ise ikinci büyük stadyumu” dedi.

ANADOLU’NUN EN BÜYÜK, ANTİK DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK STADYUMU LAODİKEİA’DA

Laodikeia Antik Kenti Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. 2013 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınan Laodikeia Antik Kenti’nde yer alan ve Anadolu’nun en büyük, Antik dünyanın ise ikinci büyük stadyumu olan Laodikeia Stadyumu ile ilgili bilgiler aktaran Prof. Dr. Şimşek; “Laodikeia Stadyumu; 285 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde, yaklaşık olarak 25-30 bin kişilik bir stadyum. Milattan sonra 79 yılında Laodikeialı bir aile tarafından yaptırılmış. Stadyum, çift Spendona denilen iki ucu yarım daire şeklinde yapılmış, bir nevi tiyatro gibi. Bildiğimiz kadarıyla burada hem sportif yarışmalar, hem de gladyatör dövüşleri yapılıyordu. Özellikle de sportif yarışmalarda ‘hekatlon’ ve ‘dekatlon’ denilen beşli ve onlu yarışmalar yapılıyordu. Bugünkü olimpiyat oyunlarındaki bildiğimiz yarışmalarının tamamı yapılıyordu. Yazıtlardan öğrendiğimiz kadarıyla, bugünkü olimpiyat oyunlarında yapılan koşu, cirit atma, gülle atma, disk atma, mızrak atma, güreş, boks gibi oyunlar ve bunların yanında araba yarışı oyunları stadyumda yapılıyordu. Özellikle de yazıtlarda 5 kez farklı kategorilerde olimpiyat madalyası almış Laodikeialı sporcuları biliyoruz” dedi.

“STADYUM LYKOS OVASI’NDAKİ TÜM KENTLERE HİZMET VERİYORDU”
Stadyumun aynı zamanda gladyatör dövüşleri için de kullanıldığını belirten Prof. Dr. Şimşek; “Antik kaynakların verdiği bilgiler doğrultusunda stadyumda hem gladyatörlerin gladyatörlerle hem de vahşi hayvanlarla mücadeleleri gerçekleşiyordu. Lykos Vadisi çevresinde yaşayanlarla beraber büyük bir kalabalık meydana geliyordu. Bu yönüyle gerçekte stadyum sadece Laodikeia’ya değil Lykos Ovası’ndaki tüm kentlere de hizmet veriyordu. Ayrıca belirli zamanlarda yapılan Anadolu’nun tamamını kapsayacak şekilde sportif yarışmalara da ev sahipliği yapıyordu” diye konuştu.

“ZİYARETÇİLER İÇİN YENİ BİR AKS MEYDANA GETİRMEK İSTİYORUZ”
Stadyumda küçük çaplı çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Prof. Dr. Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “ 10-15 bin kişinin oturabileceği düzeydeki oturma basamakları sağlam. Ancak Laodikeia çok büyük bir alana yayılıyor. Şu anki programımızda öncelikle; Stadyum Caddesi’nin, Suriye Caddesi’nden ayırmak istiyoruz. Bu kapsamda güneye doğru uzanan caddede çalışmaları sürdürüyoruz. Ana hedeflerimizden birisi de; bu caddenin tamamlanarak Stadyum ve Güney Hamam Kompleksi’ne ulaşımın sağlanması. Kente gelen ziyaretçiler için yeni bir aks meydana getirmek istiyoruz. Stadyum 12 bin metrekare kapalı alana sahip. Güney Hamam Kompleksi var. Stadyuma gelen sporcuların temizlenmeleri ve tekrar eğitim alabilmeleri için hamam ile stadyum entegre olarak çalışıyordu. Gelecek dönemlerde stadyumda etap etap kazı ve restorasyon çalışmalarını sürdüreceğiz.”

“ANA HEDEF LAODİKEİA’YI KALICI KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ’NE ALDIRMAK”
Laodikeia’nın 2013 yılında Dünya Geçici Kültür Mirası Listesi’ne alındığını hatırlatan Prof. Dr. Şimşek; “Ana hedefimiz;  Anadolu’nun en büyük stadyumunu, Anadolu’nun en büyük hamamı komplekslerinden birini ve büyük antik tiyatrolarından birisini barındıran bir kenti Kalıcı Kültür Mirası Listesi’ne aldırmak. Devasa bir antik kent olmasının yanında, 4’üncü yüzyıl itibariyle din turizmi için 7 kiliseden birisine ithaf edilen bir kent olması yönüyle de hem din hem de kültür turizmi açısından ilimize ve ülkemize yarar sağlayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA    

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER