Anadolu’nun liderleri Antalya’da buluştu

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’nun da aralarında yer aldığı, çatısı altında 30 federasyon ve 286 dernek üzerinden 50 bini aşkın şirketin bulunduğu Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun ‘Anadolu’nun Liderleri Buluşması’ Antalya’da yapıldı.

Anadolu’nun liderleri Antalya’da buluştu

Türkiye'nin gönüllük esasıyla bir araya gelmiş en kapsayıcı bağımsız iş dünyası örgütü Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), ‘Anadolu’nun Liderleri Buluşması’ Antalya’da gerçekleştirildi. Buluşmaya; TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Oktay Mersin, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve GESİFED Başkan Yardımcısı Hakan Urhan, TÜRKONFED Derinleşme Komisyonu Üyesi ve GESİFED Genel Sekreteri Özlem Köseoğlu ile Türkiye’nin dört bir yanından iş insanları katıldı. İki gün boyunca düzenlenen toplantılarda, bölgelerdeki sorunlar ve çözüm önerileri konuşulurken, karşılıklı görüş alışverişinde de bulunuldu. Buluşmanın açılışında konuşan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez; “Önümüzdeki bir yıl, hem iş dünyamız hem de ülkemiz açısından ‘Hayalimizdeki Türkiye’yi inşa etmek için çok önemli. Bu yeni dönemde TÜRKONFED olarak, federasyon başkanlarımızın destekleri sayesinde Anadolu’nun birikimi ile ülkemizin ortak kalkınma hikayesine güç verecek; üyelerimize, paydaşlarımıza ve ülkemize değer yaratmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Çünkü toplumsal refah seviyemizi artırmak istiyorsak, bunun yolu, yerelin ve bölgelerimizin potansiyellerini etkin kullanmaktan geçiyor. Dünyanın Türkiye’ye, Türkiye’nin ise Anadolu’nun bağrında saklı olan kadim üretim ve dayanışma kültürüne her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu günlerden geçiyoruz. Hedefimiz Anadolu’yu kalkınmanın itici gücü yapmak. Bu nedenle yeni dönemde Anadolu’nun sesinin daha çok duyulacağı, yeni bir rota belirledik. Anadolu’nun kalkınma dinamiklerini, Anadolu iş insanının rekabetçilik gücünü, yönetim kurulumuz, federasyonlarımız, derneklerimiz ile ortak akıl ve ortak bir vizyon çerçevesinde Türkiye hayalimize ulaşacak politika ve aksiyona dönüştüreceğiz” dedi.

“ÜÇÜZ DÖNÜŞÜM ÇAĞI’NDA EN BÜYÜK POTANSİYELİ ANADOLU BARINDIRIYOR”

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve GESİFED Başkanı Oktay Mersin, şunları kaydetti: “Federasyonumuz TÜRKONFED öncülüğünde bölgemizde ‘Ortak Akıl’ toplantıları düzenleyerek, kentlerimizin ileri gelen aktörleri ile sorunları ve çözümleri tespit edeceğiz. Ülkemizin ortak aklı ile oluşan çözümler ve politikalar bir yol haritası ile kamuoyu ile paylaşacağız. Bu süreçte TÜRKONFED, federasyonlar ve üyeler daha fazla sahada olacak; Anadolu’nun kalkınma hikayesini, ülkemizin refah yolculuğunun yapı taşı haline getirilecek. Yıl sonuna kadar 60’a yakın ilde, ‘dijitalleşmeden yeşil dönüşüme, girişimcilikten kadın ve gençliğe, yerel kalkınmadan demokrasiye’ toplumsal refah yolculuğunda Anadolu’nun potansiyelini fırsata dönüştürmesine TÜRKONFED olarak rehberlik edecek çalışmalar yürüteceğiz.”

Sorunun değil çözümün bir parçası olarak, toplumsal refah artışı için Türkiye’nin içinden geçtiği bu zor dönemin de hep birlikte atlatılacağına TÜRKONFED olarak inandıklarını vurgulandığını aktaran Başkan Mersin, “Dünyayı ve Türkiye’yi hem kendimiz hem de insanlık için daha iyi hale getirmek istiyoruz. Sorunlarımızın neler olduğunu, kırılganlıklarımızın nerede yattığını, ülkemizin önündeki bölgesel ve küresel riskler ile fırsatların geleceğimiz için neler vadettiğini biliyoruz. İnsanlık tarihinin en önemli değişim aşamalarından biri olan bu dönemi yeni vizyon bakışımızda, ‘Dijital-Yeşil ve Toplumsal Dönüşüm’ eksenli 3D, yani ‘Üçüz Dönüşüm’ olarak tanımlıyoruz. Zihinsel bir değişimi zorunlu kılan Üçüz Dönüşüm Çağı’nda, ülke olarak en büyük potansiyelimiz de Anadolu’da yatıyor” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİN GELECEĞİNDE HAYALLERİMİZİ VE İDEALLERİMİZİ PAYLAŞTIK”

TÜRKONFED’in gücünü ve etkinliğini Anadolu’nun her bölgesinde, ülkesi için üreten iş insanlarından, sivil toplum gönüllülerinden aldığını anlatan TÜRKONFED Başkan Yardımcısı, Bölgesel Yapılanma ve Derinleşme Komisyonu Başkanı Ali Eroğlu, şunları söyledi: “Her ses, her renk ve her düşüncenin en büyük zenginliğimiz olduğu bilinciyle çalışıyoruz. Zorlu pandemi koşullarına veda ettiğimiz bugünlerde, özlediğimiz kucaklaşmaları gerçekleştirmeye, tanışmaya, sohbet etmeye ve yeni fikirler üretmeye çok ihtiyacımız vardı. Anadolu’nun Liderleri Buluşması bize bu fırsatı verdi. Anadolu’nun her bölgesinden gelen sivil toplum gönüllüleri olan federasyon başkanlarımız ve üyelerimiz ile aynı amaca, ortak akıl ve ortak vizyon ile odaklandık. Ülkemizin geleceğinde hayallerimizi ve ideallerimizi paylaştık; bunları gerçekleştirmek için ihtiyaçlarımızı belirledik. İki günlük Anadolu’nun Liderleri Buluşması’nda her birimiz, daha güçlü ve kararlı bir şekilde, ‘Hayalimizdeki Türkiye’ için çalışma motivasyonunu elde ettik.” Buluşmada TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Can Selçuki; ‘TÜRKONFED Bakış Açısından Türkiye ve Dünya Ekonomisi Sunumu’nu gerçekleştirdi. Kapanış oturumunda ise KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, TÜRKONFED Yeni Dönem, Yeni Ufuklar Vizyon Belgesi ışığında güncel gelişmeleri değerlendirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER