“Anadolu’ya gelişimiz henüz keşfedilmedi”

Anadolu tarihini henüz kimsenin keşfetmediğini belirten 1993-2008 yılları arası Türk Tarih Kurumu Başkanlığı yapan Tarihçi Yusuf Halaçoğlu, “Türklerin Anadolu’da ne zaman geldikleri henüz keşfedilmiş değildir. Yapılan araştırmalar Türklerinin Anadolu’da Milattan Önce 5 Bin yılına kadar uzandığını gösteriyor” dedi.

“Anadolu’ya gelişimiz henüz keşfedilmedi”

Denizli’de Kaya fotoğraflarıyla ilgili çalışmasıyla bilinen Denizli Doğa Sevenler Derneğinin (DOSEV) Başkanı Ümit Şıracı, Denizli’nin Bekilli İlçesi’nde yeni kaya resimleri keşfettiklerini açıkladı. Orta Asya ve Türk coğrafyasında bulunan Türk kaya resimlerinin benzerlerinin Bekilli İlçesi’nde bulduklarını belirten Araştırmacı Ümit Şıracı, “Yıllardır Denizli ve Ege coğrafyasında ve ülkenin farklı yerlerinde Türk tamgaları ve Türk kaya resimlerinin keşfediyor ve fotoğraflıyoruz. 3 yıldır peşinde olduğu Bekilli Yöresi’ndeki Kaya resimlerine ulaştık. Geniş bir alanda bulunan kaya resimleri Kazakistan Tamgalı Kırgızistan Saymalıtaş’takilerle bire bir aynı olduğunu ortaya çıktı. Kaya resimleri 1071 öncesi yöreye gelen Türkler tarafından çizilme ihtimali çok yüksek. Çizimler arasında dağ keçisi, geyik, yılan çeşitli Türk boy tamgaları ve Tengri tamgaları bulunuyor. Bilim adamları bölgede incelme yapmalılar ve bölge koruma altına alınmalıdır” dedi.

“ANADOLU’DA MÖ 5000 YIL ÖNCESİNDE VARIZ”

tarihçi 1993-2008 yılları arası Türk Tarih Kurumu başkanlığı yapan Yusuf Halaçoğlu, Anadolu tarihini henüz kimsenin keşfetmediğini belirtti. Tarihçi Halaçoğlu, “Türklerin Anadolu’da ne zaman geldikleri henüz keşfedilmiş değildir. Yapılan araştırmalar Türklerinin Anadolu’da Milattan Önce 5 Bin yılına kadar uzandığını gösteriyor. Hakkari Yüksekova’da yapılan kazılar Milattan Önce 1200 yılına bulgulara rastlandı. Kurganlar ve tamgalar bize büyük mesaj bırakıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205